Astronomia Amatorska - astro4u.net
Neptun 2009 - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: OBSERWACJE ASTRONOMICZNE (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Dział: Układ Słoneczny (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=67)
+---- Dział: Księżyc i planety (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=41)
+---- Wątek: Neptun 2009 (/showthread.php?tid=8322)

Strony: 1 2 3

Neptun 2009 - KRZYSZTOF_M. - 04.01.09

NEPTUN - najdalsza planeta naszego Układu Słonecznego. W związku z tym, że leży najdalej od naszej gwiazdy i ma najmniejszą prędkość orbitalną z wszystkich planet, obserwujemy jego najmniejszy ruch roczny na tle gwiazd. Czasami wydaje się, że planeta nie porusza się na swojej orbicie, jednak wytrawny obserwator, który zerka często w kierunku Neptuna bez problemu wychwyci jego przesunięcie na tle gwiazd. Ze względu na małą jasność widoczną z Ziemi, często jest pomijany w obserwacjach. Polecam jednak śledzenie widoczności tej planety na naszym niebie, zobaczenie tego tak odległego obiektu od naszej Ziemi, budzi respekt dla ogromu naszego nieba i daje naprawdę wiele satysfakcji  Wink

Widoczność tej planety praktycznie dobiega końca, Neptun nieuchronnie zbliża się w kierunku Słońca, by 12 LUTEGO minąć w bardzo bliskiej odległości tarczę naszej gwiazdy. Aby ponownie zobaczyć tą planetę przyjdzie nam poczekać dobre kilka miesięcy. Przypuszczalnym terminem ponownego zobaczenia tej planety będzie połowa miesiąca maja (15 MAJ 2009), kiedy to Neptun pojawi się na naszym horyzoncie w kierunku SE około 1,5h przed wschodem Słońca na wysokości 10°. Wraz z początkiem nowego roku 2010 ponownie zakończą się obserwacje tej planety (~15 STYCZNIA 2010).

Z życia planety w 2009

2009 luty 12 Koniunkcja ze Słońcem: tylko 21.5' od centrum tarczy. Odległość do Ziemi: 31.020 AU
2009 maj ~15 Początek pierwszych porannych obserwacji, przed wschodem Słońca
2009 maj 27 Max. Dekl. na północ
2009 maj 29 Początek ruchu wstecznego
2009 sierpień 17 Opozycja (odległość do Ziemi: 29.016 AU)
2009 sierpień 17 Planeta przechodzi do widoczności wieczornej
2009 listopad 04 Max. Dekl. na południe
2009 listopad 04 Koniec ruchu wstecznego
2010 styczeń ~15 Koniec widoczności planety

Mapka widoczności porannej (Słońce -12°):
[Obrazek: Neptun-widocznoscr.gif]

Mapka widoczności wieczornej (Słońce -12°):
[Obrazek: Neptun-widocznoscw.gif]

Ruch roczny na tle gwiazd:
[Obrazek: Neptun-ruch2009.gif]
8) cdn...

Odp: Neptun 2009 - kanarkusmaximus - 04.01.09

Podklejam wątek i dziękuję Krzysztofie za świetne wprowadzenie i czekamy na cdn... Smile

Odp: Neptun 2009 - Robson - 14.03.09

Myślę, że warto dodać do tego co napisał Krzysztof, że w tym roku od połowy czerwca do połowy lipca planeta będzie w bardzo bliskiej koniunkcji z Jowiszem (nareszcie zaczął wędrować w górę  Smile ). Okulary dające pole widzenia około 1* w waszych teleskopach  pozwolą na obserwację obu planet jednocześnie, także ze znalezieniem tej planety nie powinno być żadnych problemów.

Pozdrawiam

Odp: Neptun 2009 - obserwator - 18.07.09

Wstałem o trzeciej i za radą Robsona dopadłem Neptuna poraz pierwszy.Syntą 10" przy 460x niebieska plamka oczywista.Ale coś koło 200x pokarze mały guziczek.Pozdrawiam

Odp: Neptun 2009 - Don Pietro - 21.07.09

(18.07.09, 19:37)okroj link napisał(a): ..Ale coś koło 200x pokarze mały guziczek.Pozdrawiam
Ja swoją 8''  z okularem 6 mm zobaczyłem własnie mały guziczek Wink I też się pokarałem pobudką o 3...Wink

Odp: Neptun 2009 - KRZYSZTOF_M. - 21.07.09

Smile a ja czasami biore namiar na Neptuna zwykla lornetka, tam tyz fajnie widac tyle, ze bez guziczka  Tongue

Neptun 2009 - astrokosmo - 02.08.09

Zanim przyszły chmury , ale tak naprawdę były cały czas , jakiś cirrusik .

2 sierpnia 2009, 01:32:38 , Warszawa-Wesoła , CG5-GT , SCT8'', Barlow TeleVue 3x , DBK, Registax , PhotoFiltre seeing 2/10.

[Obrazek: 212dc57affa4c870.jpg]

Odp: Neptun 2009 - zbignieww - 02.08.09

Fantazja !  Smile Big Grin Ale muszę patrzeć na monitor pod pewnym kątem...

Smile

To już drugi wątek o tym samym tytule, może dołączyć go do tego obszerniejszego ?

Odp: Neptun 2009 - KRZYSZTOF_M. - 18.08.09

Dokladnie dobe temu Neptun znalazl sie w opozycji, tym samym planeta przechodzi do widocznosci wieczornej. Czyzby nikt nie obserwowal Neptuna  Sad biorac pod uwage ilosc postow w tym watku bedziemy chyba pierwszym forum, ktore zdegraduje ta planete tak jak to zrobiono z Plutonem. Obserwujac Jowisza nigdy nie omieszkam zerknac na Neptuna - planetka jest jeszcze dosc blisko najwiekszej planety naszego U.S., bez problemu mozna ja odnalezc w zwyklej lornetce nawet z dosc zaswietlonego miejsca.
Ktos tu sie wczesniej pytal o fotografie planety a przeciez wystarczy tylko zerknac w niebo i mozna go podziwiac samemu  Wink
Sposob na odnalezienie planety ze wzgledu na bliskosc Jowisza jest trywialnie prosty:

[Obrazek: 09-08-19_Neptun_Mapa.gif]

Odp: Neptun 2009 - ziomq - 20.08.09

Ja wczoraj obserwowałem Smile
Choć w moim Newtonku 76 to zwykła gwiazda, ale kolejna planeta do kolekcji.

pozdrawiam