Astronomia Amatorska - astro4u.net
RS Vul i V889 Aql - akcja obserwacyjna 2009 - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: OBSERWACJE ASTRONOMICZNE (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Dział: Obiekty głębokiego nieba (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=13)
+---- Dział: Gwiazdy zmienne (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=25)
+---- Wątek: RS Vul i V889 Aql - akcja obserwacyjna 2009 (/showthread.php?tid=8025)

Strony: 1 2 3 4 5

Odp: RS Vul i V889 Aql - akcja obserwacyjna 2009 - Adam Derdzikowski - 15.09.09

Mam minimum, ale trudno powiedzieć, żeby było ono udane. Pogoda, a przede wszystkim mgła, zmusiła mnie około północy do rezygnacji, poza tym jestem fizycznie wykończony. Nagimnastykowałem się co niemiara, nie tylko przy tej jednej gwieździe, a efekt... no cóż, średnio satysfakcjonujący.

Początek był obiecujący, bo pogoda długo była stabilna, a grubsze chmury omijały szczęśliwie okolice Strzały i Wieszaka. Był tam jednak chyba jakiś eteryczny cirrus, a na dodatek ciągle było jeszcze jasno, więc zacząłem obserwować V889 Aql nie lornetką, przez którą nie widziałem zmiennej, ale teleskopem, który ledwo mieścił gwiazdy porównania w polu widzenia. Mimo to zarejestrowałem krótki fragment gałęzi "opadającej" minimum, a potem wyraźne płaskie dno. Potem bez większych kłopotów udało mi się stwierdzić, że gwiazda zaczyna jaśnieć. Tak więc od biedy środek minimum uchwyciłem. Kłopoty zaczęły się dosłownie zaraz potem. Po pierwsze, podniosła się mgła. Sprzęt nieco zaparował, a rejon V889 Aql opuścił się w pobliże latarni, która rozjaśniała obraz w okularze i znacznie utrudniało to pomiary. Musiałem zrezygnować z oceniania teleskopem i przesiąść się na lornetkę 15x70, z którą łatwiej było mi się przemieścić w zacienione miejsce. Okazało się nagle, że lornetka daje mi dość dużą różnicę w ocenie jasności w porównaniu z teleskopem, gwiazda w niej wydawała się po prostu jaśniejsza i to gdzieś o 0,2 magnitudo. Próbowałem dokończyć obserwację teleskopem, ale nie dało rady, z wcześniej wspomnianych powodów. Mgła się zagęściła, światło latarni zaczęło mocno dawać w kość. Zrobiłem więc ostatnie dwa pomiary lornetką ze świadomością, że w ten sposób gałąź rosnąca krzywej jasności zostanie "zdeformowana". Ale wielkiego wyboru nie miałem.

Tak więc nie jestem zadowolony z obserwacji tego minimum, ale da radę coś z niego wyciągnąć. Mam nadzieję, że najpóźniej w piątek wyślę oceny do SSW i będzie można zobaczyć efekt tej niezbyt szczęśliwej obserwacji.

SSW zresztą nic nie pisze o pogodzie, więc pewnie za nas wszystkich bierze srogi rewanż na  gwieździe Smile i będziemy mogli jutro obejrzeć wykresik jak spod igły Smile

Odp: RS Vul i V889 Aql - akcja obserwacyjna 2009 - SSW - 15.09.09

Udało mi się wykonać 10 ocen lornetką 26x70. Płaskiego dna nie zaobserwowałem. Minimum było wcześniej niż wynikało z efemerydy z Suhory. Warunki pogodowe zrobiły się dość dobre. Wyniki szczegółowe podam jutro. Wink

No to nasza akcja nie zakończyła się klęską, mam nadzieję, że moje wyniki nie zaważą na jakości pomiaru dzisiejszego minimum.

Też miałem wrażenie, że minimum wystąpiło wcześniej, niż przewidywały efemerydy. Podejrzewam, że płaskie dno podczas moich pomiarów to może być efekt obserwacji teleskopem. Być może też oceniałem zbyt często w trakcie środka minimum? :-\ ocen także mam chyba 10...

Odp: RS Vul i V889 Aql - akcja obserwacyjna 2009 - cxb - 16.09.09

Fajnie że choć wam się udało coś ocenić Wink co 20 minut wychodzę na balkon i widzę nieprzeniknioną warstwę chmur, dopiero teraz Jowisz się w jakiejś małej dziurce przebił. A Mozilla dalej twardo twierdzi że u mnie jest bezchmurne niebo Wink

Odp: RS Vul i V889 Aql - akcja obserwacyjna 2009 - cxb - 16.09.09

No ale na pocieszenie jak będzie pogoda to 19-09  22:38 będzie można minimum wtórne spróbować uchwycić, natomiast szanse na obserwacje minimum głównego będą 27-09   01:12, tyle że tu już ciutek Księżyc będzie przeszkadzał  :-\

Tak z ciekawości zapytam jak długo w przybliżeniu trwało płaskie dno?

Odp: RS Vul i V889 Aql - akcja obserwacyjna 2009 - SSW - 16.09.09

Zaćmienie główne V889 Aql obserwowałem 15.09.2009 od 20:16 do 23:45 CSE. Wykonałem w tym czasie 11 ocen wizualnych z wykorzystaniem gwiazd porównania z mapki zamieszczonej w pierwszym poście tego wątku.

W oparciu o te oceny udało mi się programem KW wyznaczyć minimum główne:

HJDmin = 2455090.3047 +- 0.0040 (2009.09.15 19:18 UT +- 6 min)

Po skalkowaniu wygląda to tak:

[Obrazek: v889aql090915.gif]

Według efemerydy z Suhory (Mo = 2452510.33, P = 11.12076) było to E = 232 minimum główne. Moment obliczony © wynosił HJD = 2455090.3463. Zatem O-C = -0.0416 d = -1.0 h czyli według moich obserwacji minimum wystąpiło o godzinę wcześniej niż przewidywała to efemeryda z Suhory.

Według elementów z diagramu O-C (Mo = 2438241.5539, P = 11.12082) było to E = 1515 minimum główne. Moment obliczony (O) wynosił HJD = 2455089.5962. Zatem  O-C = 0.7085 d = 17 h czyli minimum wystąpiło 17 godzin później niż wyliczone. Wydaje się, że to O-C nieźle wpisuje się w ekstrapolowany diagram O-C dla V889 Aql.

Okazuje się, że jak na okres ponad 11 dni, zaćmienie trwa bardzo krótko. Znalazłem dwie publikacje (publikacja 1, publikacja 2), z których wynika, że zaćmienie główne trwa niecałe 6 godzin a wtórne (płytsze o ok 0.1 mag) 10 godzin.

Gwiazda trudna do obserwacji z uwagi na niezbyt głębokie minima ale bardzo interesująca (polecam podane publikacje) i warto kontynuować akcję choćby miała być przedłużona na następny rok.  Wink

Odp: RS Vul i V889 Aql - akcja obserwacyjna 2009 - Adam Derdzikowski - 17.09.09

Jestem jak najbardziej za kontynuacją. Wkrótce prześlę swoje wyniki z owego zaćmienia. Uważam też, że powinniśmy znaleźć jakiś ciekawy obiekt do wspólnych obserwacji na długie zimowe wieczory...

Odp: RS Vul i V889 Aql - akcja obserwacyjna 2009 - Adam Derdzikowski - 17.09.09

Otóż jeśli chodzi o owe płaskie dno to wydaje mi się, że faktycznie coś jest na rzeczy. Uważam, że mogło wystąpić. Zerkając na swoje zapiski widzę, że dałem dwie oceny po 9.1 a odstęp między nimi wynosił 22 minuty. Inna rzecz, że warunki w jakich prowadziłem obserwacje nie były idealne, a zmęczenie po dwóch poprzednich, bardzo pracowitych nocach było odczuwalne. Mimo to uważam, że oceny są dość pewne. Zresztą, jeśli będziemy kontynuować wspólne obserwacje tej gwiazdy, a pogoda będzie sprzyjać to na pewno ta kwestia się wyklaruje. W publikacjach, które znalazł SSW jest wykres zmian jasności owej gwiazdy i na jego podstawie mógłbym powiedzieć, że raczej płaskiego dna w minimum nie ma, chyba, że występuje ono sporadycznie. Np. RZ Cas ma płaskie dna o różnej długości, a czasem chyba ono nie występuje.

Odp: RS Vul i V889 Aql - akcja obserwacyjna 2009 - cxb - 17.09.09

(17.09.09, 16:26)Adam Derdzikowski link napisał(a): Jestem jak najbardziej za kontynuacją. Wkrótce prześlę swoje wyniki z owego zaćmienia. Uważam też, że powinniśmy znaleźć jakiś ciekawy obiekt do wspólnych obserwacji na długie zimowe wieczory...

Racja Adamie, też jestem jak najbardziej za Smile

Tak ostatnio przeglądałem strone GZZ i znalazłem kilka ciekawych gwiazdek, którym mam zamiar się przyjrzeć w najbliższym czasie, wszystkie one mają wagę 1, tak że tym bardziej są godne uwagi, już podaje jakie gwiazdy mam na myśli: BF Dra, OX Cas i QX Cas, praktycznie są one nie obserwowane, wadą jest to że nie są super jasne, w okolicach 10 mag, za to niewątpliwą zaletą jest to że są okołobiegunowe.
Odnośnie OX i QX Cas to u nich zarówno minimum główne jak i wtórne mają jednakową wartość ( 0.5 mag) przy czym u OX  Cas występuje płaskie dno trwające godzinę (tak to przynajmniej odczytałem) Wink

Szukając ciekawego obiektu do obserwacji warto zajrzeć na strone GZZ, gwiazd dla których potrzebne są obserwacje są dziesiątki Wink

Dla niewtajemniczonych link do GZZ: http://www.as.up.krakow.pl/gzz/index_pl.php

Wink