Astronomia Amatorska - astro4u.net
Polskie Towarzystwo Astronautyczne - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: ASTRONAUTYKA i BADANIA KOSMOSU (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=9)
+--- Dział: Astronautyka i badania kosmosu (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=19)
+--- Wątek: Polskie Towarzystwo Astronautyczne (/showthread.php?tid=7622)

Strony: 1 2 3 4

Polskie Towarzystwo Astronautyczne - velo - 15.01.09

Hej!

Stwierdziłem, że jako sekretarz generalny PTA muszę napisać parę słów o nas.

Jesteśmy najstarszą organizacją miłośników i specjalistów zajmujących się astronautycznym aspektem badań kosmicznych. Powstaliśmy hen przed sputnikiem w 1954 roku, zarejestrowani zostaliśmy w 1956.

W "Złotych Latach Astronautyki" mieliśmy po kilkadziesiąt tysięcy członków, siedzibę w Pałacu Kultury i ... finansowanie od państwa odpowiadające dzisiejszym około 200 tysiącom złotych.
Wydawane było czasopismo "Astronautyka", może część z Was jeszcze je pamięta.

Potem niestety nastały lata 90 oraz początek XXI wieku, gdzie coraz starsza kadra PTA "przespała" rewolucje internetową i kryjące się za nią możliwości. Przyszła "recesja"

Teraz nastała zmiana. Do PTA trafiłu dużo "nowej krwi" która ma siłę i zapał by działać. W końcu też już jest nowa strona internetowa (która nie straszy - jak poprzednia z lat 90-tych) 

http://www.ptastronaut.org.pl

Obecnie prawie całe PTA komunikuje się przy pomocy netu

A teraz konkrety - co robimy dzisiaj:

1) Obrona Planetarna - aby zwiększyć świadomość i społeczeństwa oraz rozwijać własną wiedzę w tym zakresie startujemy w konkursie projektowania misji na Planetary Defesnse Conference w Hiszpanii. Za tydzień, dwa będę wiedział czy wystąpimy z naszą propozycją w Grenadzie. Abstract wysłaliśmy 1,5 miesiąca temu.

Za parę tygodni będę robił spotkanie z głową projektu - pułkownikiem Maciejem Mroczkowskim (jednocześnie naszym prezesem) - by rozdzielić kolejne zadania projektu
Chcemy zbudować urządzenia do monitorowania nieba, zbierania danych i wymieniać te informacje z innymi zespołami zajmującymi się wykrywaniem obiektów NEO. W planach mamy także stworzenie symulatora układu słonecznego - wraz z wszystkimi znanymi małymi obiektami.

Teraz próbujemy wkręcić się w prelekcje dla ONZu w lutym na 46 sesji komitetu naukowego i technicznego UNOSSA. Tytuł naszej prelekcji "Planetary Defense Activities in Poland". Za parę dni będę wiedział czy pojedziemy kilkuosobową delegacją.

2) Nasi ludzie pracują nad polską ustawą kosmiczną. Jeżeli w Polsce ma być prowadzona własna działalność kosmiczna, a nawet satelity (takie jak Mazovia, PW-Sat) mają być formalnie polskie to musi istnieć regulacja prawna

3) ARISS. Nasz wiceprezes Krystian Górski (znany aka SQ2KL)  parę lat temu zorganizował pierwsze w Polsce radiowe połączenie z ISS. Obecnie będą robione kolejne dwie łączności, w Katowicach oraz na Kaszubach.

4) Wystąpimy na Pikniku Naukowym Polskiego Radia - jako hit w tym roku (Międzynarodowym Astronomii) chcemy zrobić telemost z ISS.

5) Zostaliśmy zaproszeni do uczestnictwa w projekcie ESMO (studencki satelita księżycowy)

6. Co dwa lata organizujemy konferencje "Tendencje rozwojowe napędów kosmicznych" w CBK

7. Nasi członkowie brali udział w wynegocjowaniu rakiety Vega dla satelity PW-Sat

8. W Trójmieście prowadzone są zawody robotyki dla uczniów pod nazwą znekBOT.

9. Organizujemy wspólne wykłady ze Studenckim Kołem Astronautycznym

10. Obecnie część nas współtworzy nowy serwis... kosmonauta.net

11. Walczymy o uzyskanie statusu Organizacji Pożytku Publicznego (słynny 1%)

I teraz zwracam się do Was! Zapraszam Was do uczestniczenia w projektach PTA. Wystarczy wejść na stronę, wypełnić formularz i zapłacić składkę (niestety domena, księgowość i inna działalność propagandowa kosztuje). I WITAMY W NASZYCH SZEREGACH. Obecnie zrzeszamy ponad 50 osób w całej Polsce - zawodowców oraz pasjonatów

Astro4u jest obecnie najbardziej aktywnym internetowym środowiskiem astronautycznym. Razem zaś możemy ową wiedzę i zapał przerobić w konkretny KOSMICZNY hardware!

W razie pytań - pisać
Po to tu jestem

Michał Moroz aka Velo - Sekretarz Generalny i Skarbnik Polskiego Towarzystwa Astronautycznego
I jeszcze raz : www.ptastronaut.org.pl

Odp: Polskie Towarzystwo Astronautyczne - kanarkusmaximus - 15.01.09

Razem zaś możemy ową wiedzę i zapał przerobić w konkretny KOSMICZNY hardware!

Podpisuję się wszystkimi swymi mackami do tego zdania! Smile

Osobiście, mam nadzieję, że PTA będzie taką organizacją, która skupi wszystkich - od entuzjastów, poprzez amatorów, pół-profesjonalistów - na najlepszych profesjonalistach skończywszy.

Byłoby to takie miejsce, które by informowało, o tym co się dzieje w kosmosie, wspierało inicjatywy, było miejscem wymiany profesjonalnych informacji (np informacje o dostępnych kontraktach) i oczywiście - sama uczestniczyła w różnych projektach, gdzie coś by się działo.

Oczywiście - do tego potrzeba ludzi - z zapałem i wiedzą. Smile Velo, ile osób jak na razie jest w odrodzonym PTA a ile by się jeszcze przydało?? Wink

Odp: Polskie Towarzystwo Astronautyczne - velo - 02.03.09

Zaktualizowałem stronę internetową PTA

dodałem:
- info o konferencji w Gdyni
- ostatnie sprawozdanie z projektu Obrony Planetarnej (z przed paru dni)
- grudniowy pdfowy newsletter z działalności
- kosmetyczne poprawki

Zapraszam w nasze szeregi - razem dużo możemy zdziałać Smile

Odp: Polskie Towarzystwo Astronautyczne - Borys - 02.03.09

(02.03.09, 11:45)velo link napisał(a): Zapraszam w nasze szeregi - razem dużo możemy zdziałać Smile

A jak ze średnią wieku w szeregach? Kiedy kilka lat temu należałem, to oscylowała koło osiemdziesiątki Wink

Odp: Polskie Towarzystwo Astronautyczne - kanarkusmaximus - 02.03.09

(02.03.09, 13:08)Borys link napisał(a): A jak ze średnią wieku w szeregach? Kiedy kilka lat temu należałem, to oscylowała koło osiemdziesiątki Wink

Jesli tak, to ja zdecydowanie zanizam srednia wieku. Smile

Odp: Polskie Towarzystwo Astronautyczne - velo - 02.03.09

Dziadki są w odwrocie,

Obecnie jest około 55 osób (co zapłaciło składki - warunek konieczny)
duża grupa w wieku studenckim (parę osób z SKA przyszło do nas)
średnią wiekową dzisiejszego PTA szacowałbym na trochę ponad 30-lat

z forumowych działaczy do PTA należy już Maquis, Kanarkus - lada chwila dotrzeć ma też obywatel Mauzer Smile

Udało się parę rzeczy ruszyć od kiedy epoka prezesa Kłosa się zakończyła
- w skrócie zarząd odmłodniał średnio o 20 lat, i ludzie robią - nie tylko na papierze Smile

Borysie - zapraszamy w nasze szeregi!

Odp: Polskie Towarzystwo Astronautyczne - minus4 - 20.04.09

Jako osoba nowa w dziale i na forum na początek Witam !
A4u czytam od dawna ale postanowiłem w końcu zabrać głos Wink
Wielka szkoda ,że nie ma oddziału Wrocławskiego PTA , ale mimo wszystko postanowiłem dołączyć , dziś wypełnię wniosek i mam nadzieję ,iż  moje umiejętności okażą się jakoś przydatne , z wykształcenia jestem mgr. inż Informatyki oraz studentem wrocławskiej Astronomii. Pozdrawiam serdecznie !

Odp: Polskie Towarzystwo Astronautyczne - velo - 21.04.09

Formularz otrzymałem - zaraz dopisuję Cię do listy PTA. We Wrocławiu nie mamy chwilowo żadnych ludzi - ale na pewno chciałbym nawiązać kontakt z ludźmi od dr Kabacika (anteny na Columbusie) oraz studentami, którzy kombinują we Wrocku z projektem Cubesatowym

Nadal zapraszam Was wszystkich niezdecydowanych do Polskiego Towarzystwa Astronautycznego

z nowości

- za parę dni jedziemy 3 osobową ekipą do Hiszpanii na Planetary Defense Conference
- pomagamy przy "Dogonić Kosmos IV"
(w Hiszpanii oficjalnie wręczę zaproszenie na Happeningu paru astronautom - mają być Pedro Duque, Ed Lu, Rusty Schweickart)
- teraz kończymy przygotowania do Pikniku Naukowego w Warszawie
- pierwsza ustawa o Polskim Prawie Kosmicznym zostałą złożona na ręce posłów
- pomagamy na poziomie księgowo / finansowym studentom z SKA przy projekcie SCOPE

Każda pomoc się przyda - nawet zdalna

Odp: Polskie Towarzystwo Astronautyczne - Matias - 21.04.09

(21.04.09, 09:40)velo link napisał(a): - pomagamy przy "Dogonić Kosmos IV"
(w Hiszpanii oficjalnie wręczę zaproszenie na Happeningu paru astronautom - mają być Pedro Duque, Ed Lu, Rusty Schweickart)

Ulalala! Trzymam kciuki za udaną rekomendację Happeningu i szeroki uśmiech do astronautów!  Smile

(21.04.09, 09:40)velo link napisał(a): - pierwsza ustawa o Polskim Prawie Kosmicznym zostałą złożona na ręce posłów

Następny etap w procesie wdrażania w życie ile może potrwać (rozpatrywanie ustawy?) ?

Odp: Polskie Towarzystwo Astronautyczne - ekoplaneta - 30.04.09

Dziś na sci.kosmos
http://niusy.onet.pl/niusy.html?t=artykul&group=pl.sci.kosmos&aid=85698023
wyszukałem takiego smaczka:

SONDA to pierwsze w Polsce medium tworzone przez studentów
warszawskich uczelni, poruszające tematykę nauki, nowych technologi
oraz przedsiębiorczości. Zawiera również informacje z zakresu IT.

Już w tej chwili użytkownicy Internetu mają niezwykłą okazję do
ściągnięcia pierwszego bezpłatnego numeru magazynu popularnonaukowego
SONDA tworzonego przez studentów. Pod adresem www.sonda.org.pl
znajdziecie bezpośrednio artykuły jak i cały miesięcznik w formie
elektronicznej przygotowany do ściągnięcia.

Głównym celem SONDY jest popularyzacja nauki oraz nowych technologii
wśród młodych i przedsiębiorczych ludzi oraz łączenie środowiska
naukowego z biznesowym. Dlatego w pierwszym numerze znajdziecie min.
informacje dotyczące polskich start-upów ! Dodatkowo na końcu gazety
znajdziemy informację o konkursie dla ludzi z branży IT.

Miesięcznik popularnonaukowy SONDA pojawi się również w pełnej,
kolorowej wersji papierowej i dostępny będzie w dniach 27-29 kwietnia
w okolicach Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego oraz
Szkoły Głównej Handlowej. Rozdawany będzie bezpośrednio przez osoby
ubrane w koszulki z logiem miesięcznika SONDA.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Słowa uznania dla debiutu Stowarzyszenia Akademickiego SONDA.

Tuzom na rynku pop-science rośnie konkurencja Smile)

http://www.sonda.org.pl/
http://www.sonda.org.pl/sonda_maj_2009.pdf

Mam nadzieję, ze wiadomość ta pasuję do tego wątku, bo jak sądzę członkowie PTA maczali w Sondzie nr 2 swoje palce ;-)
Mnie ta inicjatywa się podoba i życzę studentom (a później doktorantom, profesorkom, pracownikom) powodzenia. Cieszę się, ze są jeszcze w Polsce tacu ludzie z ciekawymi pomysłami.
Pozdrawiam
ekoplaneta