Astronomia Amatorska - astro4u.net
Obsługa Canona 350d via GuideMaster - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: ASTROFOTOGRAFIA i ASTROSZKICE (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Dział: Szkoła astrofotografii (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=33)
+--- Wątek: Obsługa Canona 350d via GuideMaster (/showthread.php?tid=7003)

Obsługa Canona 350d via GuideMaster - Piotrek_L - 17.07.08

Ponieważ wiele osób nie wie, jak w pełni przejąć kontrolę nad Canonem podpiętym do montażu, napisałem tak na szybko małą instrukcję, która nie tylko pozwala sterować migawką, ale również pozwala na zgrywanie zdjęć na bieżąco, zaraz po ich zrobieniu i to automatycznie (mowa o ekspozycjach dowolnej długości, nie tylko max 30sek).
Nie jest to na pewno żadna nowość, ale chyba warto żeby coś takiego było na forum.

1. Uruchamiamy aparat (w naszym przypadku Canona 350d) i ustawiamy tryb Manual, a następnie nie zapominamy o np ustawieniach typu "Mirror lockup".
Ustawienia takie jak ISO, Balans Bieli czy Jakość Zdjęć  możemy sobie darować i ustawić później.

2. Podłączamy do aparatu dwa kabelki:
-kabel USB
-kabel do obsługi migawki poprzez port RS232, taki sam jak dla programu Delphinus, którego opis w formacie Pdf, jest na stronie  DELPHINUS.

3. Po podłączeniu włączonego aparatu do komputera, uruchamiama się nam okienko "CameraWindow", w którym wybieramy zakładkę "Remote shooting", klikamy "Starts Remote Shooting".

[Obrazek: 4103_17_07_08_7_22_18.jpg]

Następnie wybieramy miejsce na dysku, gdzie będą zgrywane nasze zdjęcia i zatwierdzamy.

4. Pokazuje się nam okienko sterowania:

[Obrazek: 4103_17_07_08_7_22_55.jpg]

UWAGA WAŻNE!!! Nie wolno nam zmienić w tym oknie czasu naświetlania, musi być cały czas "bulb". Zmiana czasu na np 30sek, spowoduje że będziemy musieli zrobić wszystko od początku!!!
Nie wolno też go zamykać, do czasu zakończenia fotografowania!!!
Do wyzwalania migawki, używać będziemy GuideMastera!!!

Możemy natomiast zmieniać ISO, Balans Bieli, Jakość Zdjęć i Pomiar Światła.

5. Uruchamiamy program GuideMaster, w którym wykonujemy wszystkie niezbędne czynności, a następnie uruchamiamy sterowanie migawką aparatu, poprzez nasz kabelek.
Ustawienia powinny wyglądać tak:

[Obrazek: 4103_17_07_08_7_23_34.jpg]
Natomiast okienko samego sterowanie migawką, tak:

[Obrazek: 4103_17_07_08_7_23_15.jpg]

I tutaj niespodzianka (nie dla wszystkich Wink )
Po kliknięciu "Begin Exposure" aparat robi zdjęcie a po jego zakończeniu przesyła je do komputera - automatycznie.
Następnie uruchamia się nam program ZoomBrowser EX (o ile go zainstalowaliśmy Wink )i nasze zdjęcie jest widoczne na ekranie komptera  Big Grin
GM wykonuje kolejne klatki, a my możemy oglądać tą zrobioną.
Oczywiście w ten sposób możemy ustawiać ostrość, kadr itd, ale najważniejsze jest to, że wszystkie użyte programy są darmowe/dołączone do naszego aparatu.
Powyższe testy robiłem tylko na Canonie 350D, więc nie wiem jak w przypadku innych firm.
W przypadku Canona 400D i GuideMastera, są pluginy do sterowania poprzez USB, ale nie mam aparatu, więc nie napisze czy i jak to działa.
Powodzenia i pozdrawiam

Odp: Obsługa Canona 350d via GuideMaster - papatki - 18.07.08

Serdeczne dzięki Pitorku Smile

W następnym etapie chciałem się zabrać właśnie za obsługę aparatu, a to prosze pikny tutorialek popełniłeś Smile

Odp: Obsługa Canona 350d via GuideMaster - Piotrek_L - 18.07.08

Dzięki Michał!
Szykuję jeszcze jedną małą niespodziankę co do GM, ale to już nie może być na szybko. Wink
Mam nadzieję że się wyrobie do końca miesiąca, bo to akurat mozolna praca dla nie wprawionego (czyli dla mnie)  ;D
No chyba że ktoś mnie wyprzedzi  Big Grin
Pozdrawiam

Odp: Obsługa Canona 350d via GuideMaster - G_Czechowski - 18.07.08

A ja cieszę się, że coś w końcu na tym forum zaczęło się dziać. Teraz proszę kolegów o wrzucenia jakiegoś dobrego materiału (najlepiej jakiś szerokie ujęcie, ponieważ początkujący przeważnie od tego zaczynają) do osobnego wątku i będziemy robić tutoriale z obrabiania w przeróżnych programach. Niestety ja takiego, dobrego materiału na razie jeszcze nie posiadam, ale gdyby nie to już dawno bym coś wrzucił

Odp: Obsługa Canona 350d via GuideMaster - Marceln - 10.11.10

Witam,

Przeczytałem z zainteresowaniem ten watek, ale ma jedno pytanie do autora:
- mam problem z uruchomieniem programu CameraWindow tzn. program
nie uruchamia się po podłączeniu EOS'a 350D, mało tego nowa wersja
jest zintegrowania z programem ZoomBrowser, w programie jest opcja
RemoteSooting ale nie działa. Jakiej wersji programu CameraWindows używasz.

Pozdrawiam
Marcel

Odp: Obsługa Canona 350d via GuideMaster - Piotrek_L - 10.11.10

Używam wersji 5.5 ale jak napisałem Ci w innym wątku, problemem pewnie jest nie włączona opcja automatycznego wyświetlania okna po podłączeniu aparatu.
Oczywiście podłączasz aparat kablem USB?