Astronomia Amatorska - astro4u.net
Refraktor Synta 102/1000 - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: SPRZĘT ASTRONOMICZNY (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Dział: Sprzęt do obserwacji (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=45)
+--- Wątek: Refraktor Synta 102/1000 (/showthread.php?tid=57)

Strony: 1 2

Refraktor Synta 102/1000 - Jacek44 - 07.04.03

Witam Wszystkich!<br>Mam pytanie - czy była w Jachrance jakaś Synta 102 ?<br>Pytanie to nawiązuje do tematu zapoczątkowanego na poprzednim forum przez Jesiona i właściwie zakończonego  stwierdzeniem - zobaczymy po Jachrance.<br>Proszę o praktyczne uwagi na temat tego refraktora.<br>  Pozdrawiam Wszystkich  Jacek.

Re: Refraktor Synta 102/1000 - Martel - 07.04.03

Była podobno i mieli nawet troszkę pogody. Jednak nie wiem czy pooglądali sobie na tyle by umieścić rzetelne stwierdzenia.

Re: Refraktor Synta 102/1000 - jesion - 07.04.03

Nie bylo zadnej Synty 102/1000 (chyba, ze przeoczylem, ale to raczej nie mozliwe). Z Synt to tylko 120/1000 ElCapitano.

Re: Refraktor Synta 102/1000 - Martel - 07.04.03

A tak faktycznie myślałem właśnie o tej Syncie Darka ale jakoś po czesku 102 zrozumiałem jako 120. Sorki. :-[ :-[ :-[

Re: Refraktor Synta 102/1000 - Jacek44 - 07.04.03

Szkoda!  A może odezwie się jakiś szczęśliwy posiadacz tego refraktora?<br>Np. na przewrotne pytanie - możliwość kolimacji soczewki- to zaleta czy wada ? ( w refraktorze tej klasy rzadko spotykana) - może odpowiedzieć tylko użytkownik. Mianowicie jak często trzeba korzystać z tej opcji? Może przed każdą obserwacją?... Mnie osobiście kojarzy się to trochę ze spadochronem wydawanym każdemu pasażerowi LOT-u... A może jest wręcz odwrotnie.. ???

Re: Refraktor Synta 102/1000 - Janusz_P. - 07.04.03

Obudowa i oprawy mechaniczne chińskich wyrobów nie zawsze są  jednakowo precyzyjne i teka regulacja jest wielką zaletą bo pozwala perfekcyjnie wyosiować obiektyw, robi sie to zwykle raz dobrze na poczatku i można sprawdzić co kilka lat czy jest nadal O.K.  ;D ;D ;D

Re: Refraktor Synta 102/1000 - Rysiek - 07.04.03

Wiesiek miał chyba Celestrona 102, ale f/5 . Może coś napisze. Rysiek

Re: Refraktor Synta 102/1000 - Andrzej - 09.04.03

Martel, nie było tam synty 102, były dwa krotkie Celestrony o tej samej aperturze-to ten sam sprzęt co Synta a nawet ta sama fabryka, o ile wiem. Oglądaliśmy tym krotkim achromatem Chomika Jowisza oraz parę M-ek (M51-całkiem nieźle). Co do Jowisza to oczywiście fiolet dawał się we znaki, ale po przesłonięciu apertury wiekszość otoczki znikała i obraz był nawet niezły, spodziewałem się zupełnego d, a tu proszę-ostrość do zaakceptowania i bezstresowego "używania". Są to bardzo wygodne refraktorki ze względu na wymiary,  gorzej jest z wykonczeniem, sporo plastiku w montażach. Niemniej jednak sprzęt jest całłkiem fajny i zgrabny (mały gabarytowo)<br>Pozdr.

Re: Refraktor Synta 102/1000 - oskar - 10.04.03

Faktycznie, były dwie 102 f/5. Obraz planet niezły, ale aberracja widoczna (subiektywnie: o wiele bardziej niż w Tale100RS, ale piszę to jako właściciel Tała), ale gwiazdy w gromadach ostre. M51 też ładnie widoczna. Zgrabny teleskop, fajny montaż, mikroruchy na .... wyciągach(?), co bardzo ułatwia prowadzenie. Podobał mi się. Mój kolega się napalił na takiego.

Re: Refraktor Synta 102/1000 - Janusz_P. - 10.04.03

Oceniałeś je przecież obiektywnie bo patrzyleś przez nie i swojego Tala więc nie asekuruj się (jak rasowy prawnik) z zabraniem zdania, aberracja chromatyczna jest oczywiście dużo większa i jest to dla nas oczywiste to Traweler o trochę innych zastosowaniach niż Tal 100  Smile Big Grin ;D