Astronomia Amatorska - astro4u.net
[ATM] Motofocus tanim kosztem... - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: SPRZĘT ASTRONOMICZNY (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Dział: ATM - Amator Teleskopowego Majsterkowania (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=35)
+--- Wątek: [ATM] Motofocus tanim kosztem... (/showthread.php?tid=3683)

Strony: 1 2 3

[ATM] Motofocus tanim kosztem... - Koza - 17.04.05

...do chińskiego wyciągu, rzecz jasna Smile

[Obrazek: moto1.JPG]

[Obrazek: moto2.JPG]

[Obrazek: moto3.JPG]

Podstawą jest serwo modelarskie, wersja "torque", rozmiar standartowy. W serwie została wypiłowana blokada przy ostatnim kole zębatym. Czarne kółko napędzające gałkę wyciągu to takie same kółko jak ostatnie w serwie (tyle że to pochodzi z zestawu zapasowych kółek), połączone jest z wypustem serwa kawałkiem jednego z orczyków dołączanych do serwa.

Resztę chyba widać - śrubami M3 został przykręcony kątownik, serwo wisi na M4. Pojedyncza śruba M8 przytrzymuje serwo z kółkiem dociśnięte do gałki. Być może będzie trzeba dodać jakiś naciąg, to wyjdzie w praniu Smile Oczywiście wyciag musi chodzić bardzo lekko, inaczej serwo będzie przeciążone.

Sterowanie silnikiem odbywa się oczywiście z pominięciem pokładowej elektroniki. Tak więc można użyć serwa ze spalonym driverem. Myślę że modelarze chętnie oddadzą taki kadłub za piwo lub dwa Wink

Czas budowy tego co widać - 3 godziny.

Odp: Motofocus tanim kosztem... - Matias - 17.04.05

No i bardzo fajnie. Na pewno komus się przyda taka wskazówka.
Wojtek - a czym się steruje ten motofocus, zakładam, że nie ma wyboru prędkości, chociaż nie wiem. Smile
Aha, no i czym jest zasilane serwo??  ???

Jeszcze raz gratulacje za świetną robotę.  Smile

Odp: Motofocus tanim kosztem... - Koza - 17.04.05

Na razie sterowanie próbne - przewody z krokodylkami i bateria 4.5V Big Grin
Docelowo pewnie coś na atmelku sterujące PWM'em. Koniecznie z długim kablem Smile

Odp: Motofocus tanim kosztem... - HAMAL - 17.04.05

Sam kiedyś pisałem o czymś takim, mam to w Optisanie

rozumiem ze potencjometr pozycji serwa też odłaczyłeś?

[Obrazek: 1.JPG]

(17.04.05, 16:15)Matias link napisał(a):No i bardzo fajnie. Na pewno komus się przyda taka wskazówka.
Wojtek - a czym się steruje ten motofocus, zakładam, że nie ma wyboru prędkości, chociaż nie wiem. Smile
Aha, no i czym jest zasilane serwo??  ???

Jeszcze raz gratulacje za świetną robotę.  Smile

Odpinasz elektronikę serwa, podłaczasz napięcie do silniczka na przełączniku polaryzacji i gotowe.

Hamal, Ty masz inne rozwiązanie chyba, chociaż i tak chodzi o to samo. Twoje podłączenie serwa jest bezpośrednie a Wojtka przez zębatkę. Ciekawe która metoda bardziej skuteczna?

Poczekamy na testy. Smile

(17.04.05, 16:31)Matias link napisał(a):Ciekawe która metoda bardziej skuteczna?

Poczekamy na testy. Smile

Metoda ta sama. Ja swój już testuje 3 lata  ;D tylko nie wiem jak chcesz je odnieść do wrażeń Wojtka  :Smile

Wojtek zrobił jak zrobił aby mieć jak widzę możliwość wysprzęglania napędu i kręcenia gałką, ja to pominąłem bo bez problemu kręcę serwem za lewą galkę.

(17.04.05, 16:43)HAMAL link napisał(a):Ja swój już testuje 3 lata  ;D

I doszedłeś do jakiś wniosków?  Wink

(17.04.05, 16:43)HAMAL link napisał(a):ja to pominąłem bo bez problemu kręcę serwem za lewą galkę.
Czy to się w ten sposób nie niszczy?  ???

Odp: Motofocus tanim kosztem... - Koza - 17.04.05

Wysprzęglania nie ma, po prostu jakoś nie widziało mi się tak bardzo wystające serwo Smile Spokojnie daje się kręcić z dopiętym, byle nie za szybko bo się szczotki w silniku powycierają.
O potencjometrze zapomniałem napisać - oczywiście wymontowany.

Odp: Motofocus tanim kosztem... - Limax7 - 17.04.05

Wszystko pięknie, ładnie ale do czego służy ten motofocus ?  :Smile  Mam swoje domysły, ale to chyba nie o to chodzi ...