Astronomia Amatorska - astro4u.net
Wiatrak - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: SPRZĘT ASTRONOMICZNY (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Dział: Sprzęt do obserwacji (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=45)
+---- Dział: Astro akcesoria, duże i małe (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=48)
+---- Wątek: Wiatrak (/showthread.php?tid=3639)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8

Odp: Wiatrak - PJan - 06.04.05

(06.04.05, 10:49)El_Capitano link napisał(a):2/ jaki wpływ na sygnał z webkamerki (albo z cyfrówki) ma zmienne pole el-mag. pracującego wentylatora?

witam,
ja w swojej kamerce zamontowalem wiatrak i nie zarejestrowalem zadnych zaklocen!
- zasilanie bylo z kamerki
- odleglosc to ok 3cm od elektroniki

wszystko bylo ok...

Odp: Wiatrak - kanarkusmaximus - 06.04.05

(06.04.05, 11:16)Michu link napisał(a):Odp1b: Jesli wiatrak wytworzy odpowiednia sile nosna to sprzet nam odleci Smile

Dlatego niektore, czolowe firmy produkujace teleskopy swiadomie nie dodaja skrzydel do teleskopow Wink

Odp: Wiatrak - Michu - 06.04.05

(06.04.05, 11:32)PJan link napisał(a):[quote author=El_Capitano link=topic=5653.msg87094#msg87094 date=1112780996]
2/ jaki wpływ na sygnał z webkamerki (albo z cyfrówki) ma zmienne pole el-mag. pracującego wentylatora?

witam,
ja w swojej kamerce zamontowalem wiatrak i nie zarejestrowalem zadnych zaklocen!
- zasilanie bylo z kamerki
- odleglosc to ok 3cm od elektroniki

wszystko bylo ok...

[/quote]

w praktyce zalezy to do wielu rzeczy, miedzy innymi:

- typ wiatraka (model, czestotliwosc, poziom zaklocen jakie wytwarza - harmoniczne..itd, itp)

- typ kamerki (model, ekranowanie podatonosc kostrukcji ukl. elektron. na zaklocenia, podatnosc transmisji cyfrowej na zaklocenia..itd,itp)

- warunki propagacyjne osrodka, w ktorym fale PEM sie rozchodza

Z parktyki wiem tyle ze dawno temu w jakiejs starej kamerce przemyslowej probowalem wydluzyc tasme doprowadzajaca zegar i sygnaly do matrycy duzo dluzszym kabelkiem nieekranowanym no i odbierany obraz przestal byc czytelny a w poblizu nie bylo zadnego wiatraka. Bardzo duzo kamerek uzywa oprocz peltierow wiatraki i zaklocenia tam nie wystapuja wiec chyba wszystko lezy w konstruckcji i doborze odp elementów  Smile.

Odp: Wiatrak - McArti - 06.04.05

Michu chyba syganł przesyłany był analogowo i po 1,5m sie poprost skończył.  Smile

Odp: Wiatrak - Michu - 06.04.05

(06.04.05, 12:08)McArti link napisał(a):Michu chyba syganł przesyłany był analogowo i po 1,5m sie poprost skończył.  Smile

albo bity powłaziły gdzies miedzy przewod a izolacje  ;D

Odp: Wiatrak - Janusz_P. - 10.04.05

(05.04.05, 18:46)Horacy link napisał(a):Witam wszysztkich. Mam pytanie, wentylator ma wdmuchiwac czy wydmuchiwac powietrze z teleskopu? Czy jest jakas róznica?  Za odpowiedz z góry dziekuje.

Pozdrowionka!! Hej!!

Widzę że robicie sobie niezłe jaja z pytania kolegi Horacego, wstyd mi za Was :o
Po pierwsze aby obraz ustabilizować pomimo ciepłego nawet lustra trzeba szybko zdmuchiwać poduszkę ciepłego powietrza z nad powierzchni lustra czyli nadmuch  z boku jest optymalnym i sprawdzonym rozwiązaniem.
Nie rozumiecie jak widzę samej idei ASCT (aktywny system chłodzenia teleskopu) polegającej na usunięciu turbulentnej, konwekcyjnej warstwy ciepłego powietrza z nad lustra skoro wasze wypowiedzi ograniczają się do żartowania i szydzenia z tego typu rozwiązań :Smile

Odp: Wiatrak - Andee - 10.04.05

Bzdury opowiadasz, jezeli nawet wentylatory zamontowane sa z boku lustra to sa to wentylatory wyciagowe a nie nadmuchowe. To ze w swoich konstrukcjach stosujesz nadmuch swiadczy jedynie o tym ze sam nie masz pojecia o prawidlowym rozwiazaniu. Moze podasz jakies wiarygodne przyklady ze stron znanych producentow aby potwierdzic to co piszesz, bo w tej chwili jedynie mydlisz oczy i probujesz wcisnac kit ze twoje rozwiazanie jest najlepsze, a jest do niczego...

Jeśli jesteś dość bystrym, krakowskim studentem informatyki to zapewne umiesz skorzystać z pisanych źródeł a nie tylko pisać  "bzdury piszesz" itp itd Wink

Odp: Wiatrak - Andee - 10.04.05

Nie jestem krakowskim studentem informatyki ale korzystac ze zrodel i to nietylko pisanych umie, stad pytanie - czy potrafisz potwierdzic wiarygodnosc tego co piszesz ?

Ja nic Tobie udowadniać nie muszę bo sie tu wcinasz na siłę i odpisałem Horacemu, to po pierwsze a po drugie to rozwiązanie jest sprawdzone w praktyce obserwacyjnej czy tego chcesz czy też nie działa i się sprawdza w obserwacjach  ;D