Astronomia Amatorska - astro4u.net
Test okularów planetarnych i średnioogniskowych - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: SPRZĘT ASTRONOMICZNY (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Dział: Sprzęt do obserwacji (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=45)
+---- Dział: Astro akcesoria, duże i małe (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=48)
+---- Wątek: Test okularów planetarnych i średnioogniskowych (/showthread.php?tid=3464)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9


Test okularów planetarnych i średnioogniskowych - emde - 02.03.05

[Obrazek: image002.jpg]
Dzięki uprzejmości firmy Delta Optical byliśmy przez miesiąc w posiadaniu kilku okularków planetarnych i średnioogniskowych. Testy przeprowadzaliśmy w nocy Wink, ale niestety tych pogodnych z dobrym seeingiem to mieliśmy dwie-trzy, ale myślę że udało nam się i tak wyciągnąć właściwe wnioski...  8)
Zapraszamy:
http://www.astronoce.pl


Odp: Test okularów planetarnych i średnioogniskowych - Koza - 02.03.05

No, niezła robota. Brawo! SmileOdp: Test okularów planetarnych i średnioogniskowych - Lotar - 02.03.05

Właśnie jestem przed wyborem okularków. Takst z "nieba" (emdego) mi spadł.
Wielkie dzięki.


Odp: Test okularów planetarnych i średnioogniskowych - Arek - 02.03.05

Gratuluję. Kawał roboty odwaliliście. Dobrze wiem ile czasu i pracy wymaga zrobienie testu, a potem opracowanie
jego wyników, dlatego chylę czoła.

Mam dwa techniczne pytania. Dla okularów średnioogniskowych mierzone pola są znacznie mniejsze niż te podawane przez producenta (aż 14 stopni u Meade). Jak mierzyliście pole widzenia?

Drugie pytanie. Często piszecie o astygmatyźmie, który objawia się smużeniem przy brzegach. Skąd wiedzieliście, że te smużenie to astygmatyzm, a nie na przykład koma?

Arek


Odp: Test okularów planetarnych i średnioogniskowych - emde - 02.03.05

Cytat:Mam dwa techniczne pytania. Dla okularów średnioogniskowych mierzone pola są znacznie mniejsze niż te podawane przez producenta (aż 14 stopni u Meade). Jak mierzyliście pole widzenia?
Przy pomocy kolimatora, zmierzenia wielkości plamki zrzutowanej na ekran w konkretnej odległości i tablic trygonometrycznych... Niestety nie zmierzyliśmy ogniskowych, a wtedy wyniki sumaryczne mogłyby dawać inny obraz okularu...
Cytat:Drugie pytanie. Często piszecie o astygmatyźmie, który objawia się smużeniem przy brzegach. Skąd wiedzieliście, że te smużenie to astygmatyzm, a nie na przykład koma?
Obraz planety przy brzegu dostaje tzw duszków, czyli jak to nazwaliśmy "smużenia"  rozciagając się bardziej w elipse, a co za tym idzie nie ma mowy na wyostrzenie go w jednym punkcie.


Odp: Test okularów planetarnych i średnioogniskowych - dziadek - 02.03.05

Dobry wieczór
dziękuję za ładnie opracowany test, już sobie wydrukowałem, aby był pod ręką,jak się to mówi.
D.O. ładnie postąpił dając okularki do testowania.
Pozdrawiam Andrzej z Opola


Odp: Test okularów planetarnych i średnioogniskowych - Janusz_P. - 02.03.05

Emde :Smile bezpieczniej by było pisać o zniekształceniach obrazu na brzegu pola widzenia i opisać je jakoś jako np rozciągnięcie, rozdwojenie, przebarwienie czy spłaszczenie np tarczy Jowisza a nie pisać że to jest astygmatyzm bo raczej nie jest to astygmatyzm a koma lub dystorsja lub połączenie kilku wad na raz 8)

Ps. Jeśli pól widzenia nie określaliście czasem przejścia gwiazdy x cos delta to mogły sie do nich wkraść spore błędy systematyczne :o


Odp: Test okularów planetarnych i średnioogniskowych - emde - 03.03.05

Cytat:lub połączenie kilku wad na raz
masz racje i tak prawdopodobnie jest...
Cytat:Ps. Jeśli pól widzenia nie określaliście czasem przejścia gwiazdy x cos delta to mogły sie do nich wkraść spore błędy systematyczne
Jak myślisz na ile spore? A czy metoda którą mierzyłem, a którą na pewno znasz jest niedokładnia z zasady , bo empirycznie to jest tak, że drobne różnice np w odległości soczewki od ekranu dają minimalnie różne wartości pola - jak dla mnie pomijalne.


Odp: Test okularów planetarnych i średnioogniskowych - NGC 7841 - 03.03.05

    Tak czy owak dzięki za to, że podzieliliście się swą pracą z nami !! Bo przecież dokładnie przedstawiliście co widać i który okular przegrywa w czym z którym. Zwykle o to chodzi a nie o to jaka wada to powoduje.
     
    PS. Ale i tak najbardziej denerwuje mnie to że producenci dokładnie nie podają ogniskowej i pola widzenia. To przecież najważniejsze parametry okularu , choć zdaję sobie sprawę że ważna jest też rozdzielczość w środku i na brzegach pola , kontrast , odblaski itp !!.
    PS2 Mogli by też przy każdym okularze podawać wartość diafragmy aperturowej, wiadomo  było by z jakiej przestrzeni [cm] okular 'ciągnie' obraz.


Odp: Test okularów planetarnych i średnioogniskowych - Janusz_P. - 03.03.05

Nie znam dokładnie waszej metodyki pomiaru i dlatego wsakazuję tę która daje najmniejsze błędy w uzyskiwanych wynikach bo np uwzględnia dystorsję a to są różnice nawet do 20% w stosunku do metody ekranowej czy kolimatorowej  :Smile