Astronomia Amatorska - astro4u.net
Niestandardowy wyciąg (Uniwersał) - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: SPRZĘT ASTRONOMICZNY (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Dział: Sprzęt do obserwacji (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=45)
+--- Wątek: Niestandardowy wyciąg (Uniwersał) (/showthread.php?tid=281)

Strony: 1 2


Niestandardowy wyciąg (Uniwersał) - pepe - 12.05.03

Posiadam od jakiegoś czasu cós takiego jak Teleskop firmy Uniwersał (200/1000). Otóż okazuje się ze wyciąg okularowy jest jakis niestandardowy, średnica jest większa niz 1,25", poprostu okulary mi wpadają do teleskopu.
Pewnie głupie pytanie, ale czy da sie to jakos przetoczyć na nowo ??
Chodzi mi głownie o to czy same przetoczenie wystarczy, czy nie bedzie trzeba czegoś dodatkowo wymieniac ? ;D ;D ;D


Re:Niestandardowy wyciąg (Uniwersał) - tomekL - 12.05.03

Najprościej byłoby zastoswać jakąś redukcję taką jakie stosuje się w przypadku wyciągów 2" z okularami 1,25". Taka redukcja to nić innego jak tuleja z rozmiarem zewnętrznym odpoiwiadającym Twojemu wyciągowi a wewnętrznym 1,25".
A nawiasem na stronie producent podaje: Wyciąg okularowy 31,8 mm (1.25"), ale chyba nie muszę rozwijać dalej tego tematu Smile

Pozdrawiam


Re:Niestandardowy wyciąg (Uniwersał) - pepe - 12.05.03

Element do której wkłada sie okular jest odkręcany, i moze istnieć samodzielnie bez wyciągu, z tego wynika że cały ten element przetocze gdzies i powinno pasić.
Czy okulary Plossl;a (Soligor) będą się nadawały do tego dziwnego teleskopu, po przetoczeniu gniazda wyciągu ? Chodzi mi o te co są w cenniku Astrokraka ??


Re:Niestandardowy wyciąg (Uniwersał) - Mirek_Krasnowski - 12.05.03

Coś jest pepe nie tak. Jeżeli okulary Ci wpadają to by oznaczało, że średnica wyciągu jest zbyt duża i przetoczenie nic nie pomoże bo w jego wyniku powiększylibyśmy jescze ten otwór. Wyciąg od U-12 200/1000 składa się z 2 częsci jutro postaram się zrobić zdjęcie i zamieścić to sobie porównasz. Faktem jest natomiast, ze nawet standardowy wyciąg U 1.25" jest odrobinę większy niż 1.25" z powodu tego, że oni używają jakiś nietypowych okularów. Przekonałem się o tym kiedy chciałem zainstalowac okular U w wyciągu 1.25" Meade a on tam nie wszedł.


Re:Niestandardowy wyciąg (Uniwersał) - pepe - 12.05.03

Przetoczenie, miałem na mysli zrobienie takiego gniazda na nowo w standardzie takim jakim powinno byc, bo ono(gniazdo) jest odkręcane.


Re:Niestandardowy wyciąg (Uniwersał) - tomekL - 12.05.03

(12.05.03, 14:51)Mirek_Krasnowski link napisał(a):Coś jest pepe nie tak...

Mirku, przecierz od dawna powszechnie wiadome jest, że z wyrobami firmy U jest coś nie tak Wink


Re:Niestandardowy wyciąg (Uniwersał) - Mirek_Krasnowski - 12.05.03

No to choć w jednym doszliśmy do porozumienia. Poczekaj cierpliwie do jutra na fotkę to porównamy bo byc może masz niekompletny wyciąg chociaż właśnie ta tuleja do ich okularów właśnie sie odkręca od wyciągu co by znaczyło, że mówimy o tym samym w nią powinny bez problemu wchodzic okulary 1.25" choć mogą mieć luz na piczy kłak.
Jeżeli masz aparat cyfrowy to też zrób zdjęcie swojego wyciągu i np.okularu jaki chcesz tam zainstalowac to porównamy bo u braci Z Żywca to nigdy nic nie wiadomo.

Jeszcze jedno współczuję klamota mam takiego to wiem co mówie.:-)
Re:Niestandardowy wyciąg (Uniwersał) - pepe - 12.05.03

No wlasnie o ten luz mi chodzi, pisząc że mi one wpadają do teleskopu chciałem podkreślić tragizm całości, chodź ma sie wrażenie że okular może zaliczyć lustro ..... 8)


Re:Niestandardowy wyciąg (Uniwersał) - Mirek_Krasnowski - 12.05.03

To jeżeli ten luz jest na piczy kłak to spróbuj oleić taśmą samoprzylepną okular tak aby zrobił sie o piczy kłak grubszy i po sprawie. To robic to zdjęcie czy nie?Re:Niestandardowy wyciąg (Uniwersał) - pepe - 12.05.03

Nie trzeba, Uniwersał robił chyba jeden rodzaj wyciągów w ostatnich kilku latach, także prawdopodobnie beda te same. Ale dzięki za chęci !
Bede się jutro pałował z tym wyciągniem, bo tu niebo czeka.... Wink