Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.

Użytkownik

Hasło

Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

Statystyki
» Użytkownicy: 3,845
» Najnowszy użytkownik: LeonaNus
» Wątków na forum: 11,148
» Postów na forum: 93,693

Pełne statystyki

Ostatnie wątki
Jaki to komputer w "Czynn...
Forum: SONDA - odcinki
Ostatni post: Radek68
05.09.20, 06:36
» Odpowiedzi: 43
» Wyświetleń: 21,970
Łowcy meteorytów - Pułtus...
Forum: Bolidy, meteory, roje meteorów, meteoryty
Ostatni post: Patrix
04.09.20, 21:12
» Odpowiedzi: 192
» Wyświetleń: 109,780
ImagesPlus 6.5 za darmo
Forum: Oprogramowanie astronomiczne
Ostatni post: Patrix
04.09.20, 21:07
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 115
Cosik dziwnego
Forum: Sztuczne satelity
Ostatni post: suchyy
27.08.20, 22:26
» Odpowiedzi: 5
» Wyświetleń: 3,084
Teleskop do 1000 zł obser...
Forum: Forum dla początkujących i nie tylko
Ostatni post: Focus2001
23.08.20, 18:41
» Odpowiedzi: 2
» Wyświetleń: 262

Galka od mikroruchow
Napisane przez: jesion - 30.03.03, 18:52 - Forum: Astro akcesoria, duże i małe - Odpowiedzi (3)

Panowie, potrzeba pomoc koncepcyjna.<br><br>W standardowym EQ5 sa bardzo gowniane (!) galki do mikroruchow. Kladac kiedys glowice z ciezarkiem na podlodze zlamalem ten plastikowy gadzet. Teraz sie zastanawiam, jakie rozwiazanie przyjac. Mozna co prawda zamowic z DE oryginalne, elastyczne i dlugie ciegna, ale pewnie nie uda sie tego sciagnac do czasu jachranki. Poza tym, to troche kosztuje, a ja w kwietniu bede juz mial motory wiec nie ma sensu.<br><br>Ma ktos moze takie ciegna? Albo moze wiecie, kto jest w stanie mi cos takiego dorobic do soboty?

Wydrukuj tę wiadomość

Koronium
Napisane przez: piotrko - 30.03.03, 17:54 - Forum: WPKF - Odpowiedzi (13)

Piękne widoki serwowane ostatnio przez jeden z obiektów na nieboskłonie, skłonił  Wink  mnie do sięgnięcia po pewną, starą książkę i stąd pytanie:<br><br>   Co to jest koronium? <br><br>Jak zbyt trywialne, to przepraszam.<br>Pozdr<br>

Wydrukuj tę wiadomość

Okulary Naglera
Napisane przez: oskar - 30.03.03, 16:13 - Forum: Astro akcesoria, duże i małe - Odpowiedzi (2)

W ofertach widać, że okulary Naglera mają oznaczenie typ 4, 5 lub 6. Proszę o wyjaśnienie, jaka jest między nimi różnica teoretyczna i jaki to ma wpływ praktyczny.

Wydrukuj tę wiadomość

Refraktor Sky Watcher 120/1000
Napisane przez: El_Capitano - 30.03.03, 14:18 - Forum: Sprzęt do obserwacji - Odpowiedzi (61)

Mam prośbę do Forumowiczów praktyków, a do tego Jachrankowców.<br><br>Otóż zakupiłem niedawno w komisie Astrokraka taki oto zestaw:<br><br>- tuba optyczna refraktora Sky Watcher 120/1000<br>- szukacz Soligor 8x50 (4,6°, z krzyżem)<br>- głowica montażu Soligora z lunetką celowniczą<br><br>Miał być uniwersalny - światłosiła: F/8,3<br><br>Do tego dorzuciłem swój wolny do tej pory drewniany statyw geodezyjny.<br><br>Ów komplet pojawi się w Jachrance, jednakże bez właściciela w mojej osobie.<br><br>Bardzo prosiłbym osoby mające w Jachrance nieco mniej alkoholu we krwi i nieco więcej czasu, a chcące poświęcić mojej zabawce chwilę (lub więcej) o konstruktywne "wyszydzenie" tego kompletu w warunkach polowych. Zazwyczaj napadamy właścicieli sprzętu z "poleceniami" szybkiego przetestowania swojego sprzętu i opisywania na Forum jego możliwości (czyli w sumie opisywania swoich bardzo subiektywnych doznań). Tą razą sytuacja ma charakter odwrotny - właściciel prosi pozostałych (chętnych) o krytyczne uwagi, konstruktywne spostrzeżenia i takie tam inne docinki :-) Chętnie je potem porównam z moimi własnymi doznaniami.<br><br>Taką rurę (ale posadzoną na EQ-5) można zobaczyć na stronie:<br>http://www.skywatchertelescope.com/ProductsTREFR.html<br><br>Szczegóły i trochę naciągane konkrety są tutaj:<br>http://www.skywatchertelescope.com/1201EQ5.html<br><br>Piszę "naciągane", bo taka np. rozdzielczość przy aperturze 120 mm wynosi tam 0,96" (z nieco innego, bardziej optymistycznego, wzoru: 115/D - u nas byłoby to ponad 1"). Na stronach www refraktor ten ma cieniutki szukacz 6x30, który został zmieniony na Soligora 8x50.<br>Montaż, który chcę z nim sprawdzić, biorę na próbę - to chwalony przez jednych, wyśmiewany przez drugich typowy Soligor. Tuba optyczna ma "tylko" ok. 5-6 kg, a ja nie zmierzam robić fotek - powinien więc wystarczyć. O napędzie pomyślę potem (na razie żona wycofała swojego ambasadora na konsultacje). Aluminiowe szczudła zastąpię niewzruszonym, starym, dobrym, dwudzielnym, drewnianym trójnogiem teodolitowym.<br><br>Uprzedzam, że chodziło mi o zestaw w miarę wypasiony (jeśli poniżej APO można mówić o wypasaniu sprzętu :-) ), przy jednoczesnym zachowaniu (!) jego mobilności. Większe montaże (EQ-5 i EQ-6), zwłaszcza ten drugi, mają nieco mniej wspólnego ze słowem "mobilność", a rura 150/1200 mm jest za długa (128 cm), no i wymagałaby większego niż proponuje Soligor montażu. Poza tym, 150/1200 ma inne wady - cenę i nieobecność w Polsce.<br><br>Okulary do niego mam. Miejsce na tylnym siedzeniu lub w 500 litrowym  bagażniku jest.<br><br><br>P.S. Pamiętacie zapewne moje posty na teleskopach.pl z rozważaniami na temat zbudowania w Astrokraku refraktora na bazie szkiełka TMB od Ludesa. Miał to być co najwyżej (!) achromat 127/1000. Jednak samo szkiełko kosztuje tam od 545 euro wzwyż.<br>Uważne i wnikliwe studia stron internetowych sugerują nieśmiało, że być może rzeczone szkła pochodzą nawet z tej samej fabryki, tyle że Ludes (nie Chińczyk) jest pewnie bardziej wybredny w ich selekcji. Jeśli nie z tej samej fabryki, to i tak nie jest to problem.<br>TMB 127/1000 z montażem, statywem i gadżetami kosztowałoby znacznie więcej niż zestaw, który proszę ocenić na żywo w Jachrance, a za który dałem 3.000 zł. (bez trójnogu, bo mam własny). Szkło podobno jest białe, a powłoki szaro-niebieskie. "Bajerem" rozgłaszanym przez firmę S-W jest wyciągnięta za zewnątrz tuby możliwość regulacji położenia obiektywu.<br>

Wydrukuj tę wiadomość

Do praktyków pytanie.
Napisane przez: lemarc - 30.03.03, 14:10 - Forum: Astrofotografia - Odpowiedzi (5)

Żeby nie tracić czasu na poszukiwanie, mam pytanie do<br>tych z was którzy fotografujecie planety webcamami.<br>Czy używacie tych przerobionych modeli na długie czasy,<br>i czy pracują one w tym trybie, czy normalnym.  Ja mam<br>nie przerobionego Logitecha, ale on nie nie jest zbyt<br>czuły na duże powiększenia. Mogę regulować funkcją<br>gain, ale nie jest to płynna regulacja, tylko skokowa.<br>Na ile można regulować parametry naświetlania w kamerce prerobionej na długie czsy. Nie irytujcie się, <br>bo wiem że temat był maglowany wielokrotnie. ale ja<br>stoję przed koniecznością zakupu dodatkowej, przrobionej kamerki, gdyby okazało sie że ta sobie nie<br>poradzi.

Wydrukuj tę wiadomość