Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.

Użytkownik

Hasło

Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

Statystyki
» Użytkownicy: 3,740
» Najnowszy użytkownik: Donaldmal
» Wątków na forum: 11,141
» Postów na forum: 93,677

Pełne statystyki

Ostatnie wątki
Markarian's Chain
Forum: Astrofotografia
Ostatni post: Patrix
23.05.20, 20:59
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 117
Antares i okolice-foto re...
23.05.20, 19:02
» Wyświetleń: 91
Amelikan
19.05.20, 20:55
» Wyświetleń: 121
Łowcy meteorytów - Pułtus...
Forum: Bolidy, meteory, roje meteorów, meteoryty
Ostatni post: astrokosmo
07.05.20, 20:19
» Odpowiedzi: 190
» Wyświetleń: 106,732
Poszukiwanie supernowych ...
Forum: Przydatne linki i odnośniki
Ostatni post: Esku1RES
28.04.20, 19:47
» Wyświetleń: 457

SuperNowa w M51
Napisane przez: Bartek - 01.04.03, 09:46 - Forum: Obiekty głębokiego nieba - Odpowiedzi (28)

31 marca zespół teleskopu Hubbla opublikował fotografię galaktyki M 51, na której widoczna jest bardzo jasna supernowa.<br><br>Supernową jako pierwsi zaobserwowali astronomowie w obserwatorium na Mt. Palomar w dniu 30 marca. Od razu postanowiono skierować na nią Teleskop Kosmiczny Hubble'a (HST - Hubble Space Telescope). Astronomowie przeszukują dane z różnych teleskopów z ostatnich tygodni, gdyż odnalezienie obserwacji bezpośrednio sprzed wybuchu byłoby bardzo istotne, m.in. pozwoliłoby sprawdzić obecne modele teoretyczne wybuchu supernowych.<br><br>Jest to pierwsza od wielu lat tak jasna supernowa. Powinna być widoczna w większych amatorskich teleskopach i na fotografiach nieba.<br><br>Na zdjęciu:<br>Galaktyka M51 i supernowa oznaczona jako S2003 A. Na ilustracji wskazano ją strzałką. Źródło: NASA/HST/WFPC2.<br>[Obrazek: M%2051_pa.jpg]

Wydrukuj tę wiadomość

szukacz
Napisane przez: wiatr - 31.03.03, 20:35 - Forum: ATM - Amator Teleskopowego Majsterkowania - Odpowiedzi (3)

mam pytanie do majsterkowiczów, mianowicie trafił mi się za flaszkę "półlornetek" radziecki 10x50 (warstwa na obiektywie jakaś brązowawa, na "patrzałce" niebieska) wydaję mi się że kiedyś ktoś wspominał o szukaczu z lornetki. Może by sie dało coś zmajstrować z tego? A pytanie jest czy warto - bo jak nie to szkoda psuć , zostawił bym sobie na sąsiadki ;D

Wydrukuj tę wiadomość

Sky Window
Napisane przez: Bartek - 31.03.03, 11:32 - Forum: Montaże, napędy, obserwatoria, kopuły - Odpowiedzi (25)

Ostatnio natknąłem się w sieci na Sky Window to jest lepsze niż wszelkiego rodzaju statywy czy inne wynalazki : http://www.tricomachine.com/skywindow/ .<br><br>Co myślicie o tym wynalazku.

Wydrukuj tę wiadomość

Oj, działo się dziś na Słońcu!
Napisane przez: Togal - 31.03.03, 00:12 - Forum: Astrofotografia - Odpowiedzi (77)

Tydzień temu nic nie udało się zrobić. A dziś znacznie lepiej:<br>30.03.2003, godz. 11:22 CET, MTO + QV3500, F=2.0, czas: 1/150 sek.<br><br>[Obrazek: 03033000015873.JPG]<br><br>i crop z najciekawszego miejsca:<br><br>[Obrazek: 03033000031830.JPG]

Wydrukuj tę wiadomość

ISS
Napisane przez: Robert_B. - 30.03.03, 23:43 - Forum: Sztuczne satelity - Odpowiedzi (20)

Rozpoczął się kolejny okres dobrej wieczornej widoczności Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. <br><br>Ponieważ z różnych miejsc w Polsce ISS jest widoczna na tle różnych gwiazdozbiorów nie podaję szczegółów, a zainteresowanych odsyłam na stronę www.heavens-above.com, gdzie każdy może wczytać współrzędne swojego miejsca obserwacji i otrzymać mapkę z trajektorią przelotu.<br><br>Czasami ISS przelatuje w pobliżu Saturna, Jowisza i jest to na tyle ładny widok, że warto podnieść głowę i spojrzeć w niebo.

Wydrukuj tę wiadomość