Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Dziwny Kamien - prosze o rade
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Nie jestem pewien czy to odpowiednie miejsce na tego typu pytanie. W razie czego przeniose watek gdzie indziej

Moj znojomy znalazl w zeszlym tygodniu u siebie na polu kamien, ktory prezentuje w zalaczonych obrazkach.
Sprawa po kolezensku trafila do mnie, problem jednak w tym, ze na temat meteorytow i w ogole geologii nie mam zbyt bogatej wiedzy. Zwracam sie zatem z problemem do was.

Jak widac na obrazkach, kamien zewentrzny jest obly i popekany , wyglada jak jakas skorupa. Jego srodek zawiera mniejszy piaskowy kamyk czerwonego koloru. Przypomina mi to troche ruska matrioszke. Zaden z kamykow nie ma wlasciwosci magentycznych. Czy mozecie powiedziec co to jest i jakie jest tego pochodzenie ?

Wygląda jak kanciaste jajko. A tak na poważnie to wyślij zdjęcia do ingpan@twarda.pan.pl

TOM

Aby tak na prawdę sprawdzić to co się ma,trzeba wysłać próbkę w odpowiednie miejsce do zbadania składu chemicznego. Smile
Wsylalem emaila pod wskazany adres.
W miedzyczasie pogooglalem troche i przypszczam,  ze moze to byc gastrolit.
Kiedyś sporo grzebałem w kamykach w poszukiwaniu skamieniałości. Przy okazji trafiały się również takie okazy - zebrała się mała kolekcja Smile. Wspólną cechą była "skorupka", pod którą znajdował się zupełnie inny (na oko) materiał. Czasami wnętrze było miękkie (zdarzało się, że rozsypywało się przy dotyku), czasami bardzo twarde. Raz trafił się okaz, który w środku miał następną skorupkę (taka prawdziwa matrioszka).

To było dawno, a w tych czasach dostęp do jakichkolwiek materiałów był mocno utrudniony, ostatecznie nigdy nie dowiedziałem jak coś takiego nazywa się oficjalnie. Jeżeli będziesz coś wiedział daj znać.
Otrzymalem emaila z PAN

Pisza, ze Instytut Geologiczny nie zajmuje sie badaniem znalezionych kamieni, zas sam kamyk jest  interesujący i nie posiada cech meteorytowych. Fachowym jezykiem okreslono go jako prawdopopdobna dwufazowa (dwuwarstwowa) forme konkrecji. Zasugerowano mi ze moga sie  tym kamykiem zainteresowac muzea mineralogiczne lub przyrodnicze.
Jakbyś się kiedykolwiek dowiedział co to za kamień to proszę poinformuj na forum, bo jestem bardzo ciekaw.
Prześlij mi proszę trochę zdjęć tego okazu. Zapytam się u siebie w Instytucie mądrych ludzi od skał osadowych (jutro mam zaliczenie Smile ), to może dowiem się czegoś więcej... Proszę o zdjęcia makro, i najlepiej jakbyś podał skalę, nawet w przybliżeniu.

jakub.wiktor.grabowski@gmail.com