Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: PERSEIDY 2011
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
[Obrazek: Perseid2011baner.jpg]

Już od 17 lipca możemy obserwować pojawiające się meteory z roju Perseidów. Wraz z kolejnymi dniami ich aktywność będzie systematycznie rosła, osiągając swoje maksimum w nocy z 12/13 sierpnia. Według przewidywań najwięcej zjawisk pojawi się (13 sierpnia), w przedziale pomiędzy godziną 01h–13h30m UT wraz z pikiem aktywności najprawdopodobniej ok godz 6 UT. (czasu uniwersalny UT = czas polski - 2h; ) Wtedy też spodziewamy się aktywności roju (tzw. ZHR) na poziomie kilkudziesięciu.

Niestety w tegorocznych obserwacjach maksimum będzie przeszkadzał nam Księżyc, który nie dość, że będzie w pełni to będzie nam towarzyszył całą noc wschodząc przez godziną 20.00, a zachodzą po 4.00 rano wraz z nastawaniem świtu. Na szczęście wzniesie się tylko 20 * nad południowym horyzontem, dzięki czemu nie będzie aż tak bardzo uciążliwy. Wobec czego, warto obserwować północna część nieba zostawiając Księżyc za plecami, a najlepiej zasłaniając go jakąś przeszkodą terenową np. drzewem , domem. Z Perseidami żegnamy się wraz z końcem sierpnia.

Na poniżej mapce prezentujemy obszar nieba gdzie położony jest radiantu roju Perseidów (miejsca skąd wybiegają).

[Obrazek: perseidy_2011_niebo2.png]
Rys. 1. Obszar nieba w którym znajduję się radiant Perseidów. (M.Wiśniewski -PKIM)

Wraz z kolejnymi dniami przemieszcza się on po nieboskłonie i jest to tzw. dryft radiantu.

[Obrazek: 61.png]
Rys.2. Radiant roju Perseidów (miejsca skąd wybiegają meteory) (IMO)

Ciałem macierzystym Perseidów jest kometa Swifta-Tuttle o okresie obiegu 133 lat. Podczas każdego powrotu, gdy zbliży się do Słońca, jej lodowe jądro uwalnia cząstki pyłu, które pozostają w przestrzeni kosmicznej wzdłuż trasy jej orbity. Co roku nasza planeta wędrując wokół Słońca natrafia na te drobiny, które wpadają w naszą atmosferę z sumaryczną prędkością aż 59 km/s, powodując zjawiska tzw. "spadających gwiazd"
[Obrazek: news_perseidowy_swift_tuttle_.jpg]
Fot.2. Kometa 109P/Swift-Tuttle (NASA) 

Perseidy to najbardziej znany rój na niebie nie tylko ze względu na wysoką aktywność, ale też na dogodne warunki obserwacji na naszej szerokości geograficznej. Jednak nie wszyscy wiedzą, że prócz wspomnianego roju na letnim niebie możemy obserwować także meteory z innych rojów takich jak: alfa-Capricornidy, delta-Aquarydy Południowe. Warto wiedzieć, że meteory mogą nie należeć do żadnego ze znanych rojów i noszą nazwę meteorów sporadycznych.

[Obrazek: perseidy_2007_bolidarka2004.jpg]
Fot. 3. Perseid (A.Olech - PKIM)

Tak więc drogi czytelniku letnie ciepłe noce są doskonałą okazją do podziwiania spektaklu który fundują nam małe cząstki materii kosmicznej wpadające w ziemską atmosferę z prędkościami rzędu kilkudziesięciu km / s , a wszystko to dzieje się nad naszymi głowami, wystarczy tylko wyjść i poobserwować nocne rozgwieżdżone niebo.

[Pracownia Komet i Meteorów] -   www.pkim.org

Pozdrawiam,
Krzyś Wink

Wczorajsza noc była ciekawa  Tongue  15 /h dziś też się ciekawie zapowiada  Wink pozdrawiam
Noc pod Warszawą zapowiadała się nieźle ale niestety pogoda się popsuła , siedzę od 22:00 do rana może coś zarejestruję , albo chociaż zobaczę Smile

Tymczasem upolowany Pereseid z przed kilku dni.

10 sierpnia 2011, 00:52:48 -  00:52:54 Wesoła seeing 3/10 , szukacz 7x50 + Lumenera mono , Pereseid w NGC869 .

[Obrazek: 1083_13_08_11_12_49_44.jpeg]

[Obrazek: 1083_13_08_11_12_55_54.jpeg]

[Obrazek: 1083_13_08_11_12_58_11.jpeg]
Mój imienniku.
Śliczny meteorek. Gratuluję.
Bardzo podoba mi się to zdjęcie. Sam poluję na podobne, ale na razie bez rezultatu. Nie tracę jednak nadziei.
Brakowało mi sprzętu z malą ogniskową , dlatego wykorzystałem starą przejściówke od szukacza i zamontowałem kamerkę CCD.

Po odkręceniu pierscienia kontrującego udało sie poprzez obrót obiektywu ustawić ostrość , testowalem sprzęt na róznych obiektach i przypadkowo złapałem tem meteor , powiem szczerze że jestem bardzo zadowolony że chociaż jednego zlapałem Smile

Dzięki GT mogę bardzo szybko wyszukiwac i testować ten szukacz który ma spore pole widzenia dzieki malej ogniskowej ~ 17 cm.
W tym roku nic nie widziałem ponieważ u mnie niebo było zachmurzone i lało.
Przesyłam za to zeszłoroczne zdjęcie
Prawdopodobnie to jest najjaśniejszy Perseid w 2010.
Opis i zdjęcie na mojej stronie www.pawelstrzyzykowski.pl
U mnie pogoda zabrała meteory ale dała inne zjawiska świetlne Wink
[Obrazek: Darek-Dorosz-12.13_1313331658.jpg]
No ja niestety tylko co nieco organoleptycznie jedynie - zapomniałem jadąc nad może stopki do aparatu i wężyka, tak że astrotrack sobie przeleżał w walizce 2 tygodnie.
Za to wracając 13.  o poranku (ok 4:40) mniej więcej 40 km do Częstochowy, w kierunku SSW pojawił się piękny bolid (na pewno jaśniejszy niż - 10), który zostawiał piękny niebieskawy ogon i jeszcze rozpadł się.
(16.08.11, 22:40)warpal link napisał(a):...wracając 13.  o poranku (ok 4:40) mniej więcej 40 km do Częstochowy, w kierunku SSW pojawił się piękny bolid (na pewno jaśniejszy niż - 10), który zostawiał piękny niebieskawy ogon i jeszcze rozpadł się.

Może to ten był: http://13.08.2011 02:22:06 UTC
blisko przelatywał jeszcze samolot pasarzerski
To dość znane w necie zdjęcie pokazuje Perseida z dość nietypowej dla normalnego obserwatora perspektywy.... bo z góry Smile

[Obrazek: 372991057.jpg?AWSAccessKeyId=AKIAJF3XCCK...yLG37So%3D]

Zdjęcie wykonał Ron Garan z ISS....

http://twitpic.com/662hqp

Smile
Stron: 1 2