Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: 10 marca 2011 - 9 lat programu AstroJaWil - KONKURS
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Miło mi poinformować, iz w czwartek 10 marca 2011 roku program obchodzi 9-ta rocznicę urodzin.
10 marca 2002 rozpocząłem pisanie programu, który z początku miał nazwę "Dziennik astronomiczny".

[Obrazek: okladka.gif]

Od tamtego dnia moje życie uległo zmianie, gdyż ciagle myślałem co tu dodać, poprawić i ulepszyć i tak mi zostało do dzisiaj. Za rok na dziesięciolecie przygotuję małą historię programu.

=======================================================
                                      K O N K U R S
=======================================================

W związku z tą rocznicą urządzam konkurs wśród użytkowników programu.

Ta osoba, która opisze jak wykorzystuje program AstroJaWil i opis ten najbardziej mi się spodoba, dostanie nagrodę - niespodziankę. Czekam na posty na forach, na których to ogłaszam do poniedziałku 14 marca godz. 22-ga.
Około północy 14/15 marca ogłoszenie wyników.
Smile Życzenia serdeczne - rocznica okrągła / jak ten czas leci !/

Mnie program towarzyszy co dzień od chwili włączenia kompa. Jest moja przeglądarką.
Zwykle rozpoczynam od obejrzenia  Nieba na Sat24, potem zaglądam na przeloty ISS i Irydium.
Jak jestem tego dnia w pracy to włączam wszystkie budziki aby nie przeoczyć obchodu i wysłania
meldunku do centrali monitoringu.Często w wolnych chwilach rozwiązuję sudoku.
Horyzont cały czas jest na pulpicie i do aktualności zaglądam często. Dzięki programowi jest mi
po prostu milej i łatwiej. Podziękowania Ci się po prostu należą  Smile
Serdecznie pozdrawiam i dziękuję ! Smile
Bogdan
Pewnie nie wszyscy wiedzą o tym, iż jestem jednym z pierwszych użytkowników AstroJaWila, zarejestrowany pod nr.7.
Moja przygoda z AstroJaWilem rozpoczęła się właśnie od programu zwanego "dziennikiem' i kupionego u Janusza, który to zapisany na płytce stał się dla mnie rzeczą bezcenną. To prawdziwy biały kruk.
Od tego czasu program AstroJaWil stał się dla mnie jakby drugą rodziną.
Każde moje wejście do komputera rozpoczynało się od otwarcia programu i sprawdzenia aktualizacji oraz czy są nowe dodatki a także ciekawych zjawisk  w AKTU i ciekawych zakryć gwiazd przez Księżyc. Tak samo aktualizuję dane o ISS i Iridium a potem wykorzystuję je na mojej stronie www. Mam swój utworzony horyzont więc jeśli jakieś ciekawe zjawisko wystąpi zapisuje w horyzoncie i sprawdzam czy czasami nie będzie ono zakryte przez zaznaczone w horyzoncie przeszkody. Korzystam także z mapek w AstroJaWilu i w miarę jak mam dostęp do drukarki drukuję mapkę na noc lub też umieszcam ją na swojej stronie www. Podczas zakryć gwiazd przez Księżyc sprawdzam też Okolice, zwracając uwagę na odległość jaka dzieli gwiazdę od Księżyca.
Używam często tzw. notatnik zapisując w nim ważne sprawy: linki np. z Facebooka, które już nie mieszczą sie w surfowaniu a także nr. kont. kolegów z którymi prowadziłem rozmowy związane z kupnem sprzętu astro oraz wiele innych rzeczy nie związanych z astronomią. Zanim podprogram Solaris został osobnym programem bardzo mocno angażowałem się w rozwój tego programu. Pewnie to nie wszystko co wymieniłem ale nie sens by wypisywać wszystkie funkcje AstroJaWila ale faktycznie to z czego się na co dzień korzysta. Na koniec dodam, że AstroJaWil jest ze mną wszędzie gdzie się znajduję. Był ze mną także w Anglii  dokąd wyjechałem na tydzień.
Nie chciałbym aby znane przysłowie "cudze chwalicie a swego nie znacie" było prawdziwe jeśli chodzi o program Janusza Wilanda.
Pozdrawiam!
Ukłony dla autora programu!
Tadek-tafig
Dobiegł końca konkurs z okazji 9-cio lecia programu AstroJaWil.
Nagrody otrzymują:

Tadeusz Figiel – użytkownik AJW nr 7 -  książka "Poradnik Miłośnika Astronomii" – Marka Substyka
Bogdan Wagilewicz - użytkownik AJW nr 2 – kolorowy Atlas Nieba – formatu A3
Ryszard Rejment - użytkownik AJW nr 288 – kolorowy Atlas Nieba - formatu A4

Dzięki za uczestnictwo w konkursie. Nagrody wysyłam pocztą.
W imieniu nagrodzonych chciałbym serdecznie podziękować Januszowi Wilandowi-autorowi programu "AstroJaWil" za to, iż możemy rozwijać swoje hobby korzystając z tak znakomitego programu astronomicznego. Myślę, że choć frekwencja nie dopisała, Janusz będzie dalej kontynuował swoją pracę nad programem, dlatego życzę Mu dużo wytrwałości i zadowolenia ze swojej pracy. Big Grin
Pozdrawiam!
Tadeusz
Ja juz tak poza konkursem.....  Wink
1 - co na sniadane? ...AJW
2 - co na obiad? ...AJW
3 - co na kolacje? ...AJW
4 - a co do poduszki?  ...AJW

Pewno i tak nie mialbym szans na wygrana ze swoim short opisem ale tak to czasami wyglada.... ;D

Ja rowniez pozdrawiam Janusz i zycze dalszych sukcesow i milej zabawy z programem POWODZENIA !!!
(14.03.11, 23:41)KRZYSZTOF_M. link napisał(a): [ -> ](...)
Pewno i tak nie mialbym szans na wygrana ze swoim short opisem ale tak to czasami wyglada.... ;D
(...)

Szkoda, że nie sprobowałeś ...
Jestem nowym użytkownikiem AstroJaWilla lecz od razu widzę, że jest to najlepszy darmowy program astronomiczny, i ja używam go codziennie. Dzięki niemu wszystkie obserwacje wydaja się prostsze i samo znalezienie obiektów na niebie przestaje być problemem Smile.
Życzę samych sukcesów w dalszym rozwijaniu programu oraz szczęścia w obserwacjach
i oby następne lata pracy nad programem zaowocowały całymi koszami dobrych pomysłów w rozwoju programu oraz sławą na cały świat Big Grin
Może będę kolejnym nieoryginalnym użytkownikiem... ale co mi tam. Wink
AJW to astro-kombajn. Urządzenie dzięki któremu można m.in. wykonać mapki, wyliczyć momenty wschodów i zachodów obiektów, zakrycia, koniunkcje, tranzyty, przeloty ISS i flar irydium. Po za tym można z niego wydobyć wiele innych cennych i przydatnych informacji. Jedyne do czego można się przyczepić to grafika. Jednak niesamowita funkcjonalność tego programu sprawia, że wygląd staje się niezauważalny... to też ma swoje zalety. W przypadku tego programu liczy się dokładność a nie wygląd. Ostatnio na topie jest znany większości program stellarium, do którego czuję pewnego rodzaju obrzydzenie. Czysty przerost formy nad treścią. Mimo iż jest to program z świetną grafiką, to jego dokładność pozostawia wiele do życzenia. W przypadku AJW jest zupełnie odwrotnie. Jest to bez wątpienia jeden z najlepszych darmowych programów astronomicznych, w dodatku jest to Polski program, którym możemy się poszczycić wszyscy. Jest on dodatkowo tworzony przez człowieka z pasją.

Osobiście często korzystam z programów takich jak GUIDE8, CDC, WinOccult, Orbitron czy Wirtual Moon Atlas. Jednak wszystko to co dają te programy jest zawarte w AstroJaWil'u.

Do stworzenia takiego programu trzeba sporej wiedzy i samozaparcia. Tego właśnie należy pogratulować Januszowi, i tylko życzyć sobie aby Janusz wciąż udoskonalał tą wirtualną maszynę.
Marcin S. i predator
Termin konkursu już minął.
Obydwaj zasłużyliście na moje względy, gdyż Wasze teksty (a szczególnie predator napisał tak, że dech mi zaparło na chwilę) zdecydowanie posmarowały mi miodem serducho. Moje akumulatory zostały ponownie pozytywnie naładowane.  Ponieważ to ja wymysliłem ten konkurs, więc mam wszelkie prawa do tego, aby coś zmienić.
Panowie, przydzielam Wam po AstroJaWilowym upominku, który wyślę pocztą. Poproszę na maila o adres do wysyłki.
Smile
Stron: 1 2