Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Zorza - informacje aktualne (rok 2011)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
wczoraj (13 II 2011) plamka AR1158 wypuściła flarę o sile M6,6 - ponieważ plama była niemal centralnie na tarczy możemy się spodziewać Zorzy. Warto przyglądać się stronką z aktualnym stanem magnetosfery bo myślę, że mamy szanse na jakieś obserwacje (choć Księżyc niestety rośnie). CME powinno dotrzeć do nas jutro (tj. 15 II 2011).

[Obrazek: m7flare_strip.jpg]

Pozdrawiam!
No i mamy sztorm geomagnetyczny - jeżeli się utrzyma kilka godzin, wieczorem pewne zorze!

[Obrazek: Kp.gif]
Zorzy czy jej namiastki w naszych szerokościach jeszcze nie widziałem i dziś chyba nic się nie zanosi na poprawę pogody jak i przez kilka następnych dni. Szkoda....
ouuuu już spada... Sad
Spada, ale nie to jest zmartwieniem. Mamy fatalny niż nad krajem z gęstymi chmurwami.
Teraz dociera wiaterek z pierwszego wyrzutu, w nocy będzie więcej z drugiego, koło niedzieli sie uspokoi.
Tak prognozuje NOAA.
Zorza w naszych rejonach to rzadkość, widok najpiękniejszy w życiu jaki widziałem, zrobiłem kilka fotek nad Krakowem! Papatki najpiekniej uchwycił to na zdjęciach z 2003 roku.
Ale żeby taka zorza była Kp musiałoby wystartować pod 10, tak było w 2003.
Jaka jest różnica w przesuwaniu się "czapy" zorzy z północy nad nasz rejon pięknie obrazuje różnica odczytów z magnetometrów w Hameryce i w UK.

http://www.n3kl.org/sun/noaa.html
http://www.dcs.lancs.ac.uk/iono/aurorawa..._activity/

Anyway miłych łowów Wink sentymenty wracają, czekamy na mroźny wyż i kolejne wyrzuty materii ze słoneczka.
To prawda że na zjawisko jak to z 20 listopada 2003 pewnie jeszcze trochę poczekamy, ale zanim doczekaliśmy się tego było kilka słabszych zjawisk. Na pewno mniej spektakularnych ale zapolować zdecydowanie warto!
Oj warto poczekać, choć osobiście wybrałbym się na Islandię lub inną skandynawię w celu obserwacji.
Nad Krakowem w 2003 roku, robione kompaktem na 30 sec:

[Obrazek: Img_2981-vi.jpg]

[Obrazek: Img_2974-vi.jpg]

Pozdrawiam.

don Pietro

(18.02.11, 13:06)Kamil link napisał(a): [ -> ]Zorzy czy jej namiastki w naszych szerokościach jeszcze nie widziałem i dziś chyba nic się nie zanosi na poprawę pogody jak i przez kilka następnych dni. Szkoda....

Szkoda,
Tę zorzę z 2003 r. widziałem, niestety Zienit odmówił mi współpracy i ze zdjęć były nici  :-\
Tego wieczoru od prau osób słyszałem, że gdzieś nia północ od RZ coś się strasznie pali.
Jak tłumaczyłem, że to zorza to się znajomi stukali w czoło.
Dopiero jak "w telewizji pokazali a uczeni potwierdzili...", to jednak była zorza.
Moi mili mamy sztorm geomagnetyczny na poziomie KP=5 obserwatorzy w północnej i środkowej Polsce (lub osoby mieszkające na północ od naszego kraju) mają ogromną szansę na zobaczenie zorzy!

[Obrazek: Kp.gif]
Super, a w jakich to może być godzinach ?
Stron: 1 2