Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Obserwatorium na lato....
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Panowie trochę ta dyskusja OT. No ale jeżeli już zaczęliście to:
Generalnie cena produktów spoza EU jest wyższa od tych które są w USA i Japoni ze względu na: 1.Vat 2.Cło. 3. Koszty transportu 4.Marża sprzedawcy.
Nie sprowadzałem nic konkretnego (kupowałem najczęściej u Europejskich dystrybutorów) ale możemy spróbować zrobić małą symulację.
Koszt sprzętu 1000$.
Vat: 22%
Cło: 10~12%
Koszt transportu średniej wielkości teleskopu +/- 200$ (przy pojedynczej wysyłce większej tuby).
Marża to od 10~30%
mamy więc: 1320 + przesyłka = 1520$ + marża = 1748$
No i do tego dochodzi jeszcze ma się rozumieć to jak stoi dolar vs Euro.
(wszystko liczone trochę na max, ale pewnie w realu różnice nie są zbyt duże).

Co do kosztów produkcji. Zwróćcie uwagę na to ile kosztują teleskopu z chin. Te proste kosztują grosze. Cena za synte 8" moim zdaniem jest bardzo niska, choć komplikacja produktu jest niewielka.
Przy wyrobach jednostkowych lub małych seriach koszty rosną w sposób horrendalny. Nawet substytuty szkła fluorytowego (czyli FPL53) muszą rosnąć  wg ścisłej specyfikacji. Dalej takie szkło musi być odpowiednio obrabiane a sam proces obróbki szkła może trwać nawet kilka miesięcy (wytop -odpuszczanie a na koniec nadanie kształtu, polerowanie i nakładanie powłok). To stąd się biorą koszty. Wskazane refraktory wcale nie są aż tak drogie. Teleskopy systemu RC czy podobnych kosztują nawet po kilkadziesiąt tyś. dolarów. Precyzja obróbki musi być bardzo wysoka i bardzo często wyklucza produkcję seryjną. Elementy są obrabiane CNC a wszystko pasowane indywidualnie i ręcznie.
Nie ma się co czarować, producenci takich sprzętów dodatkowo kasują nas za całą technologię a zasada ta nie dotyczy wyłącznie astronomii.
Stąd nawet jak wyda się kilka złotych na sprzęt takahashi czy innej wiodącej firmy optycznej dostaje się certyfikaty ręcznie podpisywane kto sprzęt składał kto sprawdził i kto na nim zarobił.... Wink

Pozdrawiam!
Witam,
Idac w tym kierunku to moznabyloby pomyslec o przyczepce kempingowej (niewiadow?) podejrzewam ze to wcale nie powinno byc takie drogie. Stan wyposarzenia nie ma znaczenia a dziura w podlodze na montaz astroamatorowi nie bedzie przeszkadzal Smile
Jesli na namiot mamy wydac kase jw to pewnie koszty te same a komfort moze byc o niebo Smile lepszy...
Pozdrawiam z goracego kuwejtu Smile

Piotr
jest u nas  w tym nowym sklepie internetowym a.......pl


----
post zmieniony - naruszenie regulaminu formu
No tak Filipie - w owym nowym sklepie ten produkt nawet otrzymał spolszczoną nazwę brzmiącą nieco z polska nieco z angielska - coś w stylu staregacie....

Nie ma to jak dobry start wykonany przez prawdziwych zawodowców i profesjonalistów Wink

[Obrazek: stargate.jpg]

Stron: 1 2