Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Logistyka kosmiczna - praca licencjacka
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam, nie mogę założyć nowego wątku więc piszę tu, proszę moderatora o ewentualne przeniesienie Wink Otóż jestem studentem II roku logistyki i przede mną wybór promotora.

Czy praca licencjacka na temat logistyki kosmicznej to dobry pomysł ?

Interesuję się astronomią od małego Wink ale nie wiem czy mam wystarczającą wiedzę, aby takiemu zadaniu podołać. W ogóle w sumie nie wiem dokładnie jak takie "pisanie" pracy przebiega. A wydaje mi się że jest o czym pisać. Transport kosmiczny to dziś bardzo obszerny temat. Rozwój logistyki kosmicznej na przestrzeni ostatnich lat, logistyka ISS, środki transportu załogowego/bezzałogowego na LEO, koszty programów, infrastruktura naziemna... Chciałbym opinii kogoś bardziej "obeznanego" w temacie niż ja :>
Na pewno taką pracę pisało by mi się z większą chęcią, niż standardowe tematy o logistyce której mam już dość Big Grin w kółko o tym samym...

PS: świetne forum, fajnie wszystko opisane, można dowiedzieć się ciekawych rzeczy Smile

kanarkusmaximus

Witamy! Pozwoliłem się włamać do Twojego postu, wydzielić go do oddzielnego wątku i przenieść do 'Astronautyki'.

Muszę przyznać, że to naprawdę ciekawy pomysł, aby napisać o takim 'kosmicznym' temacie. Moim zdaniem temat rzeka - i naprawdę fajnie, że są chętni pisać o tym w Polsce! Smile

Zanim zaczniemy, to napisz, co takiego Ciebie bardziej interesuje:
- czy jest to ISS i programy załogowe,
- czy są to programy bezzalogowe - badawcze,
- a może sektor komercyjny (np satelity telekomunikacyjne)
- czy też może część naziemna albo np ekonomiczna?

Jeśli udaloby się Tobie wybrać swego rodzaju 'temat przewodni', to będzie lepiej się na nim skupić i wskazywać/dyskutować o konkretnych przykładach. Smile
Dzięki za odpowiedź Wink  Myślę, że jeśli chodzi o logistykę najlepiej będzie tu pasować temat ISS. Koszty budowy i transportu, w jaki sposób ładunki są dostarczane na stację, co jest dostarczane, jak jest tam przechowywane, zabezpieczane, jakie systemy logistyczne są stosowane, jak to wszystko rozwijało się na przestrzeni lat, jakie rozwiązania techniczne, innowacje są przy tym stosowane.

Z tym, ze nie wiem czy nie porywam się z motyką na Słońce Wink Zapewne miał bym problem z dostępem do odpowiednich źródeł (przede wszystkim książek). Sam nie mam konkretnego pomysłu jak powiązać logistykę o której się uczę do logistyki kosmicznej. Nie znalazłem promotora (jak na razie), który interesował by się też astronautyką, więc dużej pomocy nie będę mógł oczekiwać z tej strony.
Chcę się przekonać czy warto wybrać taki temat i czy będę miał o czym pisać.
Pozdrawiam
Hej - pisz pisz! Pomysł zacny!

Ja przeforsowałem magisterkę astronautyczną na arabistyce
"Badania kosmiczne w świecie arabskim" i się udało.
Z promotorem to wystarczy jak choć częściowo się będzie interesował technologią czy fizyką.
Im więcej magisterek na ten temat w PL tym lepiej. Proponowałem raz koleżance na turystyce pisanie o turystyce kosmicznej - ale promotorzy popatrzyli się jakieś 5 lat temu na nią jak na wariata. Dzisiaj może być łatwiej.

Poznałem też jedno dziewczę co na architekturze robiła pracę o planach architektury marsjańskiej - potem to Mars Society wykorzystało.

Osobiście 90% źródeł miałem z netu, ale w tym temacie książek trochę znajdziesz - przy czym raczej nie po naszemu.. Poszukaj fajnych knig z wydawnictwa Springer czy AIAA.

Warto też zrobić może wątek o naszych licencjatach, magisterkach i artykułach naukowych dotyczących astronautyki.

Ja moją pracę chętnie udostępnię.
Popieram - pisz, bo temat jest bardzo ciekawy i obszerny (od Progressów aż po przyszłość niezbyt odległą - Dragony itp.) Jeśli piszesz z pasją (a to moim zdaniem bardzo istotne w doborze tematu), z pewnością powstanie interesująca praca - tak trzymaj!

Mój promotor od licencjackiej (na historii) niezbyt interesował się tematami astro, ale pozwolił mi pisać na temat dziejów radziecko-amerykańskiego wyścigu na Księżyc. Pomimo początkowego zdziwienia - koleżanki i koledzy pisali na tematy z historii lokalnej - temat przeforsowałem. I Tobie też się uda Smile

kanarkusmaximus

(27.05.10, 12:21)Mikkael link napisał(a):Popieram - pisz, bo temat jest bardzo ciekawy i obszerny (od Progressów aż po przyszłość niezbyt odległą - Dragony itp.)

No i przede wszystkim kończy się właśnie teraz program wahadłowców! Ponadto, stosunkowo niedawno byliśmy świadkami lotów ATV-1 i HTV-1. Czyli - jest to swego rodzaju moment zwrotny.

Wydaje się, że przez kilka lat zdolność sprowadzania ładunków z orbity będzie bardzo ograniczona. A to samo w sobie może być ciekawym tematem... Smile
Dziś pytałem się potencjalnych promotorów co sądzą o moim "temacie". Okazało się ze jeden z moich wykładowców interesuje się trochę lotnictwem. Mimo wszystko poprosił żeby przesłać mu ewentualne pomysły i tematy na temat takiego rodzaju logistyki Wink Zobaczymy co odpowie. Zastanawiałem się m.in nad tym jak wygląda łańcuch dostaw między NASA a np między firmami takimi jak  Boeing, Lockheed Martin... Czy też jak obniżyć koszty startów rakiet poprzez odpowiednie przygotowanie logistyczne. A właśnie chcę się skupić na logistyce ISS tak jak sami piszecie Wink
Ale nadal mam wątpliwości czy dam rade... ;]
Ja dodam tylko, że to temat jak najbardziej aktualny. Powoli kończą służbę wahadłowce czyli "STS" - Space Transportation System - System Transportu Kosmicznego. Pytanie co w zamian. Orion? Miały latać Aresy, ale zostały skasowane. Co dalej z logistyką do ISS?
Dostarczaniem na orbitę (do ISS) ładunków zajmują się oczywiście nie tylko amerykanie. To także Europejska Agencja Kosmiczna i Automatyczny Statek Transferowy ATV wynoszony poprzez rakiety Ariane, japońska JAXA ze swoim HTV, nie wspominając o Rosji i Progresach.

Jest co pisać. Smile
Gwoli ścisłości to nie pisze się amerykanie lecz: Amerykanie  Smile
Pilnujmy się, żeby nas w jakiejś szkole od nas złego przykładu nie brali  Wink

Maquis

Temat na czasie, a do tego oooolbrzymi, bo projektów różnej architektury do wynoszenia ładunków było krocie.
Stron: 1 2