Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: eta-Aquarydy
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Aktywność eta-Aquarydów trwa orientacyjnie od 19 kwietnia do 28 maja. Maksimum występuje
zazwyczaj z 05/06 maja. W roku 2010 największej aktywności można się spodziewać
najprawdopodobniej nad ranem 6 maja (maksimum około godziny 8 UT rano środa). Wg. IMO
ETA mogą w tym roku osiągnąć aktywność ZHR nawet 85 zjawisk/godzinę!

Jest to czas niekorzystny dla obserwatorów z Polski, ponadto Księżyc będzie przeszkadzał
Księżyc w III kwadrze. Dopiero po północy radiant eta-Akwarydów wzejdzie nad horyzont.
Rój ten można obserwować tylko rano przed wschodem Słońca na początku maja i w drugiej
połowie nocy pod koniec maja gdyż przez większą część nocy znajduje się pod horyzontem.
Pocieszeniem dla obserwatorów może być fakt, iż wysoka aktywność roju utrzymuje się przez
kilka dni począwszy od 1 do 15 maja. Rój ten jest związany ze słynną kometą 1P/Halley
(Denning, Nature, 77, str. 619, 1908) a meteoroidy jakie widzimy obecnie w postaci meteorów
zostały wyrzucone z ciała macierzystego przed rokiem 837 (Ryabova, Monthly Notice of the
Royal Astronomical Society, 341, str. 739, 2003).

Powyższy rysunek ilustruje aktywność ZHR tego roju w latach 1996-2007.

[Obrazek: eta_avg1996_2007_0.jpg]

W noc maksimum, gdy widzimy iż aktywność roju jest znaczna (powiedzmy większa niż 2-3 zjawiska
w przeciągu 10 minut) warto wykonywać obserwację bez szkicowania. Proszę przy tej obserwacji
dobierać tak przedziały czasowe zliczeń aby w jednym zebrało się około 15 meteorów. Rozkłady jasności
proszę tworzyć dla 25-30 zjawisk czyli 2 przedziałów czasowych. Oczywiście przy nikłej aktywności
w czasie maksimum, zachęcam do wykonywania obserwacji ze szkicowaniem i stosowania przedziałów
godzinnych.

[Obrazek: roje_eta_akwarydy.gif]

Kamil Złoczewski - PKIM

--

Pozdrawiam
Krzyś Wink

Szkoda że pogoda kiepska.
A miałem taką nadzieję, że chociaż w tym roku zobaczę maksimum tego roju.
Nic nie poradzi trzeba będzie czekać do następnego roku >Sad.

A jak tam wasza pogoda i obserwacje tego roju?
Witaj u mnie Lipa  cały czas utrzymują się chmury dawna  też miałem nadzieje że  będzie coś z oglądania ale cienko będzie z tym 
chyba że przez chmury  będą przelatywać heSmile
(05.05.10, 09:20)iron man link napisał(a): [ -> ]Witaj u mnie Lipa  cały czas utrzymują się chmury dawna  też miałem nadzieje że  będzie coś z oglądania ale cienko będzie z tym  
chyba że przez chmury  będą przelatywać heSmile

(05.05.10, 07:10)TomaszLojek18 link napisał(a): [ -> ]Szkoda że pogoda kiepska.
A miałem taką nadzieję, że chociaż w tym roku zobaczę maksimum tego roju.
Nic nie poradzi trzeba będzie czekać do następnego roku >Sad.

A jak tam wasza pogoda i obserwacje tego roju?

Tradycja Wink
A ja mam dobrą pogodę  Wink
(06.05.10, 21:30)jarecki_ole link napisał(a): [ -> ]A ja mam dobrą pogodę  Wink
No to napisz coś więcej nt obserwacji roju. U mnie pogoda do bani, więc z obserwacji nici, ale może przed końcem aktywności się poprawi.
Tymczasem czekam na relacje tych, którym aura sprzyja Wink
(06.05.10, 21:57)astrorys link napisał(a): [ -> ]No to napisz coś więcej ...

Sprzęt chodzi na wszystkie strony, optyka wypolerowana na błysk.
Jak pojawi się jakiś to go namierzę, zestrzelę i wkleję tutaj na stronę.
U mnie dość, że trzeba czekać do 2:00 żeby było ciemno to jeszcze chmurwy mamy od tygodnia...

J jak zwykle brak u mnie pogody, może następny tydzień będzie lepszy.
Tak chciałbym zobaczyć rój eta-aquarydy.

Pochwalcie się ile mnie mineło wrażeń i jaka była aktywnośc tego roju?

Trzeba teraz czekać na większy rój Perseidów.

Pozdrawiam wszystkich obserwatorów Big Grin.
U mnie również brak dobrej pogody. Choć gdyby była musiałbym czekać do rana Smile
Stron: 1 2