Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Meteoryt Sulęczyński - 27 kwietnia 2010 r. (!)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Najprawdopodobniej na Kaszubach, w pobliżu Sulęczyna, spadł duży meteoryt. Z opowieści świadków penetrujących krater wiadomo, iż raczej nie jest to efekt wybuchu zakopanej w lesie amunicji. A może? Pobojowisko jest podobno niezłe. Na miejscu są okoliczni mieszkańcy, saperzy i telewizje. Oglądajcie TVN24. Może coś zapodadzą. Może będzie coś w lokalnej TVP Gdańsk w Panoramie o 17:30.

W związku z tym, że lokalni znawcy tematyki nie są owym faktem zainteresowani lub są daleko w podróży osoby zorientowane lepiej w tematyce meteorytowej proszeni są o kontakt telefoniczny z p. Tomaszem (601-866-769), który prawdopodobnie jest na miejscu. Później coś napisze na forum od siebie. Ja jestem w Gdyni w pracy i wiem tyle, co opowiedział mi przed chwilą przez telefon.

kanarkusmaximus

Interesujące! Miejmy nadzieję, że jest ze szczerego złota albo platyny! Smile

A na poważnie - ciekawe, czy są jakieś obserwacje przelotu. Jeśli coś spadło w tamtej okolicy, to potencjalne jest dużo świadków z okolicznych miast, miasteczek i wsi, którzy coś zaobserwowali albo usłyszeli.
(27.04.10, 15:52)kanarkusmaximus link napisał(a): [ -> ]A na poważnie - ciekawe, czy są jakieś obserwacje przelotu. Jeśli coś spadło w tamtej okolicy, to potencjalne jest dużo świadków z okolicznych miast, miasteczek i wsi, którzy coś zaobserwowali albo usłyszeli.

No właśnie. Byłoby o tym nomen-omen głośno. Na razie na lokalnym topie jest info o porannym karambolu w Gdyni (13 samochodów).

Właśnie odbyłem rozmowę telefoniczną z obecnym tam dzisiaj świadkiem (Tomasz, forowicz Grzmot). Wklei wieczorem fotki z komórki i może coś jeszcze dzisiaj sfilmuje. Teraz wraca pod Żukowo po kamerę. Tymczasem w drodze do Sulęczyna jest badacz i kolekcjoner meteorytów z Rumi, który zabrał ze sobą stosowny sprzęt pomiarowy.

Krater jest podobno w jakiejś oddalonej od ludzkości wsi. Jakaś babcia zeznała, że pojawił się tydzień temu (!), a poprzedził go głuchy huk o ok. 16:00 w dzień.

Maquis

No no, ciekawa wiadomość!
Myślę, że to raczej jakiś stary skład - mniejszy meteoryt, który się rozpadł nad Trójmiastem dał niezły huk.
No ale zobaczymy.

Maquis

BTW. Rozmawiałem przed chwilą z bratem, który siedzi pod Kościerzyną i nie pamięta, żeby coś słyszał.
Koledzy , właśnie wyjeżdżam na miejsce. jak wrócę, wieczorem napiszę co i jak. Postaram się nagrać miejsce zdarzenia i zapodam na forum

kanarkusmaximus

Czekamy! Jeśli będą tam powabne i smagłe kosmitki z odległej galaktyki, to proszę je wysłać do El Capitana! Wink
Są już jakieś zdjęcia w necie i krótkie doniesienia. Widzę, że okrutnie kamienisty tam grunt.
[Obrazek: 4bd6ceee6daeb_o.jpg]
Zdjęcie pochodzi z:
http://gdansk.naszemiasto.pl/artykul/391...,id,t.html
Tu jeszcze kilka zdjęć:
http://expresskaszubski.pl/aktualnosci/2...ich-lasach
Osuwisko / zapadlisko to raczej nie jest - wierzchnia warstwa ściółki zostałaby na miejscu i nadal pokrywała lej.

Mi to wygląda raczej na lej po eksplozji... Chyba, że meteoryt uderzyłby prawie idealnie pionowo.

Widać dużo materiału - kamienie, gałęzie - który spadł z powrotem do leja, zatem musiał być wyrzucony pionowo w górę. Poza tym nie widać żadnych oznak działania wysokiej temperatury chociaż na krawędziach i wewnątrz leja jest sporo ściółki i suchego drewna.

Może to być też rezultat amatorskich wykopków archeologicznych (sam kiedyś biegałem z wykrywaczem po polach i lasach Wink). Dziura niby duża, ale do przerobienia w kilka godzin na dwa szpadle... A jeśli znalezisko było cenne, to zapału na pewno nie zabrakło Wink

Pozdrawiam
Podobno w RMF-FM mówili że ktoś wysadził jakiś głaz. Na krater po upadku meteorytu to to za bardzo nie wygląda.

Pozdrawiam
Krzyś Wink
Stron: 1 2