Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Usterka Takahashi - pomocy!!
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,

Jak w temacie usterka dotyczy mojego montażu Takahashi NJP a dokładniej jego elektroniki. Przygotowywując się do zlotu astro w Bieszczadach postanowiłem zaopatrzyć się w nowy zasilacz do monta. Wcześniej używałem 12V zasilaczy ale biorąc pod uwagę, że moja Temma PC obsługuje także napięcie 24V i wtedy wszystko działa szybciej (prędkości silników krokowych GoTo) postanowiłem przetestować go właśnie na 24V zasilaczu. Oczywiście przedtem sprawdziłem dokładnie parametry, biegunowości, średnice wtyczki itp. No i wszystko się idealnie zgadzało z zaleceniami.
Po podłączeniu montaż odpalił normalnie tyle, że pracował jedynie 5-10 sec i silniki ucichły. Przyciskając przewijanie na pilocie jest to samo - cisza. Świeci się jedynie dioda zasilania. Montaż także się nie komunikuje z komputerem. Kolega zajmujący się elektroniką sprawdził zasilacz, którego użyłem no i wszystko z nim ok.
Mam zamiar dzisiaj zawieść montaż do firmy zajmującej się naprawą elektroniki specjalistycznej ale niestety nie liczę na cud.
Może ktoś spotkał się z podobnym przypadkiem albo ma jakiś pomysł. Wiem, że opis nie jest zbyt wyczerpujący ale nie mam już pomysłów co było nie tak. Tyle na ile moja wiedza w tym zakresie pozwalała to sprawdziłem woltomierzem, że prąd jest na wejściu układu, scalaki się grzeją wiec też tam dochodzi  ale niestety już na wyjściu do silników i enkoderów jest 0V. Mam nadzieję, że to jakiś rezystor a nie układy bo wtedy klapa, która wiąże się z nie małymi kosztami naprawy w USA albo kupnem nowej elektroniki Sad.

Pozdrawiam
Michał
na zlocie będzie Michał Witkowski, który ma całkiem sporą wiedzę na temat montaży taka. Ponoć nie ma się tam co spalić, tak, żeby nie dało się tego zrobić.
Powodzenia!
Elektronika Taka jest raczej odporna, jak każda wyższej klasy. Po pierwsze- sprawdziłbym wydajność prądową zasilacza 24 V bo może się po prostu okazać że nie daje on wystarczającego prądu do zasilenia napędów. Tu prawo Ohma jest nieubłagane - dwa razy większe napięcie to także dwa razy większy prąd pobierany ( na obciążeniu rezystancyjnym oczywiście, ale z pewnym przybliżeniem można tak obliczać). Czy sprawdziłeś montaż na starym- 12 woltowym zasilaczu?
Jestem po wizycie u gościa, który zajmuje sie taką nietypową "specjalistyczną" elektroniką.
Okazało się, że był uszkodzony kontroler napięcia i przy 12V zasilaczu puszczał na układ procesorów 8-9V a tam powinno być 5V no i do tej pory o dziwo się nic nie popsuło. Gdy podłączyłem 24V zasilacz procesor dostał takie napięcie, że najprawdopodobniej sie schajcował  :'(. Elektronik oczywiście powymienial wszystkie podejrzane elementy itp ale nadal uklad jest martwy ;/.
Jedna z opcji to wymiana całej płytki z procesorem na nową (sym: NU-2), której napewno sie nie spodziewam, że gdzieś jest do zdobycia. O ile wiem Tak sprzedaje kompletną elektronikę.
Kolejny ratunek to wymiana procesora "H8S/2357 OB3 na sprawny co nie jest zbyt trudne wystarczy przelutować go na płytkę co też jest do zrobienia. Najgorsza sprawa to wgranie programu Temma PC do tego procesora bo po pierwsze wątpie żeby był w sieci albo żeby firma Takahash mi go udostępniła.
Możę ktoś sięspotkał gdzieś z materiałami na taki temat??
Co za nie fart jeszcze przed samym zlotem ;/
Pzdr Michał
Napisałem do nich zarówno do oddziału Europejskiego jak i na cały świat zobaczymy co z tego wyjdzie.
Zastanawiałem się jeszcze jaką elektronikę można by było wykożystać w NJP pomijając oczywiście firmową Temme tak aby zaprogramować odpowiednio przełożenia  i redukcje w napędzie ??
No i proszę po przeszło 2 tygodniowym boju tzn. wysyłaniu sporej ilości maili próbie skontaktowania się z odziałami zarówno w USA jak i Europejskim nadal nic. Czuje ,że firma Takahashi olewa trochę użytkowników jej sprzętu. Dostałem tylko jedną odpowiedz na szczegółowego maila, którego wysłałem z opisem całego mojego problemu w , którym to oddział Europejski napisał mi " proszę wysłać do nas montaż". Nie pomogło tłumaczenie że silniki,enkodery i reszta ma się dobrze a że potrzebuje tylko płytki z procesorem bo w tym cały problem. Coś czuję, że nie będzie łatwo Sad

Może ktoś ma większe doświadczenie w takich sprawach i mógłby mi jakoś pomóc bo ja sam już nie wiem co mogę zrobić ;/
Pozdrawiam
Michał

Matias

(27.04.10, 12:59)Michał.Z link napisał(a): [ -> ]Może ktoś ma większe doświadczenie w takich sprawach i mógłby mi jakoś pomóc bo ja sam już nie wiem co mogę zrobić ;/

Współczuję takiej sytuacji. Jedno mi na myśli przeszło - próbowałeś może szukać jakichś informacji o tego typu usterce (częściach lub ewentualnej naprawie) na jakichś zagranicznych forach? Najlepiej specjalistycznych gdzie jest dużo użytkowników takich montaży, chociaż takie cloudy nights też mógłbyś przekopać i zamieścić informację o Twoim problemie.
W akcie ostatecznej rozpaczy szukałbym nawet czegoś w rodzaju forów na japońskich stronach z użytkownikami Taka, a nuż znajdziesz takie gdzie będzie dział dla gości z zagranicy (tak jak u nas) i będziesz mógł w ingliszu wytłumaczyć jaki masz problem z tym prockiem i wgraniem oryginalnego programu (coś czuję że z tym ostatnim może być problem). Pośród Japończyków (niekoniecznie akurat ich) może wyłowisz jakiegoś co to miał akurat podobny problem, a może będzie Ci w stanie jakoś pomóc ze sprowadzeniem części...

Chyba ja bym w taki sposób szukał po części odpowiedzi na ten problem (przed wysyłaniem monta gdziekolwiek).
Życzę powodzenia!
Grupa yahoo o taku http://tech.dir.groups.yahoo.com/group/U...=dir&slk=5
No i jeżeli tam ludzie nie doradzą, to myślę, że pozostanie wysyłka do Francji.

Dla mnie jest to szczególnie przykre bo choć nie był to mój montaż, to wielokrotnie miałem okazję widzieć jak pracuje (konkretnie ten egzemplarz). Moim zdaniem, jeżeli zawiedzie wszystko i tak warto wysłać do serwisu bo montaż działał jak złoto....

Pozdrawiam!
(28.04.10, 17:16)papatki link napisał(a): [ -> ]Grupa yahoo o taku http://tech.dir.groups.yahoo.com/group/U...=dir&slk=5
No i jeżeli tam ludzie nie doradzą, to myślę, że pozostanie wysyłka do Francji.

Dla mnie jest to szczególnie przykre bo choć nie był to mój montaż, to wielokrotnie miałem okazję widzieć jak pracuje (konkretnie ten egzemplarz). Moim zdaniem, jeżeli zawiedzie wszystko i tak warto wysłać do serwisu bo montaż działał jak złoto....

Pozdrawiam!

Co do mechaniki prawda chodzi idealnie a w zasadzie chodził przed usterką Sad. Dopiero co po dłużeszej przerwie zabierałem się do poważniejszego focenia i zakupu kamerki a teraz raczej kaska pójdzie na naprawę albo nową elektronikę ehhhh :/.
Czytam tam gdzie poradziliście ale to raczej niewiele da bo u mnie na bank spalił się CPU. Czyli naprawa wymaga nowej płytki. Po weekendzie będe tak jak mi poradzili z Francji wysyłał całą elekrtonikę z silnikami i enkoderami (chociaż zarówno enkodery jak motory są sprawne sprawdzaliśmy z elektronikiem).
Boję się tylko, że za tą wymianę płytki z Cpu policzą mi niewiele mniej niż koszt nowej Temmy
No cóż zobaczymy

Pozdrawiam i dzięi za rady