Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Mini-pier... jak to zrobić?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Recepta na posiadanie własnego mini-piera jest w zasadzie prosta  ;D . A oto podstawowe składniki:
- działka rekreacyjna lub inne miejsce daleko od miasta
- żona zdecydowana na powiększenie tarasu domku letniskowego
- pan Kazio
- kilka innych elementów nazywanych przez rodzinę pogardliwie "złomem"  ;D

Korzystny mix pierwszych trzech elementów doprowadził mnie w efekcie do takiego rozwiązania ( działka była, żona zatwierdziła pomysł a pan Kazio wykonał  ;D )

[Obrazek: 99073565.jpg]

Zasadniczy element to kształtownik stalowy 100 x 100 mm wysokości 1500 mm zabetonowany na głębokość ponad metr w fundamencie tarasu i wypełniony betonem z kilkoma prętami zbrojeniowymi.
CDN
To teraz przekonaj Małżonkę że wycięcie (przycięcie) kilku drzewek zwiększy dostęp słońca i jej opalanie na tarasie będzie bardziej efektywne Smile
Przy okazji, jaki teleskop i montaż będziesz mocował ?
Drzewka już przycięteSmile
A teraz szczegóły złomu:
Najtrudniej było włożyć "okrągłe do kwadratowego" czyli zamocować podstawę montażu do kwadratowego kształtownika. Powstała konstrukcja składająca się kawałka rury grubościennej 100/50 sfrezowanego na prawie kwadrat z przykręconą tarczą o średnicy dopasowanej do podstawy montażu ( pier adaptera). To ta część po lewej stronie zdjęcia. W środku pier adapter Takahashi modyfikowany. Po prawej podkładka do przykręcenia głowicy montażu do adaptera.

[Obrazek: 89716906.jpg]

Od góry wygląda to tak:

[Obrazek: 25010424.jpg]

Czarny pierścień to element pier adaptera Takahashi który nabyłem od TURa ( dzięki Paweł ! )

Adaptacja pier adaptera polegała na przesunięciu elementu oporowego do regulacji głowicy w poziomie i roztoczeniu otworu centralnego na 60 mm. Adapter w dalszym ciągu  może pracować z montażem Takahashi po włożeniu pierścienia redukcyjnego i przełożeniu tego sztyftu na swoje dawne miejsce.

[Obrazek: 22817652.jpg]

CDN
A tak wygląda cały element z zamontowanym moim HEQ5 Pro przygotowany do połączenia z podstawą.

[Obrazek: obraz005qqt.jpg]

Ciąg dalszy nastąpi po pierwszej wizycie na działce i zainstalowaniu głowicy piera  ;D
No i efekt  końcowy-gotowy pier.
Pozdrawiam atm-owców  ;D

[Obrazek: pierie.jpg]

Pierwsze światełko tez już było  ;D

Witam, mam pytanie otóż w jaki sposób można wypoziomować głowicę paralakt. na takim pierze?
Sam pier był wypionowany w czasie betonowania. Nie bardzo wiem po co ci dokładne wypoziomowanie montażu - po ustawieniu na biegun zgodnie z procedurą opisaną przez producenta poziomowanie nie ma aż takiego znaczenia. Na tym pierze działały dwie głowice - HEQ5 i EM-11 i w obu przypadkach GoTo działało bardzo precyzyjnie.
Astropozdrówko
Maciek
W Bukowcu w obserwatorium mimo wielu zabiegów pier nie ma idealnego poziomu co jak napisał przedmówca, w przypadku montażu paralaktycznego, nie ma większego znaczenia.
Ok rozumiem, zapytałem tylko tak z czystej ciekawości bo sam mając kiedyś montażyk paralaktyczny przed obserwacjami starałem się właśnie ustawiać go z poziomicą, widocznie niepotrzebnie  :Smile
Idea takiego mini piera jak i wykonanie bardzo fajne, gratulacje dla autora.
Jeśli mamy do czynienia z montażem osadzonym na trójnogu bez ew. elementu spinającego od wewnątrz np. na statywie teodolitowym to warto zadbać o to by był poziom by w wyniku nierównego ustawienia nóg w skrajnych położeniach, gdy montaż jest napięty trójnóg się nie wywalił. Ale zasadniczo jak ustawisz na polarną to wio - można obserwować i z krzywo rozstawionymi nogami.

Pozdr
Paweł Maksym