Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Nowe w roku 2010
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

SSW

Otwieram wątek poświęcony gwiazdom nowym w roku 2010.

Dziś pojawiła się na AAVSO informacja o nowej w Wężowniku. Niestety dla nas jest póki co praktycznie niedostępna gdyż świeci nad ranem nad południowo-wschodnim horyzontem zaledwie na wysokości kilku stopni.

Więcej: AAVSO Special Notice #187 - Possible Nova in Oph
Trochę szkoda że jest nie dostępna, ma 8,7 mag Sad
Ładnie obrodziło tymi nowymi w ciągu ostatnich miesięcy Wink
Ja po cichu ciągle liczę na taką nową, jaką widzieli Chińczycy w 1100 którymś, co to w dzień było ją widać... Smile
Kurcze kiedy ta Beletezega wybuchnie Smile może będzie taka jak księżyc w pełni Wink ale z drugiej strony Orion straci urok bez tej gwiazdy...

Matias

(18.01.10, 20:35)kaziu link napisał(a): [ -> ]Kurcze kiedy ta Beletezega wybuchnie Smile może będzie taka jak księżyc w pełni Wink ale z drugiej strony Orion straci urok bez tej gwiazdy...

Może już wybuchła  Wink Nie chcielibyśmy śmierci tej gwiazdy, uwierz mi Wink
Ja tam wolę zobaczyć jej wybuch i ją stracić, niż gapić się cały czas na nią jak nie wiadomo co...

SSW

Druga nowa w 2010 roku została odkryta 20.01. Nie wspominałem o niej gdyż dla nas, z racji swego położenia na niebie była nieosiągalna. Więcej szczegółów o niej w AAVSO Alert Notice 416 -
Nova in Sagittarius (V5585 Sgr = N Sgr 2010)

Wczoraj na AAVSO pojawił się AAVSO Special Notice #195 - Nova Oph 2010 No. 2 donoszący o odkryciu trzeciej w 2010 roku nowej a drugiej w Wężowniku. Niestety ma deklinację zaledwie -29 stopni i jest dla nas obiektem bardzo trudnym do obserwacji. Przed świtem zaledwie około 6 stopni nad horyzontem.

Czekamy zatem na kolejną nową.  Wink