Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: sakura 40x70mm dobra??
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
witam i pozdr właśnie otrzymałem w swe ręce lornetkę SAKURA 40X70   jak ktoś obeznany pomoże mi przedstawić czy rzeczywiście ma te 40x przybliżenia czy to sciema zakładając,że pisze na niej 168x1000m  
troche co nieco o niej znalazłem i jeszcze jej nie testowałem aby okreslić prawdziwe jej pole widzenia,wzgledna jasność i inne parametry...
http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=26819

z góry dziękuje i pozdr

kanarkusmaximus

Odpowiedź krótka i prosta - NIE. Ta lornetka albo nie ma 40x powiększenia, albo coś tak skopali, że musieli zmniejszyć ogniskową.

Czy ciężko się ogląda przez tę lornetkę - tzn oczy muszą być bardzo blisko szkieł?

Coś nie chce mi się też uwierzyć w 70 mm apertury - czy możesz sprawdzić z linijką ile to tak naprawdę jest? Z obrazka wynika, że coś 40-50 mm raczej...
Heh kolejny chinol...

Miałem bodajże z właśnie tym modelem do czynienia... na targu u ruskich, i tak jak pisze Kanarek jest to lornetka o aperturze parę mm więcej niż 50, powiększenie... tu nie mogę określić. Ale astygmatyzm to to ma tragiczny praktycznie na całej powierzchni pola widzenia, Wyczernienie w tym to też porażka... w dzień, przy słońcu na wysokości ok 40[sup]o[/sup] i patrzeniu na poziomie horyzontu, światło odbijało się wewnątrz niczym od lusterek (chyba zamiast wyczernić, to wewnętrzną powierzchnie wypolerowali). O kolimowaniu niema co mówić. Lornetka miała takiego zeza, jak mało która.  :Smile Mimo, że nie jestem jakimś fachowcem  w dziedzinie optyki, to tą lornetkę odrzuciłem jako pierwszą. Uznałem że bresser 10-150x100 (która tez okazała się nie być setką, aperturę miała ok.75mm), lepiej się prezentuje od tej sakury.

P.S. Kupiłeś ją, czy dostałeś?

kanarkusmaximus

Tylko warto też dodać, że nie ma czegoś takiego jak lornetka z zoomem od 10-150 x... Jak by była, to pewnie oko trzeba by wsadzić do środka lornetki...
Kanarku to już insza inszość. Wink Jak dla mnie mogłoby tam być 300-600x napisane... ogólnie, to ja w te z(ł)oom'owe parametry nie wierzę Smile
dostałem ja w prezencie za podawędy przy wartości dzisiejszych 4 browarów sredniej półki  ;D(4 warki hehe)a więc koszt ok 12zł ,mam ja na własność więc wytestuje ostrość i rzeczywiste powiekszenie kątowe chociazby na moonie czy m45 i innych wielu obiektach dla sprawdzenia rzeczywistego pola widzenia i jasności optyki.wrzuce opis przy poprawie podody ..na razie to zalegaja cały nieboskłon śniegowe ciężkie chmury..
Jeśli ją dostałeś, to wyciskaj z niej wszelkie poty. Smile Darowanemu koniu ... Smile

TOM

Jeśli chcesz sprawdzić rzeczywiste powiększenie,to popatrz na okular z odległości 50cm a obiektyw skieruj na coś białego(śniegu teraz dużo)w okularze pojawi się jasna plamka.Zmierz tą plamkę i podziel średnicę obiektywu przez średnicę tej plamki a wyjdzie rzeczywiste powiększenie.
Wink
Pozdro...

kolejny chinol...

Witam ponownie i pozdr... Smile
Troche ja przetestowałem i muszę stwierdzić,że rzeczywiście to niezbyt dobra lornetka typu made in China...
Sprawdziłem pole wiedzenia i określam jako ok 5 stopni kątowych  przy założeniu i pomiarce średnicy obiektywu 60-65mm co daje w ognisku okularu tzw. jasnej plamki 6-6,5mm  zatem rzeczywiste powiekszenie rzędu 10x

Co do widoków ciemnego nieba to jest to przegladowa lornetka ukazująca niezbyt dużą światłosiłę 
Kątowe pole wiedzenia określiłem za pomocą programów typu stellarium i starry night za pomocą miarki kątowej...
i tak  w dla porównania dodaje rzeczywisty wygląd odwzorowany w stellarium  w konfiguracji/narzędzia/lornetka... na odległość 2 gwiazd mieszczacych sie jeszcze w polu widzenia lornetki  Regulus-n Leo; Syriusz-Mirzam;Mizar-Alioth;Rigel-u Ori (dolna prawa gwiazda pod M42);prawie wszystkie gwiazdy W Kasjopei;Sysiusz-M41 i na obie Bliżniąt Kastora i Polluksa... 
Co do ostrości to nie byłem najbardziej zadowolony może mimo dużego mrozy  (jakies -12st) lornetka ma ustawienie ostrości pomiędzy obiektywami a dodatkowo musiałem ręcznie uwtawić odkręcając co nieco prawy okular aby zadowolic sie ostrym obrazem.
poniżej dodaje zrzut ekranu ze Stellarium ukazujący rzeczywiste pole widzenia sakury 40x70mm  dając 5 stopni katowych pola widzenia 10 x
A zauważyłeś jak ta lornetka pięknie przebarwia obrazy na taki niebieskozielony kolorek?  ;D  Wręcz ślicznie to wygląda ...  :Smile
Stron: 1 2