Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Aktualnie na Słońcu - I kw. 2010
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
(13.01.10, 11:11)Hawkeye link napisał(a): [ -> ]Byłoby miło to zobaczyć, ale z tego co wiem (i co pokazuje Stellarium) w czasie próby obserwacji należy znajdywać się możliwie daleko na południe (Warszawa np. jest już za wysko i zaćmienia nie zobaczy)

Im bardziej na południe i wschód tym lepiej Wink Mam szczęście spełniać (przynajmniej częściowo) ten warunek Big Grin. Jak pogoda pozwoli, to zapoluję na to zaćmienie, ale łatwo nie będzie. Wg Stellarium z mojego położenia zaćmienie skończy się 10min po tym, jak całe Słońce wyjdzie za horyzont :o. To nie ułatwia sprawy - zazwyczaj nawet jeśli niebo jest czyste to z horyzontem już nie jest tak dobrze  >Sad.

Jakby pogoda się udała, to może i koleżankę 1040 można by poobserwować przy okazji zaćmienia Wink - a może nawet wspólne zdjątko ;D.
No to się pochwalę, gołym okiem zobaczyłem te dwie większe plamy słoneczne! To już 2 i 3 plama, którą mam na koncie (te które widziałem gołym okiem). Big Grin
Dziś Słońce wyjątkowo ciekawe... i wreszcie polowanie na plamy zakończone sukcesem Big Grin

[Obrazek: latest14stycz.jpg]

I 2 lornetkowe zdjęcia:

[Obrazek: Grupa%201040-%2014%20st.JPG]

[Obrazek: Grupa%201040%20-14st.JPG]

Pozdrawiam Big Grin
(13.01.10, 13:34)Libra_PL link napisał(a): [ -> ]No to się pochwalę, gołym okiem zobaczyłem te dwie większe plamy słoneczne! To już 2 i 3 plama, którą mam na koncie (te które widziałem gołym okiem). Big Grin

Hmmm... http://astro4u.net/yabbse/index.php/topic,16117.75.html

Przeczytaj sobie mojego posta z 14:17 i Jarka z 19:49...
Istotnie plamy rzadko są widoczne gołym okiem, ale jednak Libra_PL wydaje się być wiarygodny Smile Dlaczego? Bo sam dziś te plamy widziałem gołym okiem. Nie od razu, oczywiście z wielkim trudem - trzeba było się wpatrywać dość długo aby te dwa punkciki na Słońcu zobaczyć Smile
Tutaj zdjęcie Słońca z samej lustrzanki z nałożoną folią ND-5 (tak jak gołym okiem). Może się jednak dopatrzycie Wink
http://lh6.ggpht.com/_6JtO9ad0J0g/S08ZNN...20E420.jpg
Pozdrawiam  Smile
Witam.

Dzisiaj na pomorzu też trochę przejrzało i mogłem w końcu obejrzeć te plamki na własne oczy. W projekcji lornetką 7x50 na ekran z białej kartki widać je było rewelacyjnie (znacznie ostrzej niż na fotkach lornetkowych Hawkeye). Niestety nie naładowałem wcześniej akumulatora w aparacie i nie mogłem focić...

Pozdrawiam wszystkich,

Leszek.
(14.01.10, 14:50)nevt link napisał(a): [ -> ]Witam.

Dzisiaj na pomorzu też trochę przejrzało i mogłem w końcu obejrzeć te plamki na własne oczy. W projekcji lornetką 7x50 na ekran z białej kartki widać je było rewelacyjnie (znacznie ostrzej niż na fotkach lornetkowych Hawkeye). Niestety nie naładowałem wcześniej akumulatora w aparacie i nie mogłem focić...

Pozdrawiam wszystkich,

Leszek.

Qrczę... ale podsumowanie  Tongue
Gdyby było te plamy lepiej widać na pojedynczej fotce niż w czasie obserwacji, to bym się zdziwił. W czasie fotografowania Słońca chwytamy też zaburzenia atmosfery, więc jedna fotka, w dodatku z projekcją okularową nie pokaże plam lepiej niż w obserwacji wizualnej Wink Ale motywacja jest ;D
Witam ponownie.

Hawkeye - nie chciałem Cię urazić sugerując niską jakość twoich zdjęć. Użyłem ich tylko do odniesienia w opisie tego co widziałem, dlatego że nie mogłem zaprezentować własnych fotek.

Pozdrawiam,

Leszek.
Nie nie... Absolutnie mnie nie uraziłeś Smile
Po prostu jak pisałem sam zdziwiłbym się gdyby fotka pokazała plamy lepiej niż oczy Smile U mnie tak samo było - w wizualu znacznie lepiej Wink
Pozdrawiam Smile
Plamy powoli zmierzają w stronę horyzontu... Wink

[Obrazek: latest15st.jpg]
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18