Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Aktualnie na Słońcu - I kw. 2010
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
(06.03.10, 13:26)kanarkusmaximus link napisał(a): [ -> ]Ulalala! Dwie obecne na Słońcu grupy znikają za winklem. Jutro Słońce może być czyste!
Słońce czyste... po raz 3 w tym roku. 3 miesiące temu normalność dziś wydarzenie  Wink
sporadycznie w tym roku, ale się zdarza Big Grin
Ostatnia aktywność Słońca powiem szczerze przerosła moje oczekiwania, szkoda, że owe wyrzuty nie były w Naszym kierunku Sad moglibyśmy obserwować bardzo ładną zorzę Big Grin

kanarkusmaximus

Hmm - trzeci dzień bez plam słonecznych? Smile
(09.03.10, 08:47)kanarkusmaximus link napisał(a): [ -> ]Hmm - trzeci dzień bez plam słonecznych? Smile
Wczoraj (08 III) to nawet 2 grupy 5 plam widziałem a dziś czystka...  Smile

kanarkusmaximus

(09.03.10, 09:44)DARK link napisał(a): [ -> ]Wczoraj (08 III) to nawet 2 grupy 5 plam widziałem a dziś czystka...  Smile

Ano rzeczywiscie - wg spaceweather wczoraj cos jeszcze bylo prawie po srodku Slonca, ale zniklo za szybko, by dostac oficjalne oznaczenie.

Zatem 'nieoficjalnie' mamy pierwszy dzien czystosci slonecznej a 'oficjalnie' trzeci... Smile
Witam.

Dzisiaj pojawiły się 2 nowe grupki plam. Poniżej fotki ustrzelone o 11:49 z Redy.

[Obrazek: sun_100311a.jpg]

[Obrazek: sun_100311b.jpg]

Pozdrawiam,

Leszek.

Maquis

Swoją drogą dokładnie w czasie trwania zaćmienia GOESa miała miejsca flara B3, która wygenerowała CME.

Flara: http://www.lmsal.com/solarsoft/latest_ev...10_lm.html
CME: http://www.lmsal.com/solarsoft/latest_ev...laslm.html

Źródło na wschodzie w 1054.

Maquis

Hmm, pod jakim kątem robiłeś te zdjęcią - tj, jak tam równik słoneczny przebiega? Bo wygląda na nieco przekręcone.

kanarkusmaximus

Czyli mielismy 4 dni bez plamy na Sloncu? Smile
Witam ponownie.

Pod jakim kątem względem równika słońca? Nie mam pojęcia... Smile

Fotka robiona w ognisku newtona, więc na pewno jest jest odwrócona. Aparat jest ustawiony dłuższym bokiem kadru równolegle do osi teleskopu. Jak bym dostał jakiś link do aktualnego obrazu referencyjnego (z równikiem w poziomie), to będę wiedział na na przyszłość, o ile obrócić...

Pozdrawiam,

Leszek.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18