Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Zobaczyć krzywiznę Ziemi za 150 dolarów
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43

malyboa

ja czekam na jakies konkretniejsze propozycje co do kapsuly .. a postaram sie zrobic ciekawy obrazek Wink

odnosnie nazwy narazie Archimedes podoba mi się Wink , tez gdzies widzialem nazwe Copernicus  , tez ciekawa. Wink

malyboa

przerpaszam ze jeden post pod drugim ale :
narazie troszeczke poprawilem i dodalem scenerie wstępną:  [Obrazek: 111gi.jpg]

kanarkusmaximus

Małyboa! Świetne! Już widzę, że da się z tego wyciąć coś na bannerek. Smile

A tymczasem kolejne wieści z pola bitwy - test aparatu w warunkach zewnętrznych wypadł znów bardzo pomyślnie.

Tym razem ustawiłem jedno zdjęcie co 30 sekund z czasem naświetlania 1/250. Aparat wykonał 1544 zdjęcia (sic!) pomiędzy 10:57 a 00:53. Jak przy poprzednim teście, wyłączyłem wszystkie dźwięki i LCS oraz użyłem akumulatorków Energizer 2500 mAh.

W czasie testu za dnia temperatura była dodatnia (plus 2-3 stopnie) a nocą spadła poniżej zera (minus dwa-trzy stopnie). Aparat dał sobie radę.

To są całkiem dobre wiadomości. Smile

Wracając do nazwy - Copernicus to nazwa misji balonowych naszych starszych doświadczeniem Kolegów (i być może i Koleżanek), którzy już od pewnego czasu realizują swoje misje. Nie wydaje mi się zatem, aby nazwa Copernicus była 'dostępna'.

Maquis

Dziś przyszły pierwsze podzespoły elektroniczne.

Szczerze mówiąc myślałem, że te elementy są większe Wink Ale jakoś sobie poradzę (chyba Wink). Dlatego ADXL345 kupie pod postacią gotowej płytki - lutowanie elementu, który ma tyle styków i ma wielkość 3x5 mm mnie nie bawi  :Smile

Płytka z zamontowanym ADXL 345 ma 1x2 cm i od razu wyprowadzenia - będzie łatwiej.
Hej!
Na szybko, bo loguje się z dworca PKP. Przez kilka dni jeszcze bedę odcięty od netu i w dodatku poza domem. W kwestii gondoli coś tam zacząłem szkicować w paincie, jesli wrócę wcześniej z gór, to po 3-cim I może będzie gotowe. Maquis, poadj mi na priva wymiary tych baterii slonecznych, a także wagę i rozmiary tego mikrokontrolera, co chcesz tam wsadzić. Dokładne wymiary gondoli sa nadal kwestią otwartą, ale bedzie to styropianowy prostopadłościan o podstawie kwadratu, w dolnej części boczne ścianki beda lekko ścięte lub wykona się lokalne wycięcia.  Góra bedzie płaska, na srodku bedzie zaczep linki balonu i spadochronu, jakieśc 40mm srednicy trzeba bedzie na to zostawić. Przestreń po bokach wolna, więc dwa panele powinny wejśc. Gdyby wystawały, to na ten konkretny lot mozna dokleic z boku małe kawalki styropianu jako osłonę.
Kanarkusie, trzeba bedzie przetestować zasilanie aparatu na sporym mrozie. Te 12 godzin, które uzyskałeś, brzmi obiecująco, zakładam, ze to przy robieniu zdjec co 2 minuty. Niestety, to za rzadko. Minuta [mowa o locie docelowym] lub mniej, a trzeba pamietac,że musimy docelowo skorzystać z autobracketingu, co mnoży liczbę zdjęć razy 3. Jesli rezygnujemy ze stabilizacji i bedziemy tylko obracać kapsułą, czętość robienia zdjec bedzie równiez większa.  Czy skrypt CHDH pozwala na włączenie/wyłaczenie aparatu o zadanym czasie? To by nam bardzo uprościło życie [jeden timer mniej], oszczedność na zasilaniu i pojemności karty.
Pozdrawiam i kończę, bo czas logowania mi się wyczerpuje -sorry za literówki
-J.

kanarkusmaximus

(28.12.09, 20:21)Jarek link napisał(a):Kanarkusie, trzeba bedzie przetestować zasilanie aparatu na sporym mrozie. Te 12 godzin, które uzyskałeś, brzmi obiecująco, zakładam, ze to przy robieniu zdjec co 2 minuty. Niestety, to za rzadko. Minuta [mowa o locie docelowym] lub mniej, a trzeba pamietac,że musimy docelowo skorzystać z autobracketingu, co mnoży liczbę zdjęć razy 3. Jesli rezygnujemy ze stabilizacji i bedziemy tylko obracać kapsułą, czętość robienia zdjec bedzie równiez większa.  Czy skrypt CHDH pozwala na włączenie/wyłaczenie aparatu o zadanym czasie? To by nam bardzo uprościło życie [jeden timer mniej], oszczedność na zasilaniu i pojemności karty.

Odpowiadam na szybko:

- Ostatnia sesja (na zewnątrz) robiła zdjęcia co 30 sekund, nie co dwie minuty i dała radę przez prawie 14 godzin. Sądzę, że to wystarczające, zarówno na lot minimalny jak i docelowy. Smile
- Niebawem przetestuję aparat na sporym mrozie, bo jutro do Szwecji płynę i pogoda jest tam zachęcająca (znaczy się ma być zimno). Smile
- Jak na razie korzystam z najprostszego skryptu bez autobracketingu, ale wyszukuję odpowiedniego, który na te szachrajstwa pozwala (i działa na Canonach serii A). Niebawem przypomnę się z tym - po testach.
- Jak na razie nie widziałem skryptu, który pozwalałby na wyłączenie i włączenie aparatu. Jest całkiem prawdopodobne, że to nie jest możliwe, bo CHDK jest softem, który manualnie (przez wciśnięcie guzika) trzeba wywołać po włączeniu aparatu - inaczej aparat działa w normalnym trybie. Ale poszukam. Nie jestem jednak przekonany, czy aż tak będziemy musieli oszczędzać energię - o tym się przypomnę niebawem. Pamiętajmy, że możemy elementy elektroniki ogrzewać w trakcie lotu - np za sprawą chemicznych ogrzewaczy do rączek (kupiłem w JóKej taki podgrzewacz - wykorzystam do dalszych eksperymentów Smile ).

Maquis

Nie da się, bo skrypt nie może sterować włącznikiem zasilania - do tego potrzebne jest zewnętrzne urządzenie.

kanarkusmaximus

Aparat zniósł warunki zewnętrzne (około minus 10 stopni) dzielnie. Robił zdjęcia bez żadnych problemów. Smile

Teraz pora na wyszukanie skryptu, który robi zdjęcia z bracketingiem.

Tak czy inaczej - większość obaw związanych z tym aparatem jest raczej rozwiana. Smile

malyboa

witam panow
(wszystkiego naj w nowym roku oraz by nasz projekt udał się )

teraz do sedna, czekam ciagle odnosnie propozycji na figure geometryczna jaka ma byc kapsula.

oto moje propozycje :  osobiscie jestem za 12sto scianem foremnym.

[Obrazek: foremne2.jpg]

moglbym juz powoli wykonac pierwszy model kartonowy zeby zoabczyc jak wyglada Wink
(28.12.09, 11:09)malyboa link napisał(a):przerpaszam ze jeden post pod drugim ale :
narazie troszeczke poprawilem i dodalem scenerie wstępną: 
Ładna praca malyboa. Zauważyłem tylko, że balon powinien być ustawiony tak, że ładunek wskazuje środek Ziemi, w końcu to balon a nie satelita na orbicie  Smile
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43