Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Zobaczyć krzywiznę Ziemi za 150 dolarów
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43

kanarkusmaximus

(25.12.09, 18:29)fasola link napisał(a):Kiedy planujecie wykonać lot? II czy III kwartał następnego roku?

Maquis, opublikujesz wyniki eksperymentu z ogniwami po jegoż przeprowadzeniu?

Jeszcze nie ustalone, choć propozycja startu w trakcie weekendu majowego już padały. Pewnie następujące opcje są możliwe:
- długi weekend majowy (ja odpadam - chyba będę hen daleko od Europy)
- okres wakacyjny (czy ktoś ma jakieś propozycje w tej materii?)
- początek września (przed początkiem roku akademickiego?)

Sądzę, że termin startu to będzie jedna z najważniejszych rzeczy do dogadania na początku roku. Smile Warto, by każda możliwa opcja się tutaj pojawiła. Smile 

Maquis

(25.12.09, 18:29)fasola link napisał(a):Kiedy planujecie wykonać lot? II czy III kwartał następnego roku?

Maquis, opublikujesz wyniki eksperymentu z ogniwami po jegoż przeprowadzeniu?

Oczywiście. Wyniki będą udostępnione online.

W kwestii oprogramowania wysyłającego GPS z komórki, mogę pomóc - sporo programuję. Choć komórek jeszcze nie tykałem.

Poza tym, można zlokalizować pozycję działającej komórki (konkretniej: karty), która nie posiada GPS. Więcej o tym na stronie: http://gdziejestdziecko.pl . W ciągu kilku następnych tygodni postaram się złożyć zestaw komórka + zewnętrzna antena i przetestować z tą stroną porzucając komórkę w różnych warunkach (las, środek pola, łąka z metrową roślinnością). Oczywiście opiszę w tym wątku wyniki.

kanarkusmaximus

(26.12.09, 08:37)fasola link napisał(a):Poza tym, można zlokalizować pozycję działającej komórki (konkretniej: karty), która nie posiada GPS. Więcej o tym na stronie: http://gdziejestdziecko.pl . W ciągu kilku następnych tygodni postaram się złożyć zestaw komórka + zewnętrzna antena i przetestować z tą stroną porzucając komórkę w różnych warunkach (las, środek pola, łąka z metrową roślinnością). Oczywiście opiszę w tym wątku wyniki.

Z tego co wiem, to istnieją pewne ograniczenia w namierzaniu telefonu/karty za pomocą GSM (a nie GPS) - szczególnie w obszarach z dala od aglomeracji miejskich. Fasolo, jeśli jednak uda się Tobie dojść do jakiś zachęcających wyników, to nie widzę problemu, by przetestować Twoje rozwiązanie. Smile

A tymczasem wieści z testu aparatu ze skryptem robienia zdjęć. Po pierwszym teście, w którym aparat siadł po godzinie (słabe baterie plus włączone dźwięki i LCD), trwa drugi test - aparat już cyka zdjęcia ponad 12 godzin i nie chce przestać! Smile To naprawdę dobry znak!

kanarkusmaximus

Pierwszy test: 523 zdjęcia (jedno zdjecie co 2 minuty). Pierwsze zrobione zostało wczoraj o 21:34, ostatnie dziś o 15:21.

Użyłem akumulatorków Energizer 2500 mAh.

Moim zdaniem wynik bardzo dobry i pozwalający na pełną dokumentację w trakcie lotu balonowego.

Jutro test na świeżym powietrzu.
(26.12.09, 08:37)fasola link napisał(a):Poza tym, można zlokalizować pozycję działającej komórki (konkretniej: karty), która nie posiada GPS. Więcej o tym na stronie: http://gdziejestdziecko.pl . W ciągu kilku następnych tygodni postaram się złożyć zestaw komórka + zewnętrzna antena i przetestować z tą stroną porzucając komórkę w różnych warunkach (las, środek pola, łąka z metrową roślinnością).
chyba już była mowa o tym sposobie i o jego ograniczeniach.
na pewno warto o nim pamiętać w sytuacji awaryjnej - balon poleciał, smsy nie przyszły - wtedy nawet dokładność plus minus parę kilometrów to już jest coś.

i nie musisz porzucać komórki i płacić za jej zlokalizowanie żeby to przetestować. niektóre są wyposażone w (lub można sobie wgrać) programy pokazujące bieżącą pozycję wyznaczaną na podstawie widocznych stacji bazowych. na pewno tak jest na iphonie i symbianie. idziesz patrzysz w komórkę i od razu widzisz na mapie jaka jest dokładność. no i od razu widzisz że poza miastem... dokładności po prostu nie ma Wink

a propos lokalizacji, ta ciekawostka może zainteresuje cię również w związku z SelFly - otóż okazuje się, że można wyznaczać lokalizację w oparciu o sygnały stacji telewizyjnych. nie wiem czy są gotowe rozwiązania dla Polski więc to pewnie zadanie dla hobbisty elektronika i informatyka. zalety w porównaniu do GPS: nie ma ograniczenia wysokości, nie ma ograniczenia że tylko 1 pozycja na sekundę, nadajniki tv są o wiele bliżej wiec ich sygnał jest silniejszy i nie są tłumione na byle przeszkodach jak GPS.
(26.12.09, 17:56)szuu link napisał(a):okazuje się, że można wyznaczać lokalizację w oparciu o sygnały stacji telewizyjnych
a czy ta metoda przypadkiem nie wymaga stosowania anten kierunkowych?
pewności nie mam ale raczej tak. Poza tym anteny telewizyjne mają dość duże rozmiary

co do lokalizacji rzez sieć GSM to rzeczywiście nie jest z tym najlepiej. Mój telefon ma funkcję lokalizacji na podstawie dostępnych informacji z GPS lub GSM i jest lipa. Nawet w mieście dokładność jest rzędu 50-200m i nie bardzo wiem od czego to zależy

pozdrawiam

Maquis

Zależy od położenia względem stacji przekaźnikowych. Namiar jest zapewne triangulacyjny.
(26.12.09, 20:00)Maquis link napisał(a):Zależy od położenia względem stacji przekaźnikowych
raczej nie bo sprawdzałem z tego samego miejsca z dokładnością do 1m i lokalizuje mnie bardzo różnie. Czasem dość dokładnie innym razem pokazuje na mapie wiele ulic dalej

pozdrawiam

Maquis

Odbicia między budynkami?
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43