Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Zobaczyć krzywiznę Ziemi za 150 dolarów
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43
Myślę, że możemy darować sobie akcelerometry. Sprawa stabilności gondoli nie będzie moim zdaniem krytyczna, przy tych ogniskowych i czasach, które chcemy użyć w docelowej misji foto, a tym bardziej przy luźnym foceniu w misjach testowych. Mieścimy się w zakresie dla fotek "z ręki". Cenny byłby natomiast pomiar temperatury wewn./zewn. Ciśnienie też może być przydatne, ale dane o wysokości będziemy mieli z Garmina. Chyba,że pomkniemy powyzej 30km i GPS się zawiesi  ;D
Co do eksperymentu z ogniwami: czy można zamontować po prostu 2 sztuki na górnej powierzchni gondoli? W moim projekcie będzie ona płaska. Biorąc pod uwagę wysokość słońca w naszych szerokościach przy takim set-upie zawsze jedno będzie w całości oświetlone bez padającego cienia innych elementów systemu [balon, spadochron]. Akurat mój projekt gondoli przewiduje płaski wierzch i centralne mocowanie uprzęży balonu/spadochronu. Moja propozycja zakłada też,że wszystkie elementy będą mocowane/wkładane do wewnętrznego stelaża/koszyka mocowanego właśnie do tej górnej pokrywy -reszta styropianowego pudła gondoli będzie tylko luźno nakładana od spodu i mocowana do niej. Cokolwiek zatem zamontujemy na pokładzie,będzie dostępne po zdjęciu tej obudowy bez wymontowywania z gondoli i jakichkolwiek poważnych modyfikacji. Dotyczy to też wszelkich kontrolek i wyświetlaczy.
Pozdrawiam
-J.

Maquis

Jeden akcelerometr. On od razu działa w trzech osiach.

Oprócz stabilności można pośrednio wnioskować o dynamice atmosfery na różnych wysokościach.
Tutaj opis tego akcelerometra: http://gimli.int.pl/~maquis/elektronika/adxl345.pdf

Poniekąd chciałbym też sprawdzić przeciążenia wynikłe z samego przyziemienia.

Garmin może podać wysokość na podstawie GPS, ale to chip będzie bezpośrednio podawał odczyt ciśnienia, z którego wnioskuje się o wysokości. Daje to dwie niezależne metody pomiaru.

A jaka jest wielkość tej górnej części?

Maquis

Mała korekta - HIH-4000 jako sensor wilgotności. Jest zamiennikiem HIH-3610, którego nie widzę nigdzie.

kanarkusmaximus

Przed chwilą na NASA TV był naprawdę ciekawy program o misjach balonowych  organizowanych w stanie Arizona. Widziałem jedynie kawałek - mam nadzieję, że kilka razy jeszcze to powtórzą.

Link, który zapamiętalem:
http://www.ansr.org/

Program nazywa się Arizona Near Space Research. Mają już pewne doświadczenie w lotach, zatem warto byłoby sprawdzić, jakie rozwiązania zaprezentowali.

A tymczasem przypominam, że czekamy na zgłoszenia chętnych uczestniczenia w projekcie + darczyńców. Smile Chodzi o misję minimalną, do zrealizowania w roku 2010. Proszę się wpisywać. Smile
Może ten program jest gdzieś na torrentach... jak będę miał chwilę to poszukam.
(21.12.09, 00:01)kanarkusmaximus link napisał(a):http://www.ansr.org/

Program nazywa się Arizona Near Space Research. Mają już pewne doświadczenie w lotach, zatem warto byłoby sprawdzić, jakie rozwiązania zaprezentowali.

Miałem z nimi dobry kontak do czasu jak żył Michael Gray (KD7LMO). Ostatnio mniej. Grupa związana ze środowiskiem akademickim z dużym potencjałem.

Proponuję, abyście sprawdzili również www.arhab.org

To jest organizacja w skład której wchodzą wszystkie grupy zajmujące się tą tematyką. jest też tam Copernicus Project.

Maquis

Dziś przyszły ogniwa.
Hmm, muszę przyznać, że nie spodziewałem się, że są aż tak cienkie (cienkie jak papier to w tym przypadku dobre porównanie) - co ma swoje zalety i wady Wink Będę musiał zamontować je na płytce i osłonić z góry plexą, ale może to i lepiej, bo będę mógł robić pomiar temperatury pod każdym ogniwem.

Zamówiłem też dziś trochę elektroniki - przede wszystkim układy DS2438, 18B20.
(21.12.09, 00:01)kanarkusmaximus link napisał(a):A tymczasem przypominam, że czekamy na zgłoszenia chętnych uczestniczenia w projekcie + darczyńców. Smile Chodzi o misję minimalną, do zrealizowania w roku 2010. Proszę się wpisywać. Smile

Przegapiłem stosowny moment. Nie odzywałem się w temacie, bo ostatnio kiepsko z czasem (ale już niedługo będzie lepiej), jednak cały czas kibicuję projektowi i dołożę się gdy przyjdzie czas na zbiórkę funduszy.

Od strony technicznej mogę wspomóc część związaną z software'm (programuję prawie 20 lat), a jeżeli pierwotny plan startu z zachodniej części Polski jest (będzie) aktualny, to mogę wspierać logistycznie - wspominane kiedyś okolice Świebodzina, to moje okolice Smile.

kanarkusmaximus

Canon A530 jest już w moich łapskach. Kilka godzin temu wgrałem CHDK, który wydaje się być doprawdy zacnym programem. Wgrałem też skrypt do robienia zdjęć co ustalony czas i robię właśnie pierwszy test.

Pierwszy test:
- zdjęcie zegarka co dwie minuty
- skrypt będzie kontynuować pracę aż do końca działania baterii
- warunki: domowe (kolejny test przeprowadzę na zewnątrz).

Za kilka godzin przedstawię Wam wyniki. Smile

A tymczasem przypominam, że czekamy na zgłoszenia chętnych uczestniczenia w projekcie + darczyńców. Smiley Chodzi o misję minimalną, do zrealizowania w roku 2010. Proszę się wpisywać.
Kiedy planujecie wykonać lot? II czy III kwartał następnego roku?

Maquis, opublikujesz wyniki eksperymentu z ogniwami po jegoż przeprowadzeniu?
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43