Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Zobaczyć krzywiznę Ziemi za 150 dolarów
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43

Maquis

(14.12.09, 21:07)kanarkusmaximus link napisał(a):A jakaś rozpiska, co prócz ogniw byś wsadził? Tzn mienik, kabelki, sposób zapisu danych? Smile

Właśnie o tym będę rozmawiał z Krystianem na dniach, bo ma w tej kwestii doświadczenie. Wcześniej jak rozmawialiśmy o nieco innym urządzeniu to pod uwagę brany był system zapisu na pamięci flash. Zobaczymy. Myślę, że skończy się na czujnikach elektronicznych.

Na razie chodzi mi jedynie o te ogniwa.

Maquis

A czujniki i niektóre elementy elektroniki być może byłyby stąd: http://pl.farnell.com/
Zobaczymy.

kanarkusmaximus

Jak chodzi na razie jedynie o ogniwa, to ja piszę niczym atrakcyjny Kazimierz, paradujący czasem pod moją uczelnią - yes yes yes!

W zasadzie jako wyniki można kilka fajnych i prostych do zrobienia wykresów stworzyć... Smile Wtedy wynikiem misji byłyby zarówno zdjęcia jak i dane liczbowe.

Maquis

Dokładnie o to chodzi.

Maquis

Ok, kupiłem na razie cztery ogniwa.
Są dość kruche, więc będzie mniejsza strata  Wink

Marzy mi się ogniwo elastyczne, membranowe ale za cholerę nie mogę znaleźć takich - ktoś się orientuje, gdzie można je dostać?
Tak na szybko, bo zaraz musze preparaty do pieca wsadzić i spadać do domciu -pomieszkać trochę  Wink
Oczywiscie zgłaszam swój akces, mój e-mail jest w profilu, jakby co. tak jak pisąłem, spróbuję przez święta sklecić swój projekt gondoli w wersjidocelowej -proponuje, aby wersja testowa powstała przez pominięcie niektórych zaproponowanych elementów. To ułatwi późniejszą rozbudowę do wersji docelowej.
Od strony technicznej mogę służyć zamrażarką na -30st. C do testowania pojedynczych elementów wyposażenia, być może uda mi się też wycyganić dostęp do -70st. Ta ostatnia to już raczej overkill, bo przy rozsądnej izolacji wewnątrz gondoli raczej poniżej -30st. nie zejdzie.
Co do propozycji Maquis: jestem za, o ile ten eksperyment da się przeprowadzić przy zachowaniu parametrów zbliżonych do konfiguracji docelowej [przede wszystkim waga gondoli], bo inaczej grozi nam rozmienianie się na drobne i utrata zasadniczego celu z pola widzenia. Jednym z celów lotu próbnego ma być określenie profilu wznoszenia przy danej wadze gondoli i ilości helu.
W kwestii zasilania: trzeba się liczyć,że przy niskiej temperaturze na pokładzie [na pewno spadnie poniżej zera] własne baterie co bardziej krytycznych urządzeń nie wystarczą. Np. na bank padnie bateria od aparatu foto [przy zasilaniu non-stop], timer od odcinania balonu też powinien mieć pewniejsze zasilanie. O lokalizator bym się specjalnie nie martwił, chociaż dając mu dużą częstość nadawania komunikatów też możemy się zdziwić. To tak pod rozwagę. Dałbym jednak jakiś zbiorczy backup...
Pozdrawiam
-J.

Maquis

Nie ma problemu - jeśli ograniczę się do 4 ogniw, to ich masa to ledwie 60, max 80 gramów.
Do tego trochę elektroniki (mikrokontroler, parę czujników, interface SD) i to wszystko.

OK, a jak kwestia budowy samej sondy? Zostajemy przy tym co podałem, czy robimy to inaczej? Muszę wiedzieć ile mam miejsca na panele - (mają 125x125 mm).

A przy okazji - chętnie bym skorzystał z tej możliwości testowania w niskiej temperaturze - mógłbym zweryfikować zachowanie paneli (czy czasem klejenie tego do powierzchni nie spowoduje naprężeń i trzaśnięcia ogniwa).

Swoją drogą Kanarek pytał o szczegóły.

Mikrokontroler - Atmega8

Czujniki temperatury - AnalogDS18S20 (trzy lub cztery sztuki, z tego co się orientuję łatwo się je integruje. Dałbym jeden do pomiaru temperatury zewnętrznej, jeden dla układów elektronicznych, jeden dla baterii i jeden wolny gdzieś z boku do pomiaru temp wewnątrz sondy).

Przeglądam też czujniki ciśnienia (ciężko mi znaleźć taki, który podaje bardzo małe ciśnienia - na razie na oku mam Motorola MPX4115) i czujniki wilgotności (na razie Honeywell HIH-3610).

Sprawdzam też akcelerometry - znalazłem taki działający w trzech osiach (mam na oku Analog Devices ADXL335 - ale nie wiem jeszcze czy to się nada).

Krystian, jak jesteś tutaj to możesz rzucić okiem czy to ma sens? Wink
Podoba mi się ten post, za wiele nie pomogę, ale może zrezygnuję z kilku paczek fajek na ten szczytny cel.
Przy okazji zastanawiam się czy nie można by zorganizować czegoś na zasadzie cegiełek. Takowe można by zachować na pamiątkę "pomocy" w misji, a przy okazji może kilka osób z poza tego forum skusiłoby się na dorzucenie paru groszy do projektu.

kanarkusmaximus

Właśnie tak myślę, że najlepiej byłoby ewentualne finansowanie podzielić na dwie części:

- datki dobrowolne dowolnej wielkości
- datki w postaci cegiełki, w zamian możemy zrobić coś w stylu włożenia płytki z nazwiskami osób (albo coś w tym rodzaju) Smile

Maquis

W kwestii projektu.
Mniej więcej wiem jak to zrobić.

Lista wygląda w tej chwili tak:
- mikrokontroler Atmega8 (to jeszcze do sprawdzenia, który konkretnie model)
- 3 układy DS1820 do pomiaru temperatury zewnętrznej, wewnętrznej i temperatury elektroniki
- 4 płytki ogniw FV, monokrystalicznych (zamówione)
- 5 układów DS2438 do pomiaru parametrów napięcia i natężenia generowanych przez poszczególne panele oraz do rejestracji takowych dla źródła zasilania (dodatkowo rejestruje temperaturę baterii)
- jeden układ akcelerometru ADXL345 lub ADXL335 do rejestracji przeciążeń w trzech osiach (345 to wersja cyfrowa o większym zakresie rejestrowanych przeciążeń - wolałbym skorzystać z niej). Pozwoli to na uzyskanie informacji o stabilności sondy w trakcie lotu.
- układ HIH-3610 do pomiaru wilgotności
- układ MPX5010 (lub MPX4115) do pomiaru ciśnienia/wysokości. (MPX5010 pracuje w niskich temperaturach i rejestruje nawet bardzo małe wartości).

Do tego port obsługujący kartę SD do zapisu danych w trakcie lotu.

Można pomyśleć, czy nie warto zainstalować jeszcze wyświetlacza LCD, żeby móc wyprowadzić komunikaty na zewnątrz i od razu wiedzieć czy system działa prawidłowo. Alternatywnie można dać diody jako sygnalizatory zapisu/błędu.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43