Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Zobaczyć krzywiznę Ziemi za 150 dolarów
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43

kanarkusmaximus

Minął już 10 grudnia, który proponowałem jako termin. Sądzę, że mamy ustaloną większość. Czas na dogadanie szczegółów.

Oto artykuł o misji minimalnej na kosmonaucie:

http://kosmonauta.net/other-news/ideas-s...2-ballonik

...zatem jest na oficjalnie info o tej wyprawie!

Proponuję teraz, co następuje (dla misji minimalnej):

- Do końca roku w tym wątku niech każdy zainteresowany się zadeklaruje w tym wątku, czy chce brać udział czy też nie.  Jeśli chcesz brać udział, to upewnij się, czy w Twoim profilu jest podany email - po nowym roku dostaniesz wiadomość. Smile  Jeśli masz już jakieś preferencje, czym chciałbyś się zająć - to napisz o tym (np złożenie gondoli albo zespół poszukiwawczy ).

- Osoby, które nie chcą fizycznie brać udziału, ale chciałyby się zrzucić (bez deklaracji wartości oczywiście Smile ) na tę misję, proszę też o tym napisać.

- Od nowego roku otworzymy nowy wątek dedykowany naszej misji (albo i dwa, jeśli będzie taka potrzeba), gdzie będziemy umieszczać informacje na temat postępu prac.

W ten sposób będziemy wiedzieć, ile mamy dostępnych osób do tej misji minimalnej i będziemy w stanie określić zakres prac i poniekąd obowiązków.

No to do dzieła. Smile

Ja deklaruję swoje uczestnictwo - chce się zająć częścią związaną z aparatem cyfrowym (który już zakupiłem). Mam zamiar przetestować program CHDK i znaleźć optymalne rozwiązanie dla naszych celów. Deklaruję również zrzutkę na misję. Smile
Hej - deklaruje wsparcie finansowe i wsparcie w sprawach nie-inżynieryjnych. Czyt. współtworzenie propagandy naszego projektu, pisanie, tłumaczenia.

Zamierzam też osobiście być przy wypuszczeniu balona.

Maquis

Wchodzę.

Maquis

Hmm, postanowiłem trochę konkretniej opisać konstrukcję sondy w moim projekcie.

Sonda opiera się na skręcanym szkielecie aluminiowym (waga około 300 gramów) wykonanym z profili, tworzącym sztywną klatkę konstrukcyjną, do której przymocowane są pozostałe elementy (wyposażenie i ściany). Ścianki mają grubość jednego milimetra, przekrój kwadratowy.

Całość tworzy kształt krzyża - w miejscu przecięcia się profili, które jest najwytrzymalszym punktem całości wyprowadzone zostaną punkty mocowania linek. Aby mieć pojęcie o wymiarach - wpiszcie ten krzyż w kwadrat o boku 375 mm.

Sonda jest ośmiościanem (dlaczego - o tym za chwilę).

Wykonanie ścian:
Wszystkie ściany zostałyby wykonane warstwowo, jednak z kilkoma różnicami związanymi z oszczędnością masy i narażeniem na uderzenia.

Dolna część musiałaby być najtrwalsza, bo jest bezpośrednio narażona na uderzenie - dlatego podstawą byłoby w niej włókno węglowe tkane jako Twill (Hexcel) o gramaturze około 200g/m2 (http://www.allegro.pl/item837089669_wlok...ll_3k.html), nasączone roztworem żywicy. Podkładem byłoby tworzywo sztuczne o grubości 1,5mm (plexi się nie nadaje chyba?). Dodatkowo zewnętrzna strona byłaby pokryta folią termiczną (izolacja i odbijanie światła przez co łatwiej będzie to wypatrzeć). Od wewnątrz izolatorem byłby styropian o grubości 1cm (o jednorodnej strukturze).

Ścianki boczne wykonane podobnie, ale zamiast włókna węglowego o wysokiej gramaturze byłoby zastosowane o połowę lżejsze, nieco inaczej tkane.

Góra byłaby zupełnie pozbawiona włókna węglowego.

Dlaczego ośmioboczna konstrukcja?
Chciałbym wykorzystać ten lot do przeprowadzenia eksperymentu polegającego na rejestracji napięcia i natężenia prądu generowanego w układzie 11 lekkich ogniw monokrystalicznych (http://www.allegro.pl/item841123665_ogni...asa_a.html). Pięć z nich zostałoby zamontowane na górnej płytce sondy (przykręcanej do szkieletu), pozostałe sześć na bocznych ściankach (dwie są zajęte przez aparaty fotograficzne). Masa wszystkich płytek to około 200 gramów.

Tak to w skrócie wygląda. W środku jest wtedy dostatecznie dużo miejsca na pozostałe przyrządy i odpowiednie wyważenie całości.

Załączam mój nieudolnie wykonany projekt (rzut z góry)  :Smile
Punkty mocowania górnej części mogą się zmienić - szkielet i ścianki trzeba będzie ze sobą odpowiednio skręcić, więc akurat te punkty mogą okazać się niedostępne - na szczęście to tylko montaż górnej części, więc to przesunięcie ich nie stanowi problemu.

[Obrazek: sondaszkic.png]

Pytanie co do systemu zasilania - jakie baterie chcemy wykorzystać? Dostępne są takie dla kamer cyfrowych o dużej pojemności = dają około 7V i mają ponad 6000 mAh...

kanarkusmaximus

(14.12.09, 15:42)Maquis link napisał(a):Pytanie co do systemu zasilania - jakie baterie chcemy wykorzystać? Dostępne są takie dla kamer cyfrowych o dużej pojemności = dają około 7V i mają ponad 6000 mAh...

Dla misji minimalnej nie widzę zapotrzebowania na zewnętrzne systemy zasilania. Wszystko powinno jechać na swoich wewnętrznych systemach, bo jak by na to nie patrzeć mamy do czynienia tylko z czterema elementami:
- aparatem cyfrowym (x2)
- żółtym Garminem GPS (rejestracja położenia do odtworzenia po locie)
- lokalizator GPS GSM z funkcją SMS

Sądzę, że bez problemu szybko przeanalizujemy ile potrzeba 'energii' do zasilania i czy starczy jej z wewnętrznych źródeł, jednak zarówno GPS jak i lokalizatory mają długą trwałość działania.

Maquis

Można i tak, ale wtedy dużo będzie zależeć od temperatury wewnątrz sondy - w przyszłości chyba będzie lepiej zastosować oddzielne zasilanie i tylko dzielić je na wymagane napięcia. Można wtedy wykorzystać jakieś ogrzewacze do utrzymania baterii w dobrej kondycji.

kanarkusmaximus

(14.12.09, 19:08)Maquis link napisał(a):Można i tak, ale wtedy dużo będzie zależeć od temperatury wewnątrz sondy - w przyszłości chyba będzie lepiej zastosować oddzielne zasilanie i tylko dzielić je na wymagane napięcia. Można wtedy wykorzystać jakieś ogrzewacze do utrzymania baterii w dobrej kondycji.

Ale to chyba problem można rozwiązać poprzez 'opatulenie' sprzętu ogrzewaczami, które są bardzo tanie...

Maquis

(14.12.09, 19:10)kanarkusmaximus link napisał(a):Ale to chyba problem można rozwiązać poprzez 'opatulenie' sprzętu ogrzewaczami, które są bardzo tanie...

Można i na pierwszy lot tak trzeba będzie zrobić, ale oznacza to większą ilość ogrzewaczy.

Maquis

Ok, a może jakiś komentarz odnośnie eksperymentu? Bo nie wiem czy mam kupować te ogniwa Wink

kanarkusmaximus

(14.12.09, 21:03)Maquis link napisał(a):Ok, a może jakiś komentarz odnośnie eksperymentu? Bo nie wiem czy mam kupować te ogniwa Wink

A jakaś rozpiska, co prócz ogniw byś wsadził? Tzn mienik, kabelki, sposób zapisu danych? Smile
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43