Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Zobaczyć krzywiznę Ziemi za 150 dolarów
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43

kanarkusmaximus

A ja się tylko tak zastanawiam, czy jest sens komplikacji ponad miarę? (Chyba, że coś przeoczyłem)

Kamera wcale nie musi się właczać na ustalonej wysokości - może trzaskać zdjęcia non stop. Później ekipa na Ziemi zajmie się obróbką. Sądzę, że do tego czasu mielibyśmy wystarczającą wiedzę na temat ilości wyprodukowanych zdjęć oraz potrzeb energetycznych (baterie).

Sądzę, że do pierwszego lotu (oraz następnych) z pewnością bym włożył Garmina - w pierwszym locie z pewnością jedną z ciekawych wartości będzie osiągnięta wysokość oraz profil lotu. To się też może przydać do dalszych analiz (np porównanie danych z lokalizatora i z Garmina).

Nie rozumiem do końca o co chodzi z tymi tonami - czy są to dźwięki? Jak one by były rejestrowane? Co, jeśli wieje mocno wiatr albo telepie gondolą? Wtedy takie tony mogą być nieusłyszalne. (Tutaj się zgubiłem - proszę o podpowiedź).

PS. Malutka prośba dla Jarka - czy możesz to tu to tam wrzucać enter do swoich wypowiedzi? Smile W ten sposób łatwiej będzie z przetrawieniem Twoich dobrych wypowiedzi.

Maquis

No nie do końca może trzaskać zdjęcia non stop bo pojemność karty jest ograniczona. Trzeba znać ile mniej więcej potrwa wspinaczka na maksymalny pułap i dobrać odpowiedni delay.

Hmm, to w końcu projektujemy dla ostatecznej misji czy dla testu numer 1? Bo Jarek - mam wrażenie, że ciągniesz nas do ostatecznego projektu, a my chcemy na razie tylko prostą sondę wysłać Wink A może już nie?  :Smile

kanarkusmaximus

(03.12.09, 17:19)Maquis link napisał(a):Hmm, to w końcu projektujemy dla ostatecznej misji czy dla testu numer 1? Bo Jarek - mam wrażenie, że ciągniesz nas do ostatecznego projektu, a my chcemy na razie tylko prostą sondę wysłać Wink A może już nie?  :Smile

Mam podobne wrażenie. Smile Sądzę, że niebawem trzeba będzie naszą dyskusję rozbić na dwa-trzy oddzielne wątki (zgodnie z tym co pisałem wcześniej) i w ten sposób kontynuować nasze rozważania, a potem od słów przejść do czynów! Smile
Luźna propozycja .
A co myślicie o płycie głowniej micro ATX na VIA pare złącz usb do tego pci na pokladzie.
System mozna na karcie CF dac.
Potrzebne bedzie oprogramowanie pod aparat i telefon .
Daje to szersze pole do manewru... Ot luźna propozycja , bez linczu prosze Smile

kanarkusmaximus

A jakieś dodatkowe informacje? Nie to, żebym wykazał się rażącym brakiem wiedzy (bo tym wykazuje się każdego dnia Tongue ), ale czy tutaj chodzi o zastosowanie płyty głównej komputerowej plus system operacyjny na jakiejś karcie, który obsługiwałby część lub większość sprzętu na pokładzie?

Dobrze zrozumiałem? Czy to przypadkiem nie będzie wymagało bardziej zaawansowanej zabawy z oprogramowaniem? Plus jak z termiką? Nie 'rąbnie' to na dużych wysokościach?
Wlasnie tak mysle , system + sterowniki mozliwe ze nawet do wszystkich urządzeń.
Co do duzych wysokosci , mysle ze powinno dać rade .
A to o czym pisalem raczej zero ruchomych częsci , karta CF zamiast dysku ...

Ja podobnego sprzętu urzywam u siebie w sieci jako urzadzenia Baz radiowych.
Sa niezawodne, zamykamy je w puszkach i dzialało to to nawet przy -20'C  bez problemu.

Tyle ze mozliwe ze bedzie potrzeba napisać odpowiednie oprogramowania.
Np pod canona soft do focenia z pozycji winy sa , przynajmniej kiedys miałem .
Nie chce tutaj jakiegos zamentu stwarzać. To jedynie luźna sugestia.
Moze sie przydać lub tez nie Smile

Pozdr.

kanarkusmaximus

To jest całkiem dobry pomysł na przyszłość - po misji minimalnej.

Misję minimalną chcemy zrobić w taki sposób, że nie trzeba będzie produkować żadnych elementów czy programów z naszej strony - chcemy skorzystać z gotowych rozwiązań, co wydatnie skróci czas przygotowania.

Następnie, wzbogaceni o wiedzę z pierwszej misji możemy zacząć kombinować... Smile
ok ok Smile
Ja tu tylko tak .
Poza tym cos oparte na systemie , zawsze może cos nie wyjsc.
System moze sie powiesić, wygenerować jakiś bład i dupa z projektu Smile
Zawsze można wsadzić do kapsuły komputer, tylko po co? Trzymajmy się maksymalnie prostych i tanich rozwiązań, plus jak najmniej przeróbek -to nam wyjdzie na zdrowie. Tu popieram w 100% Kanarka...
Co do tej historii z dyktafonem -chce podłączyć elektrycznie nasz układ do wejścia zewnętrznego mikrofonu, czyli problem tła dźwiękowego nie istnieje, inaczej to by była kwadratura koła oczywiście.
Jeśli to wyjdzie tańszej/lżejsze od pokładowego Garmina, to ma sens, na siłę forsować tego rozwiązania nie warto.
Co do odpalania aparatu w locie: teoretycznie może cykać cały czas [to samo dotyczy stabilizacji obrotu,jeśli jej użyjemy], ale pojemność karty w locie trwającym ponad pół godziny jest już problemem, tym bardziej, że docelowo musimy się bawić w autobracketing [czyli zdjęć x3].
Rośnie też konieczna rezerwa zasilania, a więc masa baterii. Poza tym dobrze byłoby wyłączyć aparat przed lądowaniem, bo od wstrząsu może polecieć mechanizm wysuwanego obiektywu, a tego byśmy nie chcieli w lotach próbnych. Prosty timer lub odpowiednia opcja w CHDK powinna załatwić sprawę, np. włączajac zasilanie  kamery 10-15 minut po starcie,zależnie od ustaleń co do szybkosci wznoszenia. Oczywiscie w pierwszym locie ten problem można pominąć.
Pozdrawiam
-J.
P.S.1 Sorry Kanarkusie za te długie akapity, walczę z tym, ale siła przyzwyczajenia.
P.S.2 Aha, odezwali się z f-my:
http://www.alfa-alarm.pl/page.php?d=oferta&s=19
Lokalizator Mini MT nadaj się do naszych celów, działa w USA i u nas, komunikaty częściej niż 1 minuta, jeszcze nie podali dokładnie, co ile sekund, mają podać dalsze informacje

kanarkusmaximus

Zakupilem dzis jeden aparat Canon A530. Bede go meczyc i meczyc i meczyc az wreszcie wycisne z niego wszystkie mozliwosci, ktore beda przydatne dla nas dla misji minimalnej.

Pierwsze wrazenia opublikuje jakos pod koniec grudnia. Smile
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43