Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Zobaczyć krzywiznę Ziemi za 150 dolarów
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43

Maquis

Jestem na TAK tak.

mArP - w środku może być wkładka teflonowa, po której ślizga się obiektyw.
(23.11.09, 00:06)Maquis link napisał(a):Jestem na TAK tak.

mArP - w środku może być wkładka teflonowa, po której ślizga się obiektyw.
Jeśli będą wyczuwalne spore luzy (tak jak w moim sonyaczku) to natrysk farby grubości może 1/15mm nie zrobi różnicy. Wszystko się zobaczy gdy będziemy mieć aparat w ręce.
Ja na TAK z małym ale. Proponuję, aby  naszą kapsułe od początku w miarę mozliwosci projektować tak, aby dało się jej użyć w docelowej misji, uzupełniajac ją (rozbudowując) tylko o niezbedne elementy, których z tych czy innych względów nie wypróbujemy w pierwszym locie. To są detale typu sposób podwieszenia gondoli, sposób zapakowania elementów do środka -chodzi mi o to, żebysmy nie musieli przerabiać wszystkiego od poczatku itp. Rozumiem,że Kanarek chce zdążyć na majowy lot Copernicusa  -pomysł generalnie dobry, ale nie konieczny. Za to warto wydelegować kogoś z nas na ich start, bo to bezcenne know-how. w sumie bym sie chetnie wybrał, choc ode mnie z Lublina to strasznie daleko
Pozdrawiam
-J.
P.S.1 Przejrzałem lokalizatory, ale jeszcze parę rzeczy z tego, co zebrałem muszę zweryfikować. Jest na rynku kilka modeli minimalnie droższych, ale za to z 4-zakresowym GSM, co pozwoli użyć ich także w USA, oczywiście z odpowiednią kartą SIM. Niestety akurat brakuje przy tych wybranych paru innych waznych danych, typu minimalny odstęp między komunikatami
P.S.2 ja bym poczekał do Nowego Roku. W Świeta BN powinienem mieć odrobine czasu by na spokojnie zorbić pare szkiców proponowanych [w tym docelowych] rozwiazan, wieć będzie and czym dyskutowac i ewentualnie wybierać.
P.S.3 Z urządzeń, których potrzebujemy, potrzebny nam będzie [właściwie 2] jakiś timer z zakresem czasu do 1h, warto by sie za jakimś rozejrzeć
P.S.4 Co do zapisów parametrów lotu własciwie potrzebna nam jest tylko PRZYBLIŻONA [i to bardzo] wysokosc w funkcji czasu -moze da sie czyms zastapić GPS-a na pokładzie. Może jakiś prosty czujnik ciśnienia z generatorem akustycznym [10 dyskretnych wartości sygnału -ton lub długośc impulsu- wystarczy] plus jakiś tani cyfrowy dyktafon -głośno myślę...

kanarkusmaximus

(23.11.09, 21:15)Jarek link napisał(a):Rozumiem,że Kanarek chce zdążyć na majowy lot Copernicusa  -pomysł generalnie dobry, ale nie konieczny.

Szybki komentarz - ja z pewnością nie chcę zdążyć na majowy lot - a to dlatego, że teoretycznie z końcem maja powinienem skończyć doktoracik... Zatem mi na rękę byłby raczej późniejszy termin - no, chyba, że ekipa startowa byłaby beze mnie (co też jest całkiem dobrym rozwiązaniem).

O terminach chyba jeszcze na poważnie nie gadaliśmy.

Nie jestem pewien, czy rzeczywiście jest sens robienia wszystkiego z myślą o docelowej misji. Wydaje mi się, że sama kapsuła jest jednym z najprostszych elementów balonu i zamiana jednej w drugą w ogóle nie powinna przysparzać problemów. Szczególnie, że jak na razie używamy sprzętu, co jest bardzo niezależny od siebie. Smile
(23.11.09, 21:22)kanarkusmaximus link napisał(a):Nie jestem pewien, czy rzeczywiście jest sens robienia wszystkiego z myślą o docelowej misji. Wydaje mi się, że sama kapsuła jest jednym z najprostszych elementów balonu i zamiana jednej w drugą w ogóle nie powinna przysparzać problemów. Szczególnie, że jak na razie używamy sprzętu, co jest bardzo niezależny od siebie. Smile
Z jednej strony masz rację, ale z drugiej... Choćby limit wagi. To są małe tolerancje i jeśli bedziemy musieli do każdego lotu wszystko projektować od nowa, pojawią się natychmiast dodatkowe problemy. Przykład: sposob mocowania gondoli do balonu i spadochronu -w I-szym locie absolutnie obojetny, jeśli nie montujemy układu stabilizacji. Ale jeśli zrobimy klasyczna uprząż, jak wszyscy, potem na bank trzeba będzie to przerabiac a raczej robić od nowa, a to się wiąże z ingerencja w strukturę gondoli. Lepiej na etapie projektowania zastosować taki system podwieszenia, który uwzgledni późniejszą adaptację, by wystarczyło po prostu zamontować dodatkowe elementy. Jestem w stanie zrobic taki wstepny projekt gondoli, ale muszę to naszkicować, czekam na wolne w Święta. Zaprezentuję i ocenicie, co z tego ma ręce i nogi.
Pozdrawiam
-J.

kanarkusmaximus

(24.11.09, 21:05)Jarek link napisał(a):Jestem w stanie zrobic taki wstepny projekt gondoli, ale muszę to naszkicować, czekam na wolne w Święta. Zaprezentuję i ocenicie, co z tego ma ręce i nogi.

Podoba mi się ta odpowiedź. Wink

Matias

Jestem na TAK tak oczywiście, chwilowo zawalony kołami, ale wracam do życia w pełnym tego słowa znaczeniu za parę dni  Smile
jestem na TAK tak
Jarku
czy możesz podać kilka typów lokalizatorów GPS. Właśnie się okazało, że lecę na tydzień za wielką wodę i mogę troszkę pomyszkować po sklepach i komisach. Czy interesuje nas sprzęt second hand?

A może tak Panowie zrobimy jakieś spotkanie w "realu" (nie mam na myśli marketu  Wink ), na którym ustalimy więcej i szybciej niż tu na forum. Poza tym myślę, że tak jak podzespoły muszą ze sobą współgrać tak i my powinniśmy od tego zacząć. Jak dla mnie miejsce spotkania jest bez znaczenia, zobaczmy z jakich części kraju jesteśmy i przegłosujmy. Ja ze swojej strony oferuję 3 miejsca w samochodzie ze stolicy Pyrlandii lub okolic. Co wy na to?

kanarkusmaximus

(27.11.09, 03:05)zarek link napisał(a):Jarku
czy możesz podać kilka typów lokalizatorów GPS. Właśnie się okazało, że lecę na tydzień za wielką wodę i mogę troszkę pomyszkować po sklepach i komisach. Czy interesuje nas sprzęt second hand?

Second hand jak najbardziej! Pytanie, czy hamerykańskie lokalizatory będą działać w Europie/Polsce bez problemów. (A czy żółty Garmin/inne Garminy można by wykorzystać? W JuEsEj idą one za około 80 usd, co jest znacznie niższą ceną od tej polskiej!)

Cytat:A może tak Panowie zrobimy jakieś spotkanie w "realu" (nie mam na myśli marketu  Wink ), na którym ustalimy więcej i szybciej niż tu na forum. Poza tym myślę, że tak jak podzespoły muszą ze sobą współgrać tak i my powinniśmy od tego zacząć. Jak dla mnie miejsce spotkania jest bez znaczenia, zobaczmy z jakich części kraju jesteśmy i przegłosujmy. Ja ze swojej strony oferuję 3 miejsca w samochodzie ze stolicy Pyrlandii lub okolic. Co wy na to?

Z chęcią - tyle, że z mojej strony to prawie niemożliwe. Aktualnie kończę studia w egzotycznym kraju zamorskim (UK), co oznacza, że 6-7 dni w tygodniu jestem na uczelni. Powinienem skończyć w czerwcu plus minus sześć miesięcy na pisanie pracy (ze wskazaniem na plus). Oczywiście, nie muszę być w ciałem w miejscu spotkania - co najwyżej byśmy pisali ze sobą za pośrednictwem np Google Wave (które polecam do wymiany takich informacji! link http://en.wikipedia.org/wiki/Google_Wave oraz http://wave.google.com ).
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43