Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Zobaczyć krzywiznę Ziemi za 150 dolarów
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43

Maquis

(20.11.09, 16:34)mArP link napisał(a):Pasowałoby zrobić taki "kapturek" który oddzielałby obiektyw i szybkę od reszty i jego wyczernić.

Można też tak zrobić. Przy okazji odetnie się światło pochodzące z samych elementów aparatu (jakieś lampki zasilania czy coś), które mogły by się odbić w filtrze. Problem to fakt, że małpka ma obiektyw, który wychodzi z obudowy. Może być ciężko z realizacją, chyba, że będzie zakrywać cały element obiektywu aż do obudowy aparatu. Łatwiej chyba wyczernić całe wnętrze (nie możemy pomalować tego styropianu matową, czarną farbą ftalową i zakleić świecące elementy aparatu?)
(20.11.09, 17:11)Maquis link napisał(a):Można też tak zrobić. Przy okazji odetnie się światło pochodzące z samych elementów aparatu (jakieś lampki zasilania czy coś), które mogły by się odbić w filtrze. Problem to fakt, że małpka ma obiektyw, który wychodzi z obudowy. Może być ciężko z realizacją, chyba, że będzie zakrywać cały element obiektywu aż do obudowy aparatu. Łatwiej chyba wyczernić całe wnętrze (nie możemy pomalować tego styropianu matową, czarną farbą ftalową i zakleić świecące elementy aparatu?)
A ten canon nie ma czarem takich polerowanych pierścieni na obiektywie jak większość kompaktów? Myślałem właśnie tak zrobić jak mówisz-kapturek od obudowy i wyczernione frontowe pierścienie obiektywu żeby też nie robiły odbić od wewnątrz..

Maquis

(20.11.09, 22:43)mArP link napisał(a):A ten canon nie ma czarem takich polerowanych pierścieni na obiektywie jak większość kompaktów? Myślałem właśnie tak zrobić jak mówisz-kapturek od obudowy i wyczernione frontowe pierścienie obiektywu żeby też nie robiły odbić od wewnątrz..

Nie wiem, nie widziałem ten małpki.
A o jakim dokładnie modelu Canona mówimy?

kanarkusmaximus

(21.11.09, 00:05)mauzer link napisał(a):A o jakim dokładnie modelu Canona mówimy?

Najtańszy z możliwych to A530, w który proponowałbym celować.

Kompletna lista aparatów jest dostępna o tutaj:
http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK

Smile
No więc do tego modelu kapturek będzie jak ulał. Wysuwaną część obiektywu na czarno-mat machnąć i odbicia wewnętrzne będzie mogła poczynić tylko soczewka Tongue

kanarkusmaximus

(21.11.09, 00:46)mArP link napisał(a):No więc do tego modelu kapturek będzie jak ulał. Wysuwaną część obiektywu na czarno-mat machnąć i odbicia wewnętrzne będzie mogła poczynić tylko soczewka Tongue

Dobra wiadomość. Smile Właśnie w ten model będę celować (x2) do zakupu i testów. Smile

*naprawiłem cytowanie, a fee. Air Q

Maquis

(21.11.09, 00:46)mArP link napisał(a):No więc do tego modelu kapturek będzie jak ulał. Wysuwaną część obiektywu na czarno-mat machnąć i odbicia wewnętrzne będzie mogła poczynić tylko soczewka Tongue

No dobrze, ale jak chcesz go zamocować do korpusu?

BTW - nie wiem czy malowanie obiektywu to dobry pomysł - te elementy są ciasno spasowane i może być z tym kłopot, bo warstwa farby może uniemożliwić działanie elementów. Tym bardziej, że nie wysuniesz przecież obiektywu na stałe.
(21.11.09, 01:14)Maquis link napisał(a):No dobrze, ale jak chcesz go zamocować do korpusu?

BTW - nie wiem czy malowanie obiektywu to dobry pomysł - te elementy są ciasno spasowane i może być z tym kłopot, bo warstwa farby może uniemożliwić działanie elementów. Tym bardziej, że nie wysuniesz przecież obiektywu na stałe.
Mam podobną małpkę tylko sony. Zauważ że wokół obiektywu jest taki jakby garb dookoła na korpusie. Do niego byłoby dobrze przymocować. Nie wiem jak w canonach ale u mnie obiektyw ma luzy na elementach wiec jeśli psyknie się lekko to nawet nie poczułby. Ten canon też ma widoczne spore przerwy między nimi [Obrazek: canon-powershot-a530.JPG] Dobre jest to że wszystkie elementy mechaniczne są schowane. Ale jeśli rzeczywiście byłby to problem to zamalujemy tylko frontowe pierścienie, wszak to one najwięcej mogą odbić...

kanarkusmaximus

Szanowni Baloniarze!

Czy akceptujecie co napisałem w swoim podsumowaniu naszych obecnych ustaleń w tym poście:
http://astro4u.net/yabbse/index.php?topi...#msg230162
?
Chodzi mi oczywiście o misję minimalną - nie o dalsze możliwe scenariusze rozwoju.

(Oczywiście za wyjątkiem lokalizacji, bo pojawiły się głosy ze strony bardzo doświadczonej w temacie osoby, że Świebodzin wcale nie musi być idealnym miejscem do startu).

Warto by ustalić - powiedzmy do 10 grudnia (proponuję taki deadline, jeśli nikt nie wniesie sprzeciwu do przyszłego piątku, to uznam, że się zgadzacie z tym terminem) - co potrzebujemy do misji. Wtedy też otworzymy nowy dedykowany wątek, gdzie na wstępie napiszemy jaką drogą idziemy (a dzięki Copernicusowi nie będzie to droga mitycznych Ludwika i Saby Wink ), ustalimy potrzebny budżet, zbierzemy osoby zainteresowane czynnym uczestnictwem w projekcie oraz osoby chętne na dopisanie się do listy składkowiczów projektu.

W ten sposób do końca roku powinniśmy mieć zaklepane większość osób wraz z odpowiedzialnymi funkcjami, rozwiązań i terminów.

Pasi? Smile To do dzieła! W odpowiedzi proszę napisać dużymi literami TAK (zgadzam się w całości) lub NIE (i podać, co jest jeszcze do ugadania).

PS. czy chcecie, żeby o naszej misji napisać na kosmonaucie? w odpowiedzi proszę napisać tak lub nie (małymi literkami dla rozróżnienia z poprzednimi TAK i NIE). Potencjalnie może to przyciągnąć już nieco zainteresowania (szczególnie, gdybyśmy się zadeklarowali z miejscem startu i terminem jakoś wcześnie, przez co lokalne media - np radia - by nas nawiedziły)... Smile
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43