Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Zobaczyć krzywiznę Ziemi za 150 dolarów
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43
A ile tego helu potrzeba? Mam dostęp do helu o czystości 99,99%  ;D  tojuż nie jest jakaś tam balonikowa mieszanka z powietrzem.

A tak przy okazji to mam też dostęp do "magnesików" 1,5T i mogę coś poskanować tomografem komuterowym lub prześwietlić rentgenem. I wcale się nie chwalę, po prostu może się to do czegoś przydać. Nie wiem jeszcze do czego ale jakby co to służę pomocą  Wink

Co do mocowania różnych rzeczy w gondoli to technologia żywica epoksydowa + mata szklana jest niezastąpiona a zamocowanie przy jej pomocy uchwytu do małpki (takiego za 11zł z odginjącymi się nóżkami) da nam duże pole manewru.

kanarkusmaximus

(11.11.09, 01:55)zarek link napisał(a):A ile tego helu potrzeba? Mam dostęp do helu o czystości 99,99%  ;D  tojuż nie jest jakaś tam balonikowa mieszanka z powietrzem.

Dobre pytanie! Odpowiedź z mojej strony - nie wiem! Ma ktoś pod ręką jakieś równanie, które pozwoli obliczyć ile potrzeba helu?

Domyślam się, że ma to związek z wielkością balonu jaki byśmy chcieli wybrać. Sądzę, że dla pierwszej misji możemy celować w jakiś mniejszy balon, co doleci do dwudziestu paru kilometrów.
(11.11.09, 02:00)kanarkusmaximus link napisał(a):Dobre pytanie! Odpowiedź z mojej strony - nie wiem! Ma ktoś pod ręką jakieś równanie, które pozwoli obliczyć ile potrzeba helu?

Domyślam się, że ma to związek z wielkością balonu jaki byśmy chcieli wybrać.

A wielkość balonu ma związek z masą jaką chcemy wynieść a tej jeszcze dokładnie nie znamy. Były wcześniej informacje o max. dopuszczalnej masie jaką może mieć taki statek powietrzny. Nie martwmy się o hel, muszę wiedzieć 2-3 tyg. przed startem ale nad wielkością balonu już można się zastanowić.
Powiem tak. Słuchajcie maquisa! Filtr przede wszystkim UV na tej wysokości robi połowę roboty.. Temat ścianki i parowania wspomniałem kilka stron temu i jakoś przeszło niezauważone.. ciesze się że w końcu do tego wrócono. Nie da się osadzić ścianki/filtra klejąc ją kropelką butaprenem szewskim lub innego typu klejem o podobnej zasadzie łączenia. Jedyny przetestowany przeze mnie klej który może poprawnie skleić coś ze styropianem/pianką to wikol.. Reszta wyżera styropian niczym kwas. Poza tym sama kropelka powoduje podczas zasychania biały osad w okolicach zalania.. może się okazać że cała szybka nam zaśniedzieje po zaschnięciu kleju. Same świetliste refleksy można załatwić nieporysowana szybką (większość blików robią mikroryski) to raz. Możemy zastosować lekkie wyczernione "wrotka" niczym w obiektywach bardziej zaawansowanych kamer. Oczywiście zakładając że będą jakieś foty nie zawierające Słońca w kadrze Wink to dwa. Oprawę obiektywu i w ogóle ścianki i wnętrze gondoli które może odbić refleksy od środka zamalować na czarno-mat, to trzy. Pomyślmy najpierw nad kwestią parowania bu tutaj mogą być że tak powiem większe cyrki..
Co do filtrów jeszcze, mam akurat szarą neutralkę średnicy kilku cm od kamerki 8mm. Ale wdg mnie zakładanie neutralek wpłynie tylko na niekorzyść (spadek światłosiły) chyba, że będzie to bardzo słaba neutralka. Ale co to w sumie wniesie? Wątpię aby pomogło przy refleksach.. Już prędzej ten polar. On może już wiele dać. Warto się nad nim zastanowić.
Po co czekać do 2017? Zaćmienie będzie widoczne z Kenii 15 stycznia 2010! Co prawda tylko obrączkowe, ale zawsze!  Do Kenii wybierają się koledzy z sąsiedniego forum. Może warto  to wykorzystać?
frugoslaw

kanarkusmaximus

(13.11.09, 18:49)frugoslaw link napisał(a):Po co czekać do 2017? Zaćmienie będzie widoczne z Kenii 15 stycznia 2010! Co prawda tylko obrączkowe, ale zawsze!  Do Kenii wybierają się koledzy z sąsiedniego forum. Może warto  to wykorzystać?
frugoslaw

Aj... Zdążylibyśmy? Nie sądzę... Do stycznia nie zdążylibyśmy przygotować nawet misji podstawowej, nie wspominając o sprawach natury prawnej w Kenii (typu pozwolenie na lot, sieci GSM, licencje krótkofalarskie itp itp)... Sad

Wracając do lokalizatorów - Jarku:
- czy możesz podać dwa/trzy preferowane przez Ciebie lokalizatory? Możemy zawęzić krąg rozważań w tym przypadku do konkretnych modeli i szybko ustalić który byłby dla nas najlepszy! Dzięki temu tę część rozważań byśmy mieli już zakończoną z pozytywnym wynikiem! Smile
Witam!
Własnie wróciłem z gór. Spróbuję zrobić rozeznanie w kwestii lokalizatorów w postaci listy. Preferowane będą parametry [automatyczne wysyłanie komunikatów z czestościa co 20-30s] i cena. Ale nie obiecuję szybko, bo ten tydzien w pracy będę miał dość zajęty. Mogłyby byc te 2, co juz podawąłem, ale wybór był dość przypadkowy z oferty jednego dostawcy, wiec odrobię te pracę dokładniej. Docelowo, bedziemy musieli też znaleźć odpowiedni lokalizator na rynek amerykanski [jesli mowa o GSM-ach], ale to odległa pieśń i przypominam tylko dla pamięci.
Pozdrawiam
-J.
P.S.1 Dane do ilości helu można oszacowac na bazie starszch lotow balonowych, polecam stronę lotu balonu Cygnus 2, autor podaje mnóstwo detali technicznych, jest chyba nawet link do kalkulatora ilosci helu. Jesli dobrze pamiętam, to było chyba ok. 5m3 helu dla ładunku o masie gdzieś 2.4-2.7kg, a baloon to był balon f-my Kaymont o masie własnej 1500g
P.S.2 W wątku pojawiaja sie nowe osoby. Sporo kwestii zostało już przedyskutowanych, w tym chociażby wybór terminu. Prosze, przeczytajcie najpierw, potem piszcie...
A możeby tak wrzycić na jakąś stronke to co już zostało ustalone tak, żeby nietrzeba było brnąć przez cały wątek i wyławiać esencji treści. Może link ma Kosmonaute lub edit pierwszego posta w tym wątku.

kanarkusmaximus

(16.11.09, 09:04)zarek link napisał(a):A możeby tak wrzycić na jakąś stronke to co już zostało ustalone tak, żeby nietrzeba było brnąć przez cały wątek i wyławiać esencji treści. Może link ma Kosmonaute lub edit pierwszego posta w tym wątku.

Napiszę to to wieczorkiem. Smile Dobry pomysł.

kanarkusmaximus

Ups, zamiast wieczorkiem stało się to dwa dni później.

Oto ustalenia, do jakich doszliśmy w chwili obecnej:

1. Pierwsza misja - misja minimalna. Cele misji: hop do stratosfery, wykonanie zdjęć na wysokościach, udane lądowanie oraz odzyskanie kapsuły. Termin - nie do końca ustalony jeszcze, ale podczas cieplejszej pory roku 2010. Smile Padła wcześniej propozycja
Miejsce startu - propozycja padła na okolice miejsowości Świebodzin w zachodniej Polsce:
http://wikimapia.org/#lat=52.2456708&lon...11&l=0&m=b

2. Cel nadrzędny - rok 2017 i zaćmienie Słońca w USA. Gdy misja minimalna się uda, to bogatsi o wiedzę będziemy mogli zrobić coś ambitnego - czyli lot w trakcie zaćmienia Słońca. Więcej szczegółów o tutaj:
http://astro4u.net/yabbse/index.php?topi...#msg223703
Do celu nadrzędnego możemy potrzebować albo opracowanego systemu stabilizacji albo 'kilograma cyfrówek'. Prócz tego możliwe byłoby zebranie jakiś ambitnych danych ku chwale nauki. Smile

3. Misja minimalna - jak to osiągniemy? Ustalony zestaw to: a) balon meteorologiczny, b) hel do balonu (jeszcze nie ustalona wartość - ale to będzie kilka metrów sześciennych gazu), c) kapsuła ze styropianu+linki+taśmy+spadochron, d) aparat cyfrowy-małpka Canona z wgranym programem CHDK (oraz filtrem polaryzacyjnym), e) minimum 2x żółty Garmin GPS do zapisu pozycji i wysokości (jeden w kapsule, drugi z zespołem poszukiwawczym), f) 'jakiś' lokalizator z funkcją wysyłania danych (działający przynajmniej na niskich wysokościach, jeśli nie w całości) - w chwili obecnej wygląda na to, że zdecydujemy się na lokalizator GPS z funkcją wysyłania sms co ustalony przedział czasu.

Do tego może dojść system APRS wysyłający dane (zależne od Maar'a i Jego prac) o lokalizacji.

4. Koszt całości - wstępnie określony na około 2500 zł. Zarek ma dostęp do złóż helu Wink i zadeklarował się do napompowania balonu.

To chyba całość podsumowania. Jeśli czegoś brak to proszę krzyczeć. Czy warto o tym już teraz pisać na kosmonaucie? Wink
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43