Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Zobaczyć krzywiznę Ziemi za 150 dolarów
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43
No, widze,ze micha mnie nieco wyprzedził, mój testowy naped jest dopiero w częściach i powstanie za pare di dopiero. Co do wyniku prby i wnioskow Michała: uklad z kolem reakcyjnym odpada. Co do wirnika, to nie bałbym sie sugerowanych problemów, bo jego masa bedzie zbliżona do silnika [kilkadziesiąt g.], a z wielu powodów nie możnaz astosowac napędu bezpośredniego -prost przekładnia cierna [tylko nie asowa] spowoduje,że momenty od wirujacych w przeciwne storny mas się z grubsza skompensują. Test Michała dowodzi natomiast pozytywnej rzeczy, mianowicie moment obracajacy gondolą może być niewielki. To dla nas b. dobrze! Stawiam więc na sukces modelu z centralnym wirnikiem. Śmigło mimośrodowe  [a la ogonowy rotor śmiglowca] nie będzie w niczym lepsze, bo tak samo pojawia sie problem dostatecznego oporu aerodynamicznego [który łatwiej rozwiązać przy osiowym wirniku a la mieszadło], ale przede wszystkim taki układ musiałby być zdublowany, bo inaczej będzie działał jak statecznik aerodynamiczny dla sił zewnętrznych-gondola powinna miec kształt jak najbardziej symetryczny. To powoduje problemy z dużą masa całego układu itp. Tu można by użyć gotowych komonentów, a la wiatraki od procków, ale wtedy pojawia się problem podatności na modyfikacje itp. Zaczekajmy do testu mojego rozwiazania -na razie zrobię wirnik z 2 łopatkami o rozpiętości ok. 8-10cm. powinno tob yc prostsze i bardzije podatne na modyfikacje
Pozdrawiam
-J.
P.S. Zapomnijcie RAZ NA ZAWSZE o pomysłach z lustrzankami. Niestety, musimy sie ograniczyć do kompaktów. Sam korpus lustrzanki waży od 0.5kg w górę, co dla nas jest nie do przyjęcia. Co do czasów naświetlania w wariancie docelowym [lot zaćmieniowy]-myśle,że trzeba bedzie działać w trybie S (Tv) -priorytetu migawki, z włączona funkcją autobracketingu. Wyjściowy czas przy ISO200 można by ustawić w granicach  1/25-1/50s, ale to jest do dyskusji.
(12.10.09, 14:48)Maquis link napisał(a):Kanarek - o masz, nie zauważyłem twojego postu. Możesz podać mi info o tych małych magnetometrach?

Tu masz datasheet tego HMC2003, jeśli Ci coś mówi:

http://www.cs.unc.edu/~vicci/comp261/com...mc2003.pdf

dla porównania rozdzielczości ziemskie pole magnetyczne w okolicach krakowa wynosi około 0,6 T.

ogólnie główny problem z tym czujnikiem polega na tym że, podobnie jak inne oparte na magnetorezystancji, stopniowo się namagnetyzowuje, i trzeba go resetować co jakiś czas odpowiednimi impulsami. Potrzeba do tego odpowiedniej elektroniki. Mam zrobioną taką płytkę, mam nadzieję że uda mi się to wszystko uruchomić w tym miesiącu. Jeśli tak to pewnie dam znać o rezultatach.

kanarkusmaximus

Jarku, czekamy na wyniki Twoich eksperymentów. Mam nadzieję, że uda się Tobie je jakoś udokumentować (może np jakiś filmik nagrany i wrzucony na youtube?).

Napisałeś jeszcze:

(12.10.09, 16:32)Jarek link napisał(a):P.S. Zapomnijcie RAZ NA ZAWSZE o pomysłach z lustrzankami. Niestety, musimy sie ograniczyć do kompaktów. Sam korpus lustrzanki waży od 0.5kg w górę, co dla nas jest nie do przyjęcia. Co do czasów naświetlania w wariancie docelowym [lot zaćmieniowy]-myśle,że trzeba bedzie działać w trybie S (Tv) -priorytetu migawki, z włączona funkcją autobracketingu. Wyjściowy czas przy ISO200 można by ustawić w granicach  1/25-1/50s, ale to jest do dyskusji.

Nie jestem pewien, czy ktoś w ogóle na poważnie pisał tutaj o lustrzankach. Ja trąbię non stop o małpce. Jestem pewien, że Szuu w swoich rozważaniach o kilogramie cyfrówek pisał także o kompaktach w liczbie n do którejś potęgi Wink i zaproponował kilogram jako jednostkę miary (co jest całkiem logiczne). Zatem - dla jasności - od tej chwili rozmawiamy wyłącznie o małpkach a nie lustrzankach.

Co do czasów naświetlania (choć to temat na znaaaacznie później), to czasy powinny być znacznie krótsze:
Cytat:
Using this feature, we set the camera to take a picture every 5 seconds at a 1/800 second shutter speed.
( http://space.1337arts.com/hardware )

1/25-1/50 sekundy tam wysoko przy ostrym słonecznym świetle z pewnością zaowocowałoby prześwietlonymi zdjęciami. Choć oczywiście przy pomocy CHDK będzie można i taki czas 'przetestować'. Smile
1/25 to zdecydowanie za długo ale można by przetestować każdy czas od 1/50 wzwyż przy jak najniższym ISO (najmniej szumów a w kompaktach daje on popalić)Ten CHDK ma taką możliwość?

Maquis

Z doświadczenia wiem, że 1/800 powinno być optymalnie, bo kamera będzie obejmować dużą część nieba - samoloty z ziemi (czyli na tle nieba) robię z czasami 1/1000 mniej więcej. To nie do końca się skaluje, ale generalnie powinno być ok.
Macie racje co do czasów naświetlania ale... w locie próbnym [krajowym]. Ja pisałem o tym, co się bedzie działo podczas zaćmienia [w locie, hmm"bojowym"]. Nie sztuka robic zdjecia, kiedy jasno jest. Na szczęście te czasy, które podałem, na bazie swoich i cudzych doświadczeń z 2 zaćmien Słońca wskazuja, że te czasy są nadal rozsądne i poruszone zdjecia nam nie grożą. A z normalną dzienną fotografia tam w górze każdy cyfrak sobie poradzi. Minimalnie trudniejsze będzie uchwycenie Ksiezyca w dzień, co ktoś [chyba Maquis] proponowął jako testowy cel -popieram gorąco.
Pozdrawiam
-J.
(13.10.09, 17:53)Jarek link napisał(a):Macie racje co do czasów naświetlania ale... w locie próbnym [krajowym]. Ja pisałem o tym, co się bedzie działo podczas zaćmienia [w locie, hmm"bojowym"]. Nie sztuka robic zdjecia, kiedy jasno jest. Na szczęście te czasy, które podałem, na bazie swoich i cudzych doświadczeń z 2 zaćmien Słońca wskazuja, że te czasy są nadal rozsądne i poruszone zdjecia nam nie grożą. A z normalną dzienną fotografia tam w górze każdy cyfrak sobie poradzi. Minimalnie trudniejsze będzie uchwycenie Ksiezyca w dzień, co ktoś [chyba Maquis] proponowął jako testowy cel -popieram gorąco.
Pozdrawiam
-J.

Ot cała rozmowa się toczy w tym kierunku. Myślimy nad lotem wieczornym lub o świcie. Ktoś udzieli mi odpowiedzi czy ustalamy jeden konkretny czas czy też jest możliwość ustawień w sofcie żeby aparat zmieniał czasy okresowo?

kanarkusmaximus

(13.10.09, 20:16)mArP link napisał(a):Ktoś udzieli mi odpowiedzi czy ustalamy jeden konkretny czas czy też jest możliwość ustawień w sofcie żeby aparat zmieniał czasy okresowo?

O ile się orientuję, to CHDK pozwala na różne naświetlania. Aktualnie poluję na najtańszą małpkę Canona obsługiwaną przez ten program, co takie proste nie jest w UK, bo za A530 na allegro chcą 150 zł, a w "Imperium" - 60 funtoofff. Tongue
Cóż, nic tylko wspomóc! Jak tylko będę miał jakiekolwiek wolne finanse to przetrzepie allegro.
Witam, zaciekawił mnie ten wątek. Właśnie byłem na A-ukcji i ktoś sprzedaje balon meteorologiczny
http://www.allegro.pl/item766128500_balo...iczny.html
Jeśli chodzi o łączność, z tego co wiem ( już ktoś pisał o tym) do przesyłania danych z dużych wysokości nadaje sie pasmo 2metrowe ( 144-148MHz) - interesowałem się krótkofalarstwem i wiem, że dzięki specjalnym satelitom niskoorbitowym możliwa jest komunikacja w tym paśmie w odpowiednich porach ( przelotów) i wielu krótkofalowców korzysta z tego przemiennika satelitarnego do łącznosci z KFcami z innych państ. Można tez przesyłać dane podłączając do kompa specjalne przystawki z oprogramowaniem (działają one też z CBradiami i innymi pasmami) taki niby fax radiowy. Jeśli nie uda się zmontować systemu za pomocą GSM to poponuję wrócić do tej koncepcji.
Pozdrawiam
dj_p
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43