Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Zobaczyć krzywiznę Ziemi za 150 dolarów
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43
Witam! Temat bardzo mnie zainteresował, ponieważ kilka lat temu trafiłem na stronę internetową takiego projektu. Strona była napisana w języku angielskim ale zdaje się że autorem strony i całego przedsięwzięcia była jedna osoba z Polski  ??? . Pamiętam, że czytałem relację, że facet załatwił przez internet  balony meteorologiczne z zagranicy ( chyba z Japonii  ??? ). Zamówił je u samego producenta, który na codzień sprzedaje je dużym, profesjonalnym instytucjom naukowym na całym świecie , zajmującym się badaniem atmosfery.  Podobno szukał balonów w Polsce i chciał je od jakiejś instytucji odkupić, ale jak im się przyznawał do czego mu są potrzebne to odmawiali  ;D . Japońce nie pytali do czego mu są potrzebne  Big Grin. Opisał też perypetie z legalizacją lotu  8) - zdaje się że Agencja Żeglugi Powietrznej wskazała mu rejon i czas z którego mógł wypuścić balon bez narażania na niebezpieczeństwo samoloty pasażerskie. Do balonu podczepił skrzyneczkę z dwoma(?) aparatami cyfrowymi (pierwszy obejmował zasięgiem horyzont a drugi był skierowany prostopadle do powierzchni Ziemi). Poza tym był jeszcze GPS (wysyłający komunikaty o swoim położeniu telefonem  ???), dzieki  czemu bez trudu po odbytym locie na wysokości ponad 20 km został znaleziony nieuszkodzony na jakiejś łączce. Taaaak... pamiętam że jeszcze długo po przeczytaniu tego sprawozdania z wyprawy zastanawiałem się czy by też nie wysłać do tej Japonii takiego  e-maila....  ;D Tongue
pierwszy taki amatorski balon poleciał w 1967, a pierwszy polski w 2006:
http://moo.pl/~tygrys/balloon/polish.html

po kilku takich lotach ci goście na pewno mają sporo doświadczenia i to w polskich realiach techniczno-zakupowo-urzędowych, więc warto tam zajrzeć przed wyważaniem otwartych drzwi:
http://copernicus-project.org/dzial,97,c...us_project

Cytat:http://moo.pl/~tygrys/balloon/polish.html
To  jest ta strona  ;D ! Tu jest link do strony z opisem lotu nad Kanadą: http://www.natrium42.com/halo/flight2/ Mam nadzieję że fotografie was jeszcze bardziej nakręcą  ;D Big Grin !

kanarkusmaximus

Z tego, co jest tam napisane, można wywnioskować, że taka zabawa jest możliwa i do zrealizowania w ciągu kilku miesięcy. Smile
W Polsce jest / było kilka zespołow, realizujacych wysokościowe loty balonowe, parę tu podlinkowano, w tym lot Cygnus 2 z ładna galerią zdjęć. Podobnie jest paru entuzjazstów amatorskiego rakietnictwa, którzy walcza o pułap 10km. Z tego co przegladałem do tej pory, technicznie i finansowo łatwiejsze jest uzyskanie pułapu  rzędu 25-30km balonem.

A teraz moja wielka idee fix:
Balon / rakieta wyposażone w 2 cyfrowe aparaty fotograficzne na zaćmienie Słońca, powiedzmy w 2017r. [USA, teren dogodny do takich przedsiewzięć od strony technicznej i prawnej].
Cel: sfotografowanie w małej skali [krótkie ogniskowe 28-50mm] zaćmionego Słońca ponad krzywizną Ziemi i w takiej samej scenerii oddalającego się po 3-cim kontakcie cienia naszego satelity. Moim zdaniem to jest realne. Ktoś chętny?
Pozdrawiam
-J.
(15.09.09, 13:40)Jarek link napisał(a):A teraz moja wielka idee fix:
Balon / rakieta wyposażone w 2 cyfrowe aparaty fotograficzne na zaćmienie Słońca, powiedzmy w 2017r. [USA, teren dogodny do takich przedsiewzięć od strony technicznej i prawnej].
Cel: sfotografowanie w małej skali [krótkie ogniskowe 28-50mm] zaćmionego Słońca ponad krzywizną Ziemi i w takiej samej scenerii oddalającego się po 3-cim kontakcie cienia naszego satelity. Moim zdaniem to jest realne. Ktoś chętny?
Pozdrawiam
-J.

Wow! Brzmi nieziemsko ^_^ Jestem chętna, ale będę raczej 5-tym kołem wozu :Smile Jeśli idea nie umrze to mogę pomóc finansowo i z organizacją miejsca/pobytu (Floryda) w 2017 bądź Wyspy Owcze w 2015r.

Maquis

Tak się zastanawiam - nie znamy czasem kogoś z tego projektu Copernicus? Bo coś mi się kojarzy...

kanarkusmaximus

Pomysł Jarka jest naprawdę dobry, tym bardziej, że pozwoliłby w międzyczasie na przetestowanie rozwiązań i pomysłów oraz zacne dopracowanie tematu.

W zasadzie od strony organizacyjnej już prawie wszystko wiemy - w podanych linkach są informacje o uzyskaniu pozwoleń oraz generalnych zasadach puszczania balonów.

Warto by więc zdefiniować, co by się chciało osiągnąć w pierwszej wersji - oraz jak. Smile

Hmm... Może warto by zorganizować, np za miesiąc jakiś specjalny czat, który podsumowałby wszystkie pomysły i zorganizował całą zabawę w formie sensownego projektu? Do tego czasu byśmy sobie nieco fantazjowali, czasem dyskutowali na bardziej przyziemne rzeczy (np propozycje sprzętowe), ale jeszcze bez żadnych ograniczeń (np czasowych, czy budżetowych)? Smile
(15.09.09, 13:40)Jarek link napisał(a):A teraz moja wielka idee fix:
no i to jest SUPER POMYSŁ, a nie takie puszczanie balonów bez sensu, jakie zapoczątkowało ten wątek Smile
Wygląda na to, że nie trudno o zgodę na lot  ???: "Minimum 10 dni przed planowanym startem należy wysłać prośbę o udzielenie zgody na numer faksu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
W przesłanym dokumencie podajemy wszelkie szczegóły dotyczące lotu:
- współrzędne miejsca startu
- data startu
- godzina startu
- dane organizatora startu (numer telefonu, jakiś faks na który ma być wysłana zgoda na start)
- typ balonu
- rozmiar w momencie startu
- prędkość wznoszenia
- przewidywany rozmiar w momencie pęknięcia
W przypadku dodatkowych pytań ATM może dzwonić do organizatora lotu.
Zgoda przesyłana jest na numer faksu podany we wniosku"
"Wystarczy zgłosić plan lotu do najbliższej wieży i uzyskać pozwolenie na start."
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43