Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Zobaczyć krzywiznę Ziemi za 150 dolarów
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43
(28.09.09, 14:37)maar link napisał(a):a dlaczego nie chcemy skorzystać z rozwiązania jakie zastosowali koledzy z Kanady http://www.natrium42.com/halo/flight2/ ??
oooo, pełen wypas, nawet pochylanie aparatu sterowane!  :o
no cóż, jak widać ta konstrukcja jest daleka od "minimum" Smile i nawet steruje odczepianiem sondy gdy wyleci pozna wyznaczony teren - bardzo profesjonalnie.
ale w kwestii namierzania live jednak porażka - na wysokości kilku kilometrów traci połączenie.

za to wykres który zamieścił (z wysokością GPS uciętą równo na 24km), przypomniał mi o tym co czytałem o GPSach - to nie to że one nie umieją wyznaczyć pozycji bardzo wysko, tylko zgodnie z prawem nie wolno im tej wysokości przekazać więc pokazuje tylko 24km, ale nie przestaje prawidłowo wyznaczać pozycji geograficznej.
TO BARDZO DOBRA WIADOMOŚć - bo oznacza że prawie na pewno komórka z wbudowanym GPSem wystarczy do śledzenia na żywo w którym kierunku leci balon, nawet jeżeli wysokość na żywo będzie nieprawdziwa.

nie zapomnijcie kliknąć w plik KMZ na tamtej stronie - trasa 3D w google earth wygląda super!

kanarkusmaximus

(28.09.09, 14:37)maar link napisał(a):a dlaczego nie chcemy skorzystać z rozwiązania jakie zastosowali koledzy z Kanady http://www.natrium42.com/halo/flight2/ ??

Tzn co dokładnie? Z pewnością część fotograficzna u nas byłaby inaczej rozwiązana (za pomocą programu CHDK).

Reszta może wymagać nieco zabawy sprzętowej, w co nie osobiście nie pakowałbym się w wersji minimalnej - ale później, to czemu nie? Smile

Ciekawe, że u nich GPS przestał zbierać dane przy 24 km - i próbowali poprzez zabawy z lutowaniem ominąć kilka problemów. Moim zdaniem takie zabawy można zostawić na później.

Maquis

A ja mam pytanie odnośnie zasilania. Chcemy je zmodyfikować?

kanarkusmaximus

(28.09.09, 15:14)Maquis link napisał(a):A ja mam pytanie odnośnie zasilania. Chcemy je zmodyfikować?

Nie! W wersji minimum jak najmniej modyfikacji - i najlepiej wykorzystanie wewnętrzych, nie zmienionych źródeł zasilania (o ile oczywiście specyfikacje mówią, że wytrzyma to kilka godzin - co łatwo będzie można sprawdzić, wrzucając element np do zamrażarki w szczelnym opakowaniu Tongue ).
(28.09.09, 15:14)Maquis link napisał(a):A ja mam pytanie odnośnie zasilania. Chcemy je zmodyfikować?
nie wiem ile wytrzymuje na bateriach canon ROBIĄCY BEZ PRZERWY ZDJęCIA i obsługujący skrypt (może być za krótko), ale komórka jeżeli ma w niej działać program oraz ciągła rejestracja pozycji GPS, prawdpodobnie padnie bardzo szybko (2-3 godziny?). a nie chcemy żeby zawiodła komórka, której działanie pomaga odzyskać ladunek.
podłączenie dodatkowej baterii do gniazdka ładowarki byłoby bardzo wskazane (i to nawet nie modyfikacja Smile)
(28.09.09, 14:32)szuu link napisał(a):a jaki właściwie jest zasięg CB w otwartej przestrzeni? w wiki pisze że nawet kilkadziesiąt kilometrów - w jakich warunkach jest to możliwe?

...no właśnie w otwartej przestrzeni. Ogranicza ten teoretyczny zasięg tłumienie atmosfery.
Jakbyś miał b.czuły odbiornik i kierunkową antenę to i z Księżyca usłyszał byś nadających. Czyli 400 000km.
W praktyce na Ziemi specyfika rozchodzenia się fal o tej czestotliwości skraca w zasadzie zasięg do horyzontu.
I tylko w przypadku zjonizowania warstwy E i F jonosfery przez odbicia usłyszysz sporo stacji, ale dalekich.

Czyli 27MHz odpada do szukania pudełka w krzakach w lesie. :-\

Andrzej.

Maquis

(28.09.09, 15:40)szuu link napisał(a):nie wiem ile wytrzymuje na bateriach canon ROBIĄCY BEZ PRZERWY ZDJęCIA i obsługujący skrypt (może być za krótko), ale komórka jeżeli ma w niej działać program oraz ciągła rejestracja pozycji GPS, prawdpodobnie padnie bardzo szybko (2-3 godziny?). a nie chcemy żeby zawiodła komórka, której działanie pomaga odzyskać ladunek.
podłączenie dodatkowej baterii do gniazdka ładowarki byłoby bardzo wskazane (i to nawet nie modyfikacja Smile)

No właśnie dlatego zastanawiam się czy nie można by spróbować wpiąć dodatkowe zasilanie. Najlepiej byłoby pozbyć się wszystkich układów zasilających i zastąpić je jednym, zbudowanych z lekkich baterii i układu konwertującego zasilania (coś jak te małe układziki do zasilania elementów małych zintegrowanych komputerów).

kanarkusmaximus

(29.09.09, 07:11)papatki link napisał(a):Może to kogoś zainteresuje....
http://www.allegro.pl/item755679390_balo...iczny.html

Smile

Hmm... Czy ta cena rzeczywiście jest odpowiednia? Domyślam się, że sprowadzenie takiego kloca z USA kosztuje więcej niż sam koszt balonu...
trzeba by podpytać osobnika, ja niestety przez swoje kanały (lotnicze) na dziś nic nie wskórałem.....
Pozdrawiam!
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43