Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Zobaczyć krzywiznę Ziemi za 150 dolarów
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43
soft to nie problem - trzeba go po prostu napisać pod konkretne wymagania Smile

w grę wchodzi telefon z systemem windows mobile, symbian lub android.
z tych trzech orientuje sie troche w windows mobile i nie jest to żadna filozofia, prawie jak normalne windowsy, ale nawet jakbym nie wiedzial jak cos zrobic to wystarczy popytac i na pewno sie znajdzie super spec od kazdego systemu. a kto by nie chcial zeby jego program byl na pokladzie takiego fajnego balonu - beda sie ustawiac kolejki chetnych do napisania programu!

idąc w tym kierunku: krok pierwszy to testowanie komórki z GPSem.

1. jaki model wybrać (jakiś solidnie zbudowany i nie masakrycznie drogi)

2. wysłać go w przestworza na próbę. no i tu byłoby miło wykorzystać do takiej usługi cudzy start balonu - w ten sposób nie musimy kupować "tradycyjnego" wyposażenia namiarowego, które może się potem okazać niepotrzebne jeżeli komórka się sprawdzi (ale jeżeli się nie sprawdzi to nic sie nie stanie)

3. i wtedy można napisać program który robi cokolwiek zechcemy (dopiero teraz, bo do testu w pkt 2 wystarczy użyć zwyklego programu rejestrujacego trase GPS i po wylądowaniu sprawdzić czy zgłupiał na wysokości czy nie)

kanarkusmaximus

Szu! Świetny trop. Smile

No to pytanie - gdzie znajdzie się taki delikwent, który napisałby taki program? Czy zechciałbyś Szuu przewodzić ewentualnej grupie, która byłaby odpowiedzialna za wybór telefonu i napisanie softu?

Czy te komórki z windows mobile mają wgrane programy do rejestracji przebytej trasy (pewnie mają, ale warto zapytać pro forma, czy coś takiego istnieje - ot choćby dlatego, że należę do prymitywów używających najtańszych komórek Tongue )??  Jeśli tak, to zdecydowanie można wykorzystać inny lot do przetestowania rozwiązania.

Na alezło jest sporo komórek z systemem operacyjnym i gps poniżej np 400 złotych - rzućcie okiem na ten wynik wyszukiwania:
http://allegro.pl/search.php?string=gps+...view=1&p=2

Sądzę, że coś z pewnością by się znalazło. Smile
(26.09.09, 22:41)kanarkusmaximus link napisał(a):No to pytanie - gdzie znajdzie się taki delikwent, który napisałby taki program? Czy zechciałbyś Szuu przewodzić ewentualnej grupie, która byłaby odpowiedzialna za wybór telefonu i napisanie softu?
"grupa" to brzmi dumnie!
jeżeli nie znajdzie się bardziej kompetentny ochotnik to chętnie sie tym zajmę.

a przy okazji - mój znajomy ma firmę tworzącą oprogramowanie dla windows mobile, jeden z produktów nawet korzysta z GPSa Smile

(26.09.09, 22:41)kanarkusmaximus link napisał(a):Czy te komórki z windows mobile mają wgrane programy do rejestracji przebytej trasy
standardowo mogą nie mieć, ale tu na przykład zbiór darmowych programów z kategorii GPS na windows mobile:
http://www.pocketpcfreeware.com/en/index...=30&sortby=

Matias

Chciałbym jakoś pomóc w tym projekcie.. hmm mam paru znajomych co bardzo dobrze się orientują w "świecie komórkowym", tudzież mają swoje sklepy/punkty usługowe. Jeśli podacie mi namiary na jakieś modele to mogę sprawdzić czy są dostępne jakieś sztuki w "okazyjnej cenie", no chyba, że mówimy o inwestycji w nowy sprzęt..

kanarkusmaximus

(27.09.09, 02:07)Matias link napisał(a):Chciałbym jakoś pomóc w tym projekcie.. hmm mam paru znajomych co bardzo dobrze się orientują w "świecie komórkowym", tudzież mają swoje sklepy/punkty usługowe. Jeśli podacie mi namiary na jakieś modele to mogę sprawdzić czy są dostępne jakieś sztuki w "okazyjnej cenie", no chyba, że mówimy o inwestycji w nowy sprzęt..

A może odwrotnie? Spytaj kumpli, jakie telefony są z GPS i windows mobile są wytrzymałe na niską temperaturę i wilgoć (na wszelki wypadek) oraz co nieco na temat wysokości na której zanika sygnał z komórki.

Jestem za użyciem używanej komórki! Tongue

W ten sposób byśmy wiedzieli więcej od ludzi bardziej zorientowanej w branży niż z własnej zgadywanki. Smile
mam jeszcze jeden genialny pomysł Wink

zamiast testować GPS przez wysłanie go 30 kilometrów w górę, co jest "odrobinę" kłopotliwe (a jeżeli tylko 1% odbiorników spełnia warunki to trzebaby przeprowadzić 100 prób żeby trafić na dobry - to nierealne), trzeba po prostu zbudować NADAJNIK GPS (jak na satelicie), który wysyłałby takie sygnały że odbiornik myśli że jest bardzo wysoko. w ten sposób można bardzo szybko przetestować bardzo dużo urządzeń!

kanarkusmaximus

Z nadajnikiem to już zaczyna być jazda, bo trzeba by go zbudować, przetestować i wszystko jeszcze legalnie działało na terenie Polski i Europy.

To już niestety chyba nie będzie robota 'na pstryk', która jest w zasadzie do zrobienia nawet z komórką z wgranym systemem.

Ale - na dalszą przyszłość to już jest pewien pomysł - oczywiście, o ile problemy określone w pierwszym zdaniu tego postu zostaną rozwiązane.

Ja jestem za opcją minimalną na sam początek, czyli czymś co by działało, może nawet w stopniu ograniczonym, ale pozwoliłoby na przeprowadzenie lotu.
Właśnie wczoraj zakończyliśmy sukcesem kolejne dwie misje:
CP09
CP10

pierwsze zdjęcia z kapsuły FLY5:

http://copernicus-project.org/galeria,10...uly_fly5/1

oraz z przygotowań do startów:

http://copernicus-project.org/galeria,10...zynskich/1

pozdrawiam,

Maciej
Szuu, błagam, tu sie zastanawiamy, jak praktycznie minimalnymi środkami zrealizowac cel, puszczać wodze fantazji każdy może...
Maar, widzę,że jesteś radiowcem wiec w kwestiach krótkofalarskich jesteś kompetentny. Odpowiem w swoim imieniu na Twoje pytanie: niechęć do APRS wynikała właśnie z powodu, by nie wchodzić w licencje itp. Ale stopniowo widzę, że tego po prostu nie da sie uniknąć. CB oraz PMR/FRS to pasma łączności głosowej, Twoja uwaga nt. Morse'a  [oczywista dla mnie] uświadomiła mi co innego: czy przypadkiem nadawananie jakiegokolwiek automatycznego komunikatu dźwiękowego na tym pasmie nie będzie naruszeniem zasad prawnych? Pomijam kwestię techniczną realizacji tegoż, aby nie zakłocać łączności innym, co od biedy by się jeszcze dało zrobić.
Rozumiem,że APRS jest standardem miedzynarodowym. Czy od strony prawnej da sie tak rozwiazać sprawę, aby nasz ewentualny nadajnik można było legalnie przewieźć i używać w USA? Jak to wyglada z Micro-trackami Byonics?
Jak sie ma kwestia przenoszenia licencji krotkofalarskich krajowych na teren miedzynarodowy? DLa mnie, jako osoby nie majacej ze światem krótkofalarskim nic wspólnego, to czarna magia niestety...
Coś mi sie widzi, że będe się musiał wybrać na następne starty Copernicusa...
Pozdrawiam
-J.
(27.09.09, 16:38)Jarek link napisał(a):... czy przypadkiem nadawananie jakiegokolwiek automatycznego komunikatu dźwiękowego na tym pasmie nie będzie naruszeniem zasad prawnych...

masz namyśli komunikat słowny. Jeżeli tak to chyba nie. Chociaż, będzie to teoretycznie stacja bezobsługowa, a w w/w pasmach takie stacje chyba nie mogą pracować. Ale to muszę sprawdzić.

(27.09.09, 16:38)Jarek link napisał(a):... Rozumiem,że APRS jest standardem miedzynarodowym. Czy od strony prawnej da sie tak rozwiazać sprawę, aby nasz ewentualny nadajnik można było legalnie przewieźć i używać w USA? Jak to wyglada z Micro-trackami Byonics?
Jak sie ma kwestia przenoszenia licencji krotkofalarskich krajowych na teren miedzynarodowy?...

Jeżeli chodzi o licencje i znaki wydawane konkretnym operatorom, to każdy z nich ma prawo pracować w pasmach krótkofalarskich na jakie dostał licencję, w swoim kraju, oraz przez okres do 3 miesięcy (bez dodatkowych papierków) we wszystkich krajach świata zrzeszonych w IARU, a więc również w USA (oczywiście z poszanowaniem lokalnych wymogów, np. mocy, zakresów pasm itp.). Ale jeżeli konkretnie mówimy o APRS, to można jego używać w USA tak jak w Polsce.
Z tym, że  z tego co wstępnie się zorientowałem, to w przypadku APRSa i balonów jest trochę trudniejsza sprawa. Należy wystąpić do UKE o nadanie znaku i pozwolenia na użytkowanie stacji bezobsługowej. Nie jest to coś strasznego i nie do załatwienia, tyle, że na pewno takiego znaku nie można używać poza granicami kraju. Tak więc przenoszenie naszego balona z trackerem APRSowym do USA odpada. No chyba, że tam na miejscu, sprawę znaku załatwi jakiś krótkofalowiec i na terenie USA balon będzie latał pod znakiem wydanym w USA.
Sprawa sprzętowa pozostaje najprawdopodobniej bez zmian, tzn. sprzęt "polski" będzie do zastosowania w USA. 
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43