Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Lornetka 25*60
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Posiadam lornetkę 25*60
Opis znalazlam na internecie
Dokładna specyfikacja:
25 krotne powiększenie
Średnica obiektywu 60mm
Pole widzenia: 850m.

Co mogę zobaczyć przez taką lornetkę?
Hej,
Jeżeli masz ciemne niebo, a lornetka daje dobre obrazy, to możesz powalczyć z obiektami dla małych apertur.
Zajrzyj do tabeli, którą przygotowałem z podobną myślą:

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=13618.0

pozdrawiam

kanarkusmaximus

Wydaje mi się, że powiększenie jest nieco za duże. Wymagane by były obserwacje ze statywu niż 'z ręki'.
Może lepiej poszukać 12x60 mm, jeśli się chce pozostać przy 60 mm apertury??

ignisdei

Piszesz o tym cudzie techniki?
http://www.allegro.pl/item556740609_lorn...netki.html

To chłam odpustowy, zabawka...
Lepiej się do Lidla w czwartek wybierz
http://www.lidl.pl/pl/home.nsf/pages/c.o...p.Lornetka
(26.03.09, 23:12)ignisdei link napisał(a):Piszesz o tym cudzie techniki?
http://www.allegro.pl/item556740609_lorn...netki.html

tak to taka sama lornetka, kiedyś została zakupiona a że teraz nie mam innego sprzętu do obserwacji to będę tym próbować, wimmer Twoja tabela bardzo mi się przyda, dzięki Smile
Z uwagi na malutką źrenicę wyjściową / czyli średnicę wiązki światła wychodzącej z okularu a wpadającej do źrenicy oka - która w tym przypadku wynosi: 60:25 = 2,4mm / b. istotna jest uwaga Kanarkusa; bez statywu się nie obejdzie, aby z obserwacji płynął jakiś pożytek. Bez niego malutka wiązka światła będzie co raz "wyskakiwać" ze źrenicy oka.

Popieram jednak pomysł ignisdei, jeśli finanse nie pozwalają na kupno jakiegoś Nikona za 300-500 zł. Swego czasu kupiłem w Lidlu dwie takie lornetki / Meade - Bresser /. Za tę cenę - miodzik, jak mawiacie. Ale trzeba do sklepu iść z kimś, kto się trochę na lornetkach zna i sprawdzi mechanikę, optykę... W ofercie mogą być wadliwe - ale przecież i taką zawsze można zwrócić...

Smile
dzieki za rade, wybieram sie  do Lidla Smile
Te parametry 25X60 to są  "z ksieżyca" sciągnięte !!!  Miałem w ręku taka lornetkę(kupiłem ją by zbudować z niej szukacz -marzenia ściętej głowy ;D)   .Po pierwsze : 1 oszustwo powiekszenie ma to to mniejsza niż moja 10X50 (szacuję je na 7 razy).Drugie oszustwo: soczewka tez jakaś mniejsza i jeszcze zmniejszona przysłoną.Gdyby optyka była lepszej jakości to była by bardzo miła lornetka : jasny obraz i szerokie pole.Niestety jakość obrazów jest katastrofalna.Obraz nieprawdopodobnie zazielenione , abbera zabija na całej powieżchni nigdzie nie jest tak naprawde ostre.
Szczególne pod wzgledem  efektu  katastrofalnej jakości są soczewki obiektywów . Wykonane najprawdopodobniej ze szkła okiennego  pokryte jakimś lakierem majacym imitować powłoki przeciwodblaskowe. Lakier jest zblizony do tego jaki się uzywa do malowania bombek choinkowych.Pokrycie jest jednostronne. Z drugiej  strony sitodrukowo naniesiony jest jakiś napis .
Sprzet zakupiłem z mniej niz 20 zł. I szczerze mówiąc (nawet  biorąc pod uwage że używam zatyczeki od niej  do innej lornetki ) są to pieniadze zmarnowane.