Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Uran (kolejne starcie) i Neptun
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Witam
Po przerwie urlopowej, korzystając z trzech dni dobrej pogody kontynuowałem zmagania z Uranem. Tym razem obok Oberona i Titanii załapał się Ariel (noc 18/19.07) i Umbriel (noc 19/20.07). Oto efekty w wersji "compact"

[Obrazek: uranus030721.jpg]

Na górze efekty moich wysiłków, na dole układ Urana na podstawie SkyMap. Wszystkie zdjęcia LX200 f/10, suma pięciu klatek po 10s każda, Vesta SC, dwukrotne powiększenie.

Po uzyskaniu pierwszych pozytywnych efektów z księżycami Urana pomyślałem również o Neptunie. W październikowym numerze S&T z 2001 roku jest artykuł o obserwacjach takich nieco bardziej egzotycznych księżyców. Wynika z niego, że Tryton nie stanowi większego wyzwania. Jest jaśniejszy od najjaśniejszego księżyca Urana (Tryton 13.5m, Titania 14.0). Jedyny problem to mniejsza odległość kątowa (max. 17"), ale mniejsza jasność samej planety daje mniejszy krążek na CCD. Efekt trzech kolejnych sesji złożonych do jednego zdjęcia pokazuje ruch planety i obiegający ją księżyc:

[Obrazek: neptune030720.jpg]

LX200 f/6.3, suma pięciu klatek po 20s każda, Vesta SC, 50% oryginalnego rozmiaru, na dole 100%.

Żaden z moich programów nie pokazuje Neptuna z księżycami, ale raczej nie może to być gwiazda tła, jeżeli przesuwa się razem z planetą. Zgodnie z CDC w tym czasie nie było żadnej gwiazdy powyżej 15m w pobliżu Neptuna. Mapka odpowiadająca powyższemu zdjęciu na dzień 19.07 poniżej:

[Obrazek: map030719.jpg]

CDC, gwiazdy do 15m, Neptun w okolicach środka.

Właśnie to zauważyłem. Wszystkie zdjęcia są odwrócone (góra-dół) tak jak wyszły z kamery.

Janusz_P.

No no, technika CCD umożliwia jak widać takie cuda, to niebawem doczekamy się fotek powierzchni tych planet amatorskim sprzętem Wink
Grzegorz,
Jestem pod wrażeniem.
P.S.
Pewnie w SNP4 byś mógł zobaczyć symulację układu księżyców Neptuna.
(22.07.03, 21:54)Adam link napisał(a):Grzegorz,
Jestem pod wrażeniem.
P.S.
Pewnie w SNP4 byś mógł zobaczyć symulację układu księżyców Neptuna.

Dzięki, ale to nie było takie trudne. Co do programu: nie mam, ale jeżeli ktoś ma będę wdzięczny za weryfikację. Wszystkie zdjęcia były wykonane w okolicach północy i tak jak dopisałem powyżej przez pomyłkę są odwrócone góra-dół.
No tak, to chyba pierwsze fotografie tych planet na forum. Gratulacje!

crocodile

czy te planety widać gołym okiem?
Urana to teoretycznie tak (aktualnie ma 5.7m) z neptunem gorzej (teraz 7.8m). W miejscach, w których ja zazwyczaj obserwuję jest to raczej niewykonalne.

crocodile

patrzę na mapę i widzę, że powinny być tam, gdzie za około 1 godzinę będzie Mars. Może chwycę lornetę i zapoluję. Jeszcze nigdy na te planety nie polowałem.

Janusz_P.

To przyjemnych łowów bo ja się wyłanczam, burza po pieronie i wali aż zdrowo, szkoda kompa stresować voltami !!!!!!!!!!!!!!!!!
Mapka z odpowiednim zasięgiem i nie ma problemu. Neptun ma aktualnie bardzo przyzwoity "drogowskaz" w postaci prawie równobocznego trójkąta powyżej (tak to wygjąda w teleskopie z lornetką może być nieco małe). U mnie niestety chmury.
Stron: 1 2 3