Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Flary Irydium - rok 2009
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3

kanarkusmaximus

W tym wątku będziemy zamieszczać wyniki obserwacji flar Irydium w 2009 roku.
Wątek z roku 2008 jest o tutaj:
http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=12909.0
...a wyjaśnienie czym jest Irydium, jak również krótki przepis na obserwacje można znaleźć o tutaj:
http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=12901.0

Udanych łowów! Smile
No to pierwsze koty za płoty. Wczoraj męcząc się z rozmrażaniem bramy Smile przy okazji widziałem bardzo ładna flarę Iridium 10 , czas 17:31:05 tyle że oczywiście CalSKy podało gwiazdozbiór Wieloryba około 31 stopni nad horyzontem , a własnie tam flara praktycznie wygasła. Zaczęła byc widoczna gołym okiem na pograniczu Andromedy i Ryb i pięknie wzdłuż południka przeleciała w dół. Jasność tez oceniam lepiej niż CalSKy bo według mnie to bylo najmniej -1 mag. Do tego ocena mogła byc zaniżona przez Księżyc 20 stopni w lewo od lecącej flary.
Pozdrówko  ;D
Wczoraj były niezłe warunki do obserwcji w Warszawie.
Poniżej fotka flary Iridium 86 . Godz. 17:10:00. Gwiazdozbiór Wieloryba.
Sprzęt: Nikon D60. Nikkor 18-55. Czas naświetlania 15 sekund.
[Obrazek: 57dab15a8d1b48dd.jpg][/URL][/img]
Tam załapało sie cos jeszcze po prawej stronie ale nie bardzo moge sie doszukać co to było  ???
Wczorajsza obserwacja -8 mag flary.

Białystok: 53.1195°N, 23.1377°E
Data i godzina max. jasności: 7 luty 2009 godz. 18:18:36 CET
Wysokość i azymut: wys=44° az=22° (NNE)
Jasność: -8 mag
Satelita: Iridium 67

Zdjęcie pomniejszone i w skali 1:1
Aparat Nikon D40x:

Brawo! Bardzo fajna fotka- taka "wzorcowa" jak zamieszczają  na calsky Smile
Pozdrawiam
MK
Dzisiaj przed 21 widziałem wysoko na niebie, w kierunku NE coś co przypominało flarę Iridium... Tak przynajmniej mi się wydaje, bo leciało jednostajnie, błyskało w okresie ok. 2 - 3 sekund z jasnością ok 0 mag (coś lekko ciemniejsze niż Wenus)... Czy to było Iridium? Bo na heaven-above nie widziałem nic o dzisiejszym przelocie... I jeśli nie, to jak określić co to było ?

Rigel

Fajne są te flary! Codziennie próbóję je szukać (jeśli oczywiście dopisze mi pogoda) i mam jedną fotkę - flara z 24 kwietnia 2009 roku (jasność -3 mag.). Dziś spróbóję sfotografować flarę o jasności -6 mag.

[Obrazek: F:\DCIM\104CANON\IMG_0494.JPG]
Rigel, spróbuj wgrać zdjęcie do naszej frumowej galerii lub gdzieś na wirtualny serwer np. Fotosik.pl bo w tej formie to zdjęcia nie widać
Nie tak ładne jak Limax7'a ale co tam (muszę sobie w jednak w końcu kupić statyw):
Iridium74 (-1 mag) i po chwili Iridium21 (-6.7 mag).
[Obrazek: th__DSC3413copycopy.jpg]
[Obrazek: th__DSC3414copycopy.jpg]
Sprzed miesiąca prawie

[Obrazek: iridium-20090419-s.jpg]

Większa wersja po kliknięciu (~110kb)

2009.04.19, 21:21-21:42UT
Canon 400D + 17-40L na 21mm f/5.6
Montażyk od SkyLux-a, suma sześciu ekspozycji po 120s

Zgodnie z prognozą heavens-above w tym czasie miały być się trzy błyski. Naświetlanie rozpocząłem nieco wcześniej i na jednej z klatek zarejestrował się jeszcze jeden nieplanowany błysk (najwyższy i najsłabszy widoczny na większej wersji zdjęcia). Poza tym nierozpoznanym są to od góry: Iridium 91 (-6[sup]m[/sup]) Iridium 50 (-6[sup]m[/sup]), Iridium 56 (-1[sup]m[/sup]).
Stron: 1 2 3