Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Barlow
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2

mateusz

Szybkie pytanko...

Jak ocenilibyscie jakosc Barlowa 2" Soligora?

Zdaje się, że kilka cm za długi jak na współpracę z typowymi nasadkami kątowymi.

Janusz_P.

Do nasadek kątowych produkowane są Barlowy o krótkiej konstrukcji i ogniskowej z seri Schort Focus 8)
Kształt jego dużej soczewki achromatycznej z bardzo dobrymi warstwami MC jast bardzo podobny do istniejących projektów Barlowa z korekcją komy do jasnych Newtonów ale to tylko domysł i wymaga gruntownego sprawdzenia w praniu 8)

mateusz

Do El_Capitano...

Czy mam rozumiec z Twojej wypowiedzi, ze to jedyna wada tego Barlowa...? :o
Bo jezeli tak, to jestem po niego w Krakowie za 2h!!! Wink
2" Barlowa "x2" Soligora znam tylko z fotografii, na której wyraźnie widać, że to długie urządzenie. Za długie jak na tolerancję nasadek kątowych. Może pasuje jak ulał do nasadek Soligora? Nie wiem.
Jeżeli zaś optycznie jest nie gorszy od mniejszego brata - 1,25" Short Focus, którego akurat posiadam - to jest to dobra rzecz.
(22.07.03, 12:10)El_Capitano link napisał(a):2" Barlowa "x2" Soligora znam tylko z fotografii, na której wyraźnie widać, że to długie urządzenie.

Hmmmm...? : http://www.soligor.de/index.phtml?sprache=e
A juści!
Wejdź tam do katalogu produktów i zobacz (na trzeciej stronie, po prawej, na dole) fotkę, na której są obydwa barlowy - 2" i 1,25". 2" jest prawie dwa razy dłuższy, a 1,25" wchodzi niemal do samego lustra nasadki.

Domek

(21.07.03, 18:29)Janusz_P. link napisał(a):Do nasadek kątowych produkowane są Barlowy o krótkiej konstrukcji i ogniskowej z seri Schort Focus 8)
Kształt jego dużej soczewki achromatycznej z bardzo dobrymi warstwami MC jast bardzo podobny do istniejących projektów Barlowa z korekcją komy do jasnych Newtonów ale to tylko domysł i wymaga gruntownego sprawdzenia w praniu 8)

Ale czy można używać dłuższych barlowów z nasadkami kontowymi ? Jaki to będzie miało wpływ na jakość wizualizacji ?

Można powiedzieć, że to dobrze wypasiony braciszek... Ja i tak będę kupować 2" barlowa do Arktura.
Chciałem zerknąc na Dalekohledy, ale dzisiaj coś nie można odnaleźć ich stronki...może uaktualniają?

Janusz_P.

Nasadka kątowa jest urządzeniem które zwykle gryzie się z normalnymi barlowami i do współpracy wymaga Barlowa 1,25" odmiany Schort Focus a jak to wpływa na efekty wizualne to raczej nie wpływa bo te barlowy z nasadką i bez dają bardzo dobre obrazy oczywiście z dobrymi okularami od Plossli w górę 8)
Stron: 1 2