Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Przeloty Satelitów Przez Tarczę Słońca i Księżyca.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Dzisiaj o 15:11 z terenow poludniowych PL mozna bylo zaobserwowac przelot stacji kosmicznej ISS przez tarcze Ksiezyca. Sam przelot byl oczywiscie niewidoczny, szanasa na zaobserwowanie stacji pojawila sie jedynie na samej tarczy Ksiezyca. Nie mialem dobrej pogody wiec okazja przeleciala kolo nosa.
Oczywiscie jest wiele zdjec i filmikow z takich przelotow ISS przez tarcze Slonca badz Ksiezyca, mnie jednak zainteresowalo to czy mozna zaobserwowac jakiegos innego satelite oprocz stacji ISS na tarczy wspomnianych obiektow. Wiadomo, ze ISS jest dosc duzych rozmiarow, jego srednica katowa widziana z Ziemi jest wiec dosc spora (Angular diameter=22.3"  size=73.0m x 44.5m x 27.5m). Pozostale satelity nie sa juz tak duze a ich widoczna srednica katowa jest na granicy rozdzielczosci teleskopu, waha sie 0,5" - 2,5". Teoretycznie daloby sie zobaczyc takiego satelite ale czy w praktyce ktos widzial przelot takiego obiektu przez tarcze Slonca badz Ksiezyca? Jesli sie komus udala taka sztuka to bede wdzieczny za kilka slow komentarza.

11 grudnia nadarza sie taka okazja, na tarczy Ksiezyca byc moze uda sie zobaczyc satelite USA 182/Lacrosse 5.
Jest to dosc sporych rozmiarow satelita (cylindrical, 18.0m x 4.5m) srednica katowa widziana z Ziemi to 2,3". Ktos wie jaki jest drugi pod wzgledem wielkosci satelita po ISS  ???
Jest to przelot widoczny o jasnosci 3.8mag., tak wiec teoretycznie satelita powinien byc widoczny przed i po opuszczeniu tarczy Ksiezyca. Czy uda sie go dostrzec bezposrednio na samej tarczy Moona?.

Mam nadzieje ze parametry  przelotu sa widoczne w dymku:
[Obrazek: 08-12-11_Przelot_Moon_Mapa.gif]

Jest oczywiscie wiecej stelitow, ktore przelatuja na tarczy ale:
- nie zawsze trafiaja sie widoczne przeloty, czesto satelita leci w cieniu i tu namierzenie takiego przelotu jest duzo trudniejsze, to w przypadku Ksiezyca. Jezeli ma to miejsce na tarczy Slonca to w ogole nie ma takiej mozliwosci, zeby wczesniej dostrzec taki obiekt.
-Wcale nie ma tak duzo tych wiekszych satelitow, ktorych widoczna srednica katowa z Ziemi przekracza 2" bo chyba tylko z taka wielkoscia jestesmy w stanie jeszcze powalczyc.

Mapka przelotu:
[Obrazek: 08-12-11_Przelot_Moon_Sat.gif]

...przydaloby sie kawalek dobrej pogody hmm...

Gdyby nie udalo sie zaobserwowac samego trafienia w tarcze to na otarcie lez polecam Ksiezyc jeszcze blisko Plejad (zakrycie dzienne nastapi o ~8°° rano)
Jeśli będzie pogoda, spróbuję zrobić zdjęcie. Przymierzam się do tego od dłuższego czasu. Zobaczymy może coś wyjdzie, choć lepszy wydaje się tranzyt słoneczny ze względu na mniej urozmaiconą powierzchnię.
I chyba łatwiej coś dojrzeć kiedy satelita jest w cieniu bo tu mamy przypadek - jasne na jaśniejszym.
No ja tez zasadzam się na Lacrossa. Wprawdzie w Wawie nie bedzie przechodzil przez tarczę Księżyca ale powinień się o 16.37 przewinac około stopnia kątowego na wschód od Plejad. Pogoda powinna być, bo zdecydowanie się poprawia od rana. Kombinuje tylko jak to sfotografować bo potrzebne szerokie szkło a mój newton z Nikonem w ognisku ma chyba za mało. Z DSI Pro II jest jeszcze gorzej Sad
Jak juz sie rozłożę tak wczesnie to jeszcze zapoluje na flary  ;D
W Warszawie zamglenie w pobliżu Księżyca. Plejady widoczne w lornetce. Na lewo od Plejad zauważyłem przelot jakiegoś satelity, tylko, że była na moim zegarku godzina 16.29.45...
frugoslaw
U mnie pogoda nie najlepsza ale księżyc  było nawet dobrze widać ale nie zarejestrowałem żadnego  satelity  przez 3 minuty    rejestrowałem przez kamerke  w aparacie fotograficznym ale jakoś nie najlepsza  no ale cóż  u mnie pusto 
mam nadzieje że pogoda się nie popsuje jutro w wieczorem jak i w nocy  pozdrawiam
Nie dopisala pogoda, moze nastepnym razem sie uda.
Oczywiscie satelity na orbicie znajduja sie dosc blisko Ziemi, polozenie obserwatora ma tu znaczacy wplyw. Pas widocznosci na tarczy dla tego przelotu wynosil i tak duzo bo 17.2km. Kazdy musi sobie indywidualnie sprawdzac takie przeloty dla swojego miejsca zamieszkania. Bardzo wiele satelitow trafia badz w tarcze Ksiezyca badz Slonca praktycznie codziennie, nie byloby w tym przelocie nic tak bardzo nadzwyczajnego, poza tym, ze satelita jest duzych rozmiarow (ponad 2") a wiec bylby dobrze widoczny i jasny w czasie przelotu.
Temat poruszylem bo jest ciekawy i warto o takich przelotach pamietac.
Faktycznie pogoda nie dopisała. Księżyc + mgła to masakra. Ledwo widziałem Plejady Sad .
Udało mi się zobaczyć flarę Iridium 37 mniej więcej godzinę po tym satelicie co go nie widziałemSmile
Dość dobrze widoczna przeleciała od strony Ryb dwa stopnie w prawo od bety Wieloryba i miała w maksimum mniej więcej jej jasnośc czyli 1 mag. Czas 17:37:10.
Obserwowałem lornetką Fujinon 7X50.
No i jeszcze Wenus - nisko nad horyzontem ale pierońsko jasna w pierwszej kwadrze. Fotka nie nadaje sie do pokazania- bardzo nieprzyzwoita Smile
Pozdrawiam

kanarkusmaximus

Chyba warto zamknąć ten wątek i otworzyć nowy, np dedykowany przelotom-tranzytom w 2009 roku. Krzysztofie M. - do dzieła! Smile
No z tego co widac to temat nie cieszyl sie duzym zainteresowaniem, czy warto zakladac nowy watek na kilka postow? Moze dojedzmy na tym starym watku do konca roku a potem zobaczymy co dalej?

Jak juz pisalem wczesniej tranzyty roznych satelitow na tarczy czy to Slonca czy Ksiezyca trafiaja sie niemal codziennie dla naszego miejsca zamieszkania. Mozna to sobie bez problemu sprawdzic w najbardziej popularnych programikach astro, ale czy sa jeszcze chetni do takich obserwacji  ??? zaczynam w to watpic  :-\ Zapewne takie przeloty nie naleza do latwych oberwacji (czy w ogole mozna cos zobaczyc oprocz stacji ISS  ???) ale jesli sie nie probuje to sie nic nie zobaczy, nieprawdaz....!?

kanarkusmaximus

(28.06.09, 23:18)KRZYSZTOF_M. link napisał(a): [ -> ]Zapewne takie przeloty nie naleza do latwych oberwacji (czy w ogole mozna cos zobaczyc oprocz stacji ISS  ???) ale jesli sie nie probuje to sie nic nie zobaczy, nieprawdaz....!?

Może przydałby się jakiś wątek instruktażowy, który by wyjaśniał, jak można takie tranzyty zaobserwować dla danego miejsca?

Poza ISS pewnie jedynie promy kosmiczne można 'uplować' i (ale to pewnie już na granicy możliwości) większe obiekty jak Envisat, HTV albo ATV...
Stron: 1 2 3