Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Newton 76/700, czyli kto co zobaczył
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6
Postanowiłem założyć nowy wątek na temat obserwacji kiepskim teleskopem przedstawionym w temacie. Wiem, że sporo osób posiada taki ‘sprzęt’ (między innymi ja Wink), więc przyda się miejsce, w którym będzie można napisać co komu udało się nim zobaczyć.

Ja jak na razie widziałem:
a) Gromady kuliste –M4, M13, M22
b) Gromady otwarte –M35, M38, M44, M45
c) Mgławice –M8, M42
d) Galaktyki –M31, (M65+M66)?
e) Plamy słoneczne –dwa lata temu, projekcja obrazu na kartkę
f) Księżyc –piękne widoki, mimo kiepskiego sprzętu

Ta lista cały czas się wydłuża Smile

Proszę o pisanie co widzieliście tym sprzętem i jakie macie do niego szkiełka.
Moje to:
-okular H20mm 0,98”
-okular H12mm 0,98”
-okular SR4mm 0,98”
-barlow 2x 1,25”
-odwracacz obrazu 1,5x 0,98”
No to ja się dołączam.

Widziałem jak na razie:
- M45
- Jowisza i Wenus(niestety nie było widać fazy)
- M42
- i księżyc

Moje parametry identyczne jak u kolegi astrorys.
a Jowisz mniej/więcej jak się prezentował? chdzi mi o wielkość tarczy w najkrótszym w zestawie okularze (Okulary Huygensa: 20mm, 12,5mm i 6mm (1,25''))
Właśnie! Zapomniałem o planetach

A więc tak:

-Jowisz z 4 Księżycami Galileuszowmi (pasów jeszcze nie widziałem, bo jak na razie w najmniejszym okularze obraz zawsze mi pływał :-\)

-Saturn z pierścieniami: widać przerwę miedzy nimi a planetą, przerwy Cassniego niestety nie (nie tym sprzętem Wink)

Wielkości tarczy Jowisza (przy okularze 4mm) nie udało mi się ocenić, bo obraz pływał tak, że nie było do końca wiadomo gdzie jest tarcza, nie mówiąc o szczegółach Tongue
W okularku 12mm tarcza była już wyraźnie widoczna i na moje oko miała (o ile mnie pamięć nie myli) ~2-3mm.
U mnie sprawa ma się trochę lepiej, gdyż pasy zaobserwowałem używając okularu 12.5mm oraz barlowa. Natomiast okular 4mm mimo swoich wad przy bezchmurnym niebie daje nawet całkiem niezłe obrazy Jowisza, stąd pasy były widoczne dość wyraźnie. Księżyce jak najbardziej w każdym okularze widać. Big Grin Co do saturna to na razie ma pierścienie w linii poziomej stąd ich obserwacja nie jest najciekawsza. Powiem tylko że wstałem któregoś dnia o 5 rano (bodajże w październiku) w celu obejrzenia właśnie tej planety, lecz tylko zmarzłem i nic nie zobaczyłem. Po prostu jej nie znalazłem gołym okiem. (tzn. wydawało mi się że to to i po najechaniu można było jakieś tam pierścienie wyróznić, lecz anim zdazyłem się przyjrzeć to puknąłem teleskop i obraz mi zniknął a ponownie go nie znalałem).

Polecam Wenus. Niby mało ciekawy obiekt w okularach 20 i 12.5mm lecz w okularze 4mm przy dobrej pogodzie można zobaczyć taki płomyczek. Mniemam że to faza Big Grin

Ale nic nie przebije księżyca szczególnie w okularze 20mm, gdyż tylko wtedy widać go w całości. Zapraszam do galerii obejrzeć zdjęcia.
A jednak mozna prowadzic cieszace astromaniaka obserwacje nawet takim sprzetem. Gratuluje.

Jestescie zywym przykladem na to ze nie zawsze jak ktos zapyta co kupic za 500zl trzeba doradzac dolozenie 2tys ;D
(13.11.08, 19:29)robomanus link napisał(a):Ale nic nie przebije księżyca szczególnie w okularze 20mm, gdyż tylko wtedy widać go w całości. Zapraszam do galerii obejrzeć zdjęcia.
Niestety zdjęcia nie oddają wiernie obrazu widocznego gołym okiem :-\ (w rzeczywistości jest on ‘troszkę’ lepszy Wink)
(13.11.08, 23:01)McQueen link napisał(a):A jednak mozna prowadzic cieszace astromaniaka obserwacje nawet takim sprzetem. Gratuluje.

Jestescie zywym przykladem na to ze nie zawsze jak ktos zapyta co kupic za 500zl trzeba doradzac dolozenie 2tys ;D
Oczywiście, że zadowalające obserwacje można prowadzić nawet takim ‘sprzętem’ Smile
Mnie na początku cieszyły nawet obserwacje zabawką, którą dostałem od rodziców (średnica obiektywu z jednej soczewki :50mm, ogniskowa ok. 650mm + przesłony zmniejszające średnicę o połowę :-\) mimo, że obraz księżyca był gorszy niż w szukaczu mojego obecnego telepa (może dlatego, że miałem 7 lat i cieszyło mnie to, że widzę cokolwiek przez coś, co uważałem za teleskop Wink).
Tak więc wszystko zależy od punktu widzenia i od tego, czego się spodziewasz Wink
Takie urządzenie to idealna sprawa dla początkujących, gdyż naprawdę pozwala zobaczyć co nieco w nie najgorszej jakości. Ja teraz zbieram na Syntę 10'' na Dobsonie. Myślę że wtedy będę uradowany... Wink
Cytat:
To prawda, jest bardziej wyraźny i kontrastowy. Niestety pełnia przeszła mi przed nosem bo były chmury... :/ teraz też są ale księżyc się przebija.
Aha. Czy ktoś może kolimował swojego Newtonka? Bo jestem ciekaw jakie są efekty.
No i co? Napisałem, że lista się wydłuża i od tamtej pory cisza.

No, ale już jestem i są też nowe obiekty:

a) M27 (Hantle) – widoczna, jako delikatna szarawa mgiełka, lekko zabarwiona na zielono-niebieski kolor (widoczne dzięki kontrastowi z kolorami gwiazd przy maksymalnym polu widzenia – okular 20mm) o nieco owalnym kształcie
b) Wenus – widoczna faza, mimo obserwacji przez okno, ze sporymi odblaskami

Ale z tego, co się orientuję, to za chwilę zostanę sam w tym wątku :-\
Stron: 1 2 3 4 5 6