Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Teleskop Newtona - ognisko a wyciąg
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam wszystkich.

Mam następujący dylemat, proszą o pomoc bardziej doświadczonych ATM'owców.

Składam tubę optyczną do sporego newtona (12,5" F/4,75). Mam wyciąg Crayforda 2" pracujący w zakresie 70 - 110 mm (odległość od powierzchni tubusa do krawędzi pierścienia na okular).

Moje pytanie: jaka będzie optymalna odległość ogniska zwierciadła głównego (mierzona od powierzchni tubusa)?

Dodam, że zamierzam do tego wyciągu podpiąć aparat Canon EOS 300D i focić w ognisku. Z wstępnych szacunków wychodzi mi, że powinienem "wystawić" ogniskową co najmniej 30mm poza dolną pozycję wyciągu (czyli na około 100 mm). Ale nie jestem pewien, czy wtedy będą mi ostrzyć okulary, szczególnie te o dłuższych ogniskowych (40-50 mm)? Czy dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji jest dołożenie tulei dystansowej do okularów? Jeżeli tak, to o jakiej długości?

Proszę o radę, lub wskazanie jakiegoś źródła wiedzy w tym zakresie.

Serdecznie pozdrawiam,

Leszek.
Witam ponownie.

Jeszcze jedno pytanie. W moim wyciągu pierścień mocujący okular jest wykręcany. Wie ktoś może, jaki jest standard (rozmiar) tego gwintu, i czy można kupić przejściówkę z tego gwintu na mocowanie obiektywu Canona? Bo jeżeli tak, to mógłbym "obniżyć" ognisko o ok. 10mm.

Będę wdzięczny za każda pomoc,

Leszek.
Jesteś z Gdańska więc chyba nie bedzie problemu dopaść kogoś z kupionym teleskopem w ktoym nie ma problemu z ostrzeniem przy aparacie i okularach. Trzeba wtedy dokonać pomiaru przy pomocy matówki ile ognisko wyłazi za krawędź "wjechanego" wyciągu i wszystko bedzie jasne.