Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Soligor MT-800 - prośba o wasze opinie
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,

Jestem o krok od kupna Soligora MT-800 i dlatego chciałbym prosić użytkowników tego teleskopu o opinie na jego temat. Najchętniej wysłucham tych, którzy obserwują tym teleskopem z balkonu, bowiem i ja będę go używać na balkonie o wymiarach 90cm x 210cm, wysokość murka (barierki) 115cm. Wysłucham oczywiście opinii każdego użytkownika, bez względu na to, czy ogląda on z balkonu w wielkim mieście, czy ma to szczęście i mieszka pod czarnym niebem i obserwuje ze swojego ogrodu Smile

Teleskopu tego chcę używać tylko do wizualnych obserwacji gwiazd zmiennych (astrofotografia mnie nie interesuje) oraz parę razy do roku pod czarnym niebem Smile do ponasycania się widokami głębokiego kosmosu Big Grin

Jakich powiększeń stosujecie w tym teleskopie do obserwacji obiektów z katalogu Messier'a i Caldwell'a?

Z góry dziękuję za każdą opinię!
Jeżeli chcesz obserwować wizualnie to może odrobinke większy (dłuższy), ale IMHO lepszy optycznie SkyWatcher 8" f:5 ? Lub coś o zupełnie innej konstrukcji optycznej, np jakiś jasny refraktor o średnicy 120mm (apochromat), który da Ci więcej swobody w obserwacjach balkonowych... ?
(22.09.08, 09:16)papatki link napisał(a):Jeżeli chcesz obserwować wizualnie to może odrobinke większy (dłuższy), ale IMHO lepszy optycznie SkyWatcher 8" f:5 ? Lub coś o zupełnie innej konstrukcji optycznej, np jakiś jasny refraktor o średnicy 120mm (apochromat), który da Ci więcej swobody w obserwacjach balkonowych... ?

Nie, nie Smile dłuższy już nie może być Smile Teleskop by się jeszcze zmieścił, ale ja już nie Smile
Myślałem nad ED100 ale za długa rura jest Sad Dlatego newton w okolicy 200mm - aktualnie mam newtona 130mm, wiec przesiadać się na coś mnie jak 200mm nie ma sensu. Teleskop 200/800 to chyba maksimum na mój balkon. Przydałby się tylko do tego Soligora MT-800 na moim balkonie montaż azymutalny, a nie paralaktyczny Smile

A APO? Hmm... może kiedyś wygram w totka Wink