Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: cg5-goto a dokładność ustawiania i wgrywania mapy nieba
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Tak to wygląda , że znów polubię goto... Wink Big Grin

Do tej pory - z niewiedzy - traciłem dużo czasu na dokładne poziomowanie i ustawianie na Gwiazdą Polarną  / żeby było jeszcze dokładniej , dokupiłem lunetkę biegunową /...

Jeśli wierzyć / a nie ma powodu by nie... / dwóm wyjadaczom z czeskiego forum / mają po ok. 5tys. postów/ , absolutnie nie ma potrzeby tak dokładnego ustawiania i tracenia czasu , jeśli to ma być obserwacja wizualna .

Wystarczy ustawienie zgrubne , podanie niezbędnych danych i wgranie tych 3 gwiazd . Oczywiście teleskop najedzie mniej dokładnie na te 3 gwiazdy , ale korekty dokonuje się szybko pilotem .

Osie montażu mogą być ustawione jakkolwiek / ale "indexy" - nie ! / , statyw może mieć jedną mniej wysuniętą nogę  Big Grin - systemowi jest to obojętne , będzie najeżdżał na obiekty
z podobną dokładnością , jak przy pieczołowitym ustawieniu w poziomie i na Polarną

W październiku to sprawdzę pod nowosądeckim niebem a tymczasem dobson i lorneta !  Smile
Wracam jeszcze do tematu:

Zastanawiam się , jaki wpływ na dokładność najeżdżania na obiekty ma czas , jaki upłynie od wprowadzenia do komputerka pokładowego pierwszej gwiazdy , do momentu wprowadzenia trzeciej .
Tak na chłopski rozum , gdyby ten czas był przesadnie długi , np.20 minut / długie szukanie drugiej i trzeciej gwiazdy w szukaczu , długie centrowanie w okularze , czy inne przeszkody .../, druga i trzecia gwiazda zapisane są w kompie w innych pozycjach w stosunku do pierwszej niż to jest w rzeczywistości , bo w ciągu tych 20 minut ta trzecia ujechała już 5 stopni , druga coś tam mniej !

Czy komputer robi korektę pozycji pierwszej i drugiej - po wprowadzeniu trzeciej , czy też niema takiej możliwości i potem dokładność najeżdżania na obiekty jest gorsza ?

Od strony praktycznej  -  absolutnie nie jestem w stanie zejść poniżej 5 minut .

Gdyby było idealnie , to kalkulacja czasu byłaby mniej-więcej taka / licząc od momentu , gdy już jest wprowadzona pierwsza gwiazda / :

-  najeżdżanie montażu na 2 gwiazdy              -      20 sek
  -  wprowadzenie ich do szukacza                      -    120 sek
  -  wycentrowanie w okularze                            -    120 sek
  -  zapisywanie w komputerku                            -      10 sek

Ale ja w tym czasie się nie mieszczę ... :-\

Rozważam sytuację , że nie ustawiam montażu  lunetką biegunową , tylko zgrubnie , więc najeżdżanie montażu na te 3 gwiazdy też jest mało precyzyjne .

Może ktoś wyjaśni problem ?

Smile

Zbyszku , czy otrzymałeś instrukcję do montażu ( w formacie A-4).

Ja sobie często do niej zaglądałem i co chwile odkrywałem coś nowego-polecam

Np. dokładniejsze ustawianie GT możesz sobie robic poprawki później- a nawet powinno sie nan nowo wyrównac na kilku obiektach i zatwierdzić bo nieboskłon się obraca i może byc mniej dokładny jednak to całkiem fajny mont i dość dokładnie pokazuje obiekty.

Ja u siebie na balkonie nie mam mozliwości ustawienia lunetką na biegun a jednak po ustawieniu na 6-8 gwiazdach bardzo ładnie wyszukuje.

Doda,m tylko że mój teleskop ma ogniskową 2m więc dokładność musi buć spora skoro jest w polu widzenia okularu 32mm.

W krótszej rurce bedzie jeszce dokładniejszy.

Jeżeli chodzi o ustawianie ja wpadlem na taki pomysł:

Mitek dorobił mi przejściówke do szukacza , do którego wkładam orto 12mm z podświetlanym krzyżem , daje mi to ok 13x powiekszenie , czyli 2 razy dokładniejsze niż normalne.

Justuję dokładnie oś szukacza z tym okularem i z teleskopem z takim samym okularem.

Jeżeli wszukaczu gwiazdka jest na środku to i w okularze teleskopu , a zatem mogę sobie pominąć patrzenie tu i tam tylko w samym szukaczu i alajnuję .

W ten sposób bardzo szybko wyszukuję kilka gwiazd i mam ustawiony mont.

Warto jest poznać gwiazdki z pilota na niebie gdzie one są -zwłaszcza te jaśniejsze lub bardziej znane by w nocy je rozpoznawać i szybko ustawić mont.

Myślę że szybkie ustawianie ma wpływ na jego późniejsze wyszukiwanie.

Nawet jeśli nie jesteśmy zadowoleni z ustawienia można robić korekty na obiektach i wówczas jest naprawdę ok.
popieram
z tych wypadów które czyniłem do tej pory z montażem
2 gwiazki przy alajnowaniu jest OK ale nie zawsze przyceluje z obiektem żeby był w polu widzenia
3-4 gwiadzki jest SUPER
i polecam NIE UŻYWAć synchronizacji danego obiektu
ponieważ to synchronizuje i zwiększa dokłądność montażu w otoczeniu tego co tera oglądamy
a psuje celność GoTo na całej reszcie nieba
Instrukcje mam , oryginalną w angielskim i dobre czeskie tłumaczenie . Ale - może to sprawa temperamentu , czy zacięcia - tak jak z komórką , posługuję się tylko tymi podstawowymi funkcjami , nie mam cierpliwości ani ochoty do wypróbowywania wielu innych  .  Dodatkowo mój problem polega na tym , że kłopotliwe jest mi częste pracowanie z pilotem . Zakładanie i zdejmowanie okularów, to zmora  - a przy precise goto / chyba to macie na myśli , pisząc o synchronizacji / , re-alignment czy polar align  bez tego się nie obejdzie .
   W dodatku teraz Tadeo odradza synchronizację ...

Inna funkcja dotycząc ograniczenia luzów  / anti-backlash / , czy wybrania kierunku najeżdżania  /goto approach/  - to już czysta perwersja , nie na mój wiek ! Big Grin

Janusz , pomysł z podrasowaniem szukacza b.dobry , ale u mnie już koniec inwestycji ! Big Grin
Całkowitym natomiast dla mnie zaskoczeniem jest to , że można ustawiać na więcej niż 3 gwiazdach. Nie zauważyłem takiej wzmianki w instrukcji .

No cóż , trzeba znaleźć jakiś złoty środek a przedewszystkim przyspieszyć wkładanie tych 3 gwiazd.

Smile
nie ma takiej opcji że robisz alajment na x gwiazdach
po prostu na pozytywny koniec po dwóch gwiazdach
pyta
ADD CALIB STAR
i jedziesz tyle ile jeszcze dusza zapragnie
dodatkowo
i po każdej pyta czy jeszcze jedną czy już koniec

na yahoo grupach widywałem też spis gwiazd do alajmentu
...no to chyba inna wersja cg5-goto , bo nie mam w instrukcji żadnej wzmianki , że można na x gwiazd ; po wprowadzeniu trzeciej jest meldunek alignment successful i na tym koniec . Między drugą a trzecią też nic nie proponuje .  Jedną z tych trzech gwiazd wybiera /  albo należy wybrać - jeśli samemu wybiera się te trzy / po przeciwnej stronie miejscowego południka...
którą masz wersje softu ??
nie ma opcji na x gwiazd  nigdzie
tylko po alignmencie pyta czy add calib stars
w wolnej chwili zrobię foty
...a mnie w żadnej fazie nie pyta i nigdzie niema o tym wzmianki . Instrukcja w angielskim na 74 strony A4  / oczywiście nie tylko o montażu / , czeska nieco mniej obszerna , ale wszystko najważniejsze uwzględniono !

Może tu jest pies pogrzebany : software The Sky L1  , jednakowe w tabeli parametrów dla teleskopów 6, 8, 91/4 i 11 cali ,  serii  Advanced Series GT

Maquis

U mnie jest na dwie gwiazdy plus potem 4xcalibration star.
Stron: 1 2 3