Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Księżyc 2008
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5
Chyba dwa dni po ostatniej pełni , gdy wreszcie wyczyściło się niebo , pokazywałem młodym chłopcom naszego naturalnego satelitę i inne jaśniejsze obiekty ; lornetą i newtonem .
Księżyc był ogrooomny , pomarańczowy i jeszcze nisko nad widnokręgiem...

W czasie ustawiania ostrości  i centrowania obrazu Księżyca w okularze , na tarczę wleciał jakiś owad... Sekunda , dwie i doszło mi , że to helikopter ! Maluteńki , oczywiście inaczej zorientowany . Przelot przez tarczę nie trwał chyba dłużej , niż 7 sek . Powiększenie 75x , okular szerokokątny 82 stopnie.
Obserwowałem koło Gorlic w małopolskim i tak zastanawiam się , gdzie on przelatywał ... Nad Bieszczadami , bliżej , dalej ...? Może w ramach rozrywki ktoś coś z podanych  danych wydedukuje ... Wink . Nie przelatywał przez środek tarczy , ale gdzieś w połowie .

Jeśli na samolocie lecącym na wysokości ok.10 km przy powiększeniu 25x / w lornecie /          " zmieściłoby" się
conajmniej 5 takich helikopterków , to.... no właśnie ... czy ta odległość do niego mogłaby wynosić ok. 150 km ? :-\

Ja mieszkam 18 Km od Gorlic w Grybowie.
... no to fajnie , może spotkamy się w październiku, Bobowa niedaleko... Wink Smile
No było by super.Jak byś kiedy był to daj wcześniej znać na PW.
Ja z kilkoma chlopakami w Jaśle też pisalibyśmy się na jakiś wspólny wypadWink
Kurcze no nie mam dobrej pogody ale na tarczy Ksiezyca swieci sobie bardzo jasno jakis Kraterek. Jego jasnosc punktowa jest tak duza, ze mozna go zobaczyc golym okiem, to w tej chwili najasniejszy punkt na tarczy. Zerknalem sobie chwilke przez lornetke a potem naszly chmurki Sad na moje oko jest to ARISTARCHUS ale pewnosci nie mam  ??? Jest to krater o srednicy 40km. ale za to bardzo wysoki bo az 3000m. W tym rejonie obserwujac przez zwykla lornetke tylko to mi przychodzi na mysl...hmmm? Ktos potwierdzi, kto ma dobra widocznosc?

Parametry:
Longitude: 47.4° Ouest
Latitude: 23.7° Nord
Quadrant: Nord-Ouest
?
dzisiejsza fotografia księżyca  w 7megapixel
[Obrazek: pic0856zx6.jpg]

zachęcam do wrzucania innych fotek naszego naturalnego satelity
Moja fotka łysego:
http://astro4u.net/yabbse/index.php?acti...ew;id=1578
Kiepska jakościowo, ale jaki kolor :o (to jest rzeczywista barwa –po prostu był nisko nad horyzontem Wink)
(08.11.08, 23:26)astrorys link napisał(a):Moja fotka łysego:
http://astro4u.net/yabbse/index.php?acti...ew;id=1578
Kiepska jakościowo, ale jaki kolor :o (to jest rzeczywista barwa –po prostu był nisko nad horyzontem Wink)

ja wczoraj robiłem tą fotkę przez tą Synte 8" i standardowym okularem 25mm  moje zdjęcie konkretnie aż tak  dobrej jakości to nie jest.
Zdjęcie wykonałem o 20:45  gdzie księżyc był dość  wysoko
Stron: 1 2 3 4 5