Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: 30.06.1954 - ostatnie całkowite zaćmienie Słońca w Polsce
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,

akurat ostatnio nasza uwaga była skupiona na 100 rocznicy Katastrofy tounguskiej, a omal nie przebapiłbym innej rocznicy w dniu dzisiejszym:
  dokładnie 54 lata temu - to 3 sarosy ! - 30 czerwca 1954 roku  było widoczne w Polsce ostatnie całkowite zaćmienie Słońca.  Pas fazy całkowitej przebiegał przez północno-wschodni skrawek Polski - m. in. obserwowano w Sejnach, dokąd zjechali obserwatorzy nie tylko z Polski...  A to, które będzie teraz 1.08.2008 - to właśnie zaćmienie należące to tej samej "rodziny".

Nie mam, niestety, swoich zdjęć tego zaćmienia (nie miałem wtedy jeszcze aparatu fotograficznego), ale pamiętam bardzo dużą fazę częściową - dla Warszawy 0.95.  Wiele lat później nie tylko poznałem niektórych uczestników tego wydarzenia, ale nawet dostałem odbitki wykonane przez obserwatorów PTMA z Sejn i Suwałk.
  Poznałem też bliżej historię wyprawy samolotem na to zaćmienie (mn. in. od doc. Macieja Bielickiego) - opis ten już gdzieś publikowałem... Big Grin

Mam też pewnien rarytas - instrukcja obserwacji zaćmienia Słońca. Ale jej autorami nie byli astronomowie, ale...   no właśnie - kto był autorem ??  ;D
(zanim pokażę fragment tej instrukcji, czekam odpowiedzi...)

Hermes

SSW

Miałem wtedy niespełna 8 lat i były to moje pierwsze szkolne wakacje.
Nie bardzo pamiętam co naprawdę widziałem przez okopconą szybkę ale przygotowywanie tego przyrządu obserwacyjnego przez ojca pamiętam doskonale.  Wink