Astronomia Amatorska - astro4u.net

Pełna wersja: Vixen R130Sf Porta
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6
Witam,

Krótki opis z pierwszych wrażeń.

Teleskop ten to Newton o średnicy zwierciadła 130mm i ogniskowej 650mm.
W zestawie są dwa okulary PL20 mm, PL6,3 mm, które dają powiększenia 32,5x oraz 103x.
Teleskop osadzony jest na na prawdę dobrym i stabilnym(!) montażu azymutalnym Porta z mikroruchami.
Montaż bardzo szybko gasi wszelkie drgania teleskopu, bo maksymalnie trwa to 2 sek, ale to po celowym silnym szutrchnięciu tubusa celem przetestowania wygaszania drgań. W zwykłym użytkowaniu wygaszenie drgań koło 1-1,5  sekundy. Nogi z trójnoga były celowo wysunięte na maksa.

"Minusem", pisanym w cudzysłowiu, bo jest to minus subiektywny, jest wyciąg okularowy. Jak dla mnie mógłby chodzić troszeczkę lżej, ale na prawdę tylko odrobinę lżej. Ustawienie ostrości nie nastręcza jakichś wielkich problemów.

Szczęściem w nieszczęściu tego dnia, w którym kupiłem ten teleskop była pogoda, ale... żeby nie było za fajnie to była prawie pełnia, letnie niebo, i cirruso podobne chmurki snujące się zawsze w okolicy obiektów na które chciało się spojrzeć Smile

Nie mniej  jednak udało mi się na małe co nieco kuknąć - mnie i mojemu testerowi, osobie która jeszcze nie patrzyła na obiekty jakie obserwowaliśmy i która się astronomią nie interesuje.

Procedura testowania: ustawiałem teleskop w cel i pytałem się co widać Smile
Oto odpowiedzi.

Księżyc będący tuż przed pełnią niestety wszystko skutecznie psuł Sad

I tak:
M13 - piękny widok. Duża przy powiększeniu 100x. Pierwsze spojrzenie (mojego testera) i pytanie: ta chmurka ma być taka poszarpana? Smile
Nie mogę powiedzieć w skutek warunków jakie panowały na niebie, ale M13 chyba ładnie rozbita, oczywiście częściowo.
Ocenię to przy lepszych warunkach.

M27 - duża, ładnie widoczna. Cytuję testera: "to mi ogryzek przypomina". O ileż większe wrażenie robiłby ten "ogryzek"gdyby to nie było letnie niebo tuż przed pełnią, kiedy w dodatku księżyc góruje.

M31 - M13 i M27 nawet i na mnie zrobiła wrażenie jak na takie warunki jednak M31 totalnie mnie zawiodła, ale to z powodu warunków. W dodatku M31 pięknie się pławiła w poświacie świetlnej nad Poznaniem.
Widoczne w zasadzie duże jądro. Czekamy na ciemniejszą noc Smile

M57 - przy powiększeniu 32x za mała, przez niedoświadczonego obserwatora, łatwa do przeoczenia. Jednak po zmianie okulara na tego dającego powiększenie 100x wszystko się zmienia Smile Duża z od razu zauważalnym czarnym tłem w środku. Po prostu widać od razu, że to jest pierścień. Słowa testera: "Taki pierścień widzę".

JOWISZ: obserwowany jeszcze na jasnym tle. Pasy bardzo dobrze widoczne, choć górny tylko w połowie. Czerwonej plamy nie zauważyłem, jeśli Stellarium dobrze pokazywał to ona była przy samej krawędzi Jowisza. Nie mniej jednak robi wrażenie. Abberacji chromatycznej nie zauważono.

Tuba teleskopu elegancko mieści się w plecaku. Statyw pod rękę i można się wybrać nawet na drugi koniec Polski. Teleskop jak najbardziej mobilny.

Zadowolenie z poczynionego zakupu bardzo duże Smile

W miarę obserwowania kolejnych obiektów i w lepszych warunkach dalsze relacje.

--
Pozdrawiam,
Marcin

polaris

Gratuluję zakupu.
Warto jeszcze skierować się ku gromadom otwartym.
Jak zrobi się ciemniej to zapraszam do Jezior na prawdziwe testy.

Pozdrawiam.
drgania 1-1,5sek to wynik mierny. czyli widać, że nogi porty to jest porażka.
teleskop za cięzki na ten montaż.

Czy na Jowiszu widziałeś kształt pasów i zawirowania w nich?

(28.07.07, 12:04)McArti link napisał(a):drgania 1-1,5sek to wynik mierny. czyli widać, że nogi porty to jest porażka.
teleskop za cięzki na ten montaż.

I tu się mylisz Smile Nie nóg tylko głowicy. A poza tym są jakieś normy ISO czy coś, że tak zdecydowanie twierdzisz, że 1-1,5 sek to wynik mierny?
Uważam, że to ocena iście subiektywna. Moja jest jak najbardziej pozytywna.
Zdjęć przecież nie robię Smile A zanim się dobrze wpatrzę w okular, to drgania już wygaszone więc problemu nie widzę Smile

(28.07.07, 12:04)McArti link napisał(a):Czy na Jowiszu widziałeś kształt pasów i zawirowania w nich?

Jak pisałem oglądałem na jasnym tle więc nie trudno wywnioskować, że o tej porze kontrast musiał być kiepski. Nie, nie widziałem.

--
Pozdrawiam,
Marcin

Wybierasz się na któryś zlot? Jeśli tak to daj znać. Wypadało by tego vixena przycisnąć w testach. Na zlocie na 100% znajdą się ludzie którzy zrobią to szybko sprawnie i bezboleśnie. Do bazowego testu mechaniki i optyki wystarczy kilka godzin przy nowiu. To już będzie jakiś starter dla potencjalnych zainteresowanych.

Możesz sfocić i podpiąć na forum element mocujący montaż z tubusem?

Pozdrawiam.
Na zlot się nie wybieram, bo potrzebuje 3 tygodnie na wrzesień, ale jak będzie pogoda to chcę zawitać na pół nocki (rano do pracy trzeba wstać) u sajwieha w Gronowie.

Zdjęcia zrobię i wrzucę tutaj.

--
Pozdrawiam,
Marcin

Zdjęcia montażu Porta oraz opis teleskopu + inne zdjęcia

--
Pozdrawiam,
Marcin

(28.07.07, 12:30)marbej link napisał(a):A zanim się dobrze wpatrzę w okular, to drgania już wygaszone więc problemu nie widzę Smile
a możesz swobodnie dotykać okularu przy oglądaniu i bez drgań? jezeli to głowica no to tragedia poprostu. ISO w tym względzie jest takie, że jak od trącania nosem okularu telep wpada w drgania na 1,5sek to sa dupa nie obserwacje :] Czy w czasie ostrzenia lub puszczania pokrętła ostrości występują drżenia obrazu?

(28.07.07, 12:30)marbej link napisał(a):Jak pisałem oglądałem na jasnym tle więc nie trudno wywnioskować, że o tej porze kontrast musiał być kiepski. Nie, nie widziałem.
i tu sie mylisz kontrast Jowisza na granatowym niebie jest najlepszy.
Gratuluję zakupu. I nie przesadzaj, noce nie są już znowu takie jasne teraz. Jesień się zbliża (o kurczątko, Kuba koniec lipca a ty o wrześniu już myślisz ;D) więc i noce krótsze. Ten telep pokaże pazurki jesienią i zimą. "Czarne" noce, dobry seeing itd.

PS. Dla mnie najpiękniejsze niebo jest zimą. Chodzi mi o gwiazdozbiory.
(28.07.07, 19:39)Kuba link napisał(a):Gratuluję zakupu. I nie przesadzaj, noce nie są już znowu takie jasne teraz.

No już aż tak to nie Smile, ale ten Księżyc zawsze jest na niebie kiedy sie go nie chce Smile
Też czekam na wrzesień, a raczej na jego koniec, bo przez wrzesień nie będzie mnie przy teleskopie. Dopiero druga połowa września u rodziców w domu w Bielsku TAŁ-1M Smile To sobie poprzypominam jak co widać przez niego Smile

--
Pozdrawiam,
Marcin

Stron: 1 2 3 4 5 6